Hasta Olmamak İçin Yapmamız Gerekenler

Kim istemez ki sağlıklı yaşamayı? Kim istemez hasta olmamak adına bilgi sahibi olmayı, ve tabi bu bilgilere uyarak sorunsuz yaşamayı? Peki hasta olmamak için yapmamız gerekenler çok mu zor? Hasta olmamak için neler yapmalıyız sizce? Eskilerin tabirine göre, hasta olmamak için yapılması gerekenler atla deve değil… Hastane odalarında sabahlara kadar beklemekten, bekletmektense, küçük önlemler almaya; ve böylece sağlıklı yaşamaya ne dersiniz? Yazımız içerisinde size bu bilgilerden, hasta olmamak için yapılması gerekenlerden söz edeceğiz…

Hasta Olmamak İçin Neler Yapmalıyız?

• Vücut için gerekli olan vitamin, mineral, yağ, protein… gibi birbirinden farklı besin ögeleri bulunmaktadır. Bunlardan bazılarının her gün, bazılarının ise yeteri kadar alınması hasta olmamak için yapmamız gerekenler arasında ilk sırada yer almaktadır. Bu nedenle, dengeli, ve düzenli beslenmelisiniz. Böylece, kalp – damar hastalıkları, tansiyon, hatta kanser riskini bile %40’a kadar azaltabilirsiniz.

• Sigaranın sağlığa zararlarını bilmeyenimiz yoktur. Değil sigara içmek, pasif içici dahi olmamak gerekir. Özellikle çocuklar, kalp, ve kanser hastası olanlar… kısacası sağlık problemi bulunanların kesinlikle sigara dumanına maruz kalmaması önerilir. Bu nedenle, hasta olmamak için yapılması gerekenler arasında, sigara kullanmamak da yer almaktadır.

• Alkol, sağlık için zararlı bir diğer maddedir. Sigara gibi, kesinlikle uzak durulması gerekliliğine sahip değildir. Ama, olabildiğince alkol tüketmemek gerektiğini de belirtmemiz önemlidir. Bazı hastalıklarda; ve diyetlerde alkol tüketimine sınırlı miktarda izin veriliyor olsa da, bu da farklı görüşlerle desteklenen; ve tartışmalara neden olan bir durumdur. Elinizden geldiğince alkol alımı gerçekleştirmemelisiniz.

• Düzenli egzersiz yapılması gerekmektedir. Yapılan egzersiz şekli, süresi, ve miktarının doktor kontrolünde belirlenmesi gerekebilir. Ama her ne şekilde olursa olsun, düzenli olarak spor yapmak, kilo kontrolüne, diyabete, depresyon… gibi problemlere engel olup, bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu nedenle kanserden koruma etkisi de bulunmaktadır.

• Kaliteli, ve düzenli uyku da önemli bir diğer detaydır. Uzmanlar, her gün aynı saatte yatıp, aynı saatte kalkmayı, günde ortalama 7 saat uyumayı önermektedirler. Uyku sırasında karanlık, sessiz bir ortamda bulunulmalı, ortam ısısı da mevsime göre ayarlanmalıdır. Genel olarak 23:00 – 03:00 saatleri arasında uykuda olmanın önemini vurgulayan uzmanlar, bu saatlerde hücrelerin yenilendiğini belirtmektedirler.

• Bir sağlık sorununuz varsa düzenli olarak kontrollerinizi yaptırmalı, size sunulan önerileri uygulamalısınız. Ama bir sağlık sorununuz yoksa da kendinize; ve sağlığınıza gereğinden fazla güvenmemeli, yine belirli zaman aralıklarıyla sağlık kontrollerinizi yaptırmalısınız. Unutmayın, erken teşhis hayat kurtarır.

• Belirli aralıklarla yaptıracağınız sağlık kontrollerinde mutlaka kan tahlili de istemeli, vücudunuzda eksik olan besin, vitamin; ya da mineraller varsa bunları beslenme takviyesi ürünlerle, doktorunuzun kontrolünde tamamlamalısınız.

• Psikolojik olarak kendinizi rahatlatmanızın da önemi büyüktür. Bu anlamda meditasyon yapmak, dua etmek… oldukça etkili yöntemlerdir. Stres, en büyük sağlık sorunlarının temelini oluşturmaktadır.

• Affetmek de sağlıklı olmak için yapılması gerekenler arasında yer alan bir diğer unsurdur. Hem kendinizi, hem de çevrenizdekileri affedin… Hatasız kul olmaz, 4 – 4’lük dost bulunmaz unutmayın…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası