Hipersomnia Aşırı Uyku Hastalığı Nedir?

Hipersomnia Aşırı Uyku Hastalığı Nedir?

Hipersomnia aşırı uyku hastalığı olarak bilinse de pek çok kişi aşırı uyku hastalığı nedir sorusunun yanıtlarını tam anlamı ile kavrayamamaktadır. Oysa ki aşırı uyku hastalığının zararları da, tıpkı az uyumanın zararlarının olduğu gibi, söz konusudur. Bu nedenle sorunu çözmek gerekir; ama nasıl? Her şeyin öncesinde aşırı uyku hastalığının belirtileri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. İlerleyen bölümlerde tüm detaylarıyla hipersomniayı sizlere anlatacağız.

Hipersomnia Aşırı Uyku Hastalığı Nedir?

Bir insanda aşırı uyku hastalığı olduğunu düşünebilmemiz için, o insanın günde 10 saatten fazla uyuyor olması gerekmektedir. Çünkü bir yetişkine günde 7 – 9 saat arası uyku yeter. Eğer yetmiyorsa ve kişi 10 saatten fazla uyuyorsa, akla ilk gelen aşırı uyku hastalığı; yani hipersomnia’dır. İki sebepten kaynaklanır. Düşük sosyoekonomik hayat ya da depresyon.

Aşırı Uyku Hastalığının Belirtileri

■ Bir gecede dokuz saatten fazla uyumak
■ Sabah yataktan kalkmak istememek
■ Olaylara ve durumlara odaklanmakta zorlanmak
■ Kendini sürekli uykusuz hissetmek

Aşırı Uyku Hastalığının Zararları

■ Tıpkı az uyumakta olduğu gibi, aşırı uyku hastalığının zararları arasında da tip 2 diyabetin tetiklenmesinden söz ediliyor.
■ Baş ağrısı da aşırı uyku hastalığının zararları arasında yer almaktadır. Az uyuyunca ağrıyan başımız, çok uyuduğumuzda da ağrır; bunun nedeni, aşırı uyku hastalığında da beyne aşırı stresin yükleniyor olmasından kaynaklanmaktadır.
■ Tıpkı masa başı çalışanlarda olduğu gibi, aşırı uyku hastalığında da hareketsiz yaşam söz konusudur ve bunun sonucu olarak bel ağrısı, sırt ağrısı ve diğer pek çok ağrı türünün tetiklenmesi durumu söz konusudur.
■ Aşırı uyku hastalığının zararları arasında beyin performansının düşmesinden de söz etmek gerekiyor ki, beyin performansı, günde 7 saat uyku ile zirveye çıkıyor. Daha az ya da daha fazla uyumak ise söz konusu beyin performansında azalmaları, dolayısı ile anlama ve kavrama yeteneğinin azalmasını tetikliyor.
■ Hipersomnia ile birlikte kilo artışı da söz konusu oluyor.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.