Hafızayı Güçlendirmenin Doğal Yolları En Çok Ne Güçlendirir?

Hafızayı güçlendirmenin doğal yolları hakkında araştırmalar yapan MaviBoncuğum takipçilerinin sayısı oldukça fazla. Bazılarımız zaman zaman unutkanlık yaşıyoruz ve bu durum nadir olduğunda dahi sinirlerimizi bozabiliyor. Bir de sürekli unutkanlık sorunu yaşayanlar var… Onlar için durum bizden daha zor.

Çevremizden birinin yaşadığı hafıza problemleri de canımızı sıkabiliyor. Anlattığımız bir şeyi yeniden anlatmak durumunda kalmak bile oldukça can sıkıcı bir hal alabiliyor. Bu konuda daha önce yapmış olduğumuz paylaşımları hemen sizlere aktaralım.

Hafıza geliştirme nasıl yapılır?
Hafızayı güçlendirmek için

Peki hafızayı güçlendirmenin doğal yolları en çok kimler tarafından uygulanmalı? Her şeyin öncesinde ders çalışan çocuklarımız ve gençlerimiz bu yöntemleri kullanmalılar. Aynı zamanda işi gereği çok şey hatırlamak durumunda kalan çalışanlar ya da demans tehlikesi ile karşı karşıya olan yaşlılarımız…

Hafızayı Güçlendirmenin Doğal Yolları

Hafızayı güçlendirmenin doğal yolları her birimiz için çok değerli ve kıymetli. Çünkü hafızanın diğer beyin fonksiyonları ile yakından bağlantısı var. Aynı zamanda hafıza bilişsel sağlık için de bir pencere niteliğinde. Hafızanızı geliştirmek ya da güçlendirmek için erken olduğunu düşünüyorsanız yanılıyor olabilirsiniz.

Hafızayı En Çok Ne Güçlendirir

Hafızayı Güçlendirmenin Doğal Yolları

Hafıza, beynimizin bilgiyi alma ve depolama süreci olarak tanımlanabilir. Yaş, stres, uyku, ağrılar ve travmalar gibi pek çok nedenden etkilenebilir. Hafızanın sağlam kalabilmesi ile beynin meşgul edilmesi arasında ciddi bir bağlantı bulunmaktadır.

Yeni bir dil ya da enstrüman çalmayı öğrenmek, kelime dağarcığımızı geliştirmek, el işi ya da resim veya bilgisayar kursuna gitmek… Her biri hafızayı güçlendirmenin doğal yolları arasında yer alır. Aynı zamanda insanların sosyal etkileşimlerinin artması açısından da önemlidir.

Hafızayı En Çok Ne Güçlendirir?

Hafızayı en çok ne güçlendirir? Bu sorunun yanıtlarını maddeler halinde şu şekilde verebiliriz:

• Sağlıklı bir diyet beden sağlığına iyi geldiği gibi zihin sağlığına da iyi gelir ve anıları hatırlamayı kolaylaştırır. Beyin ve diğer tüm organların iyi çalışmasını sağlayan yiyecekleri şu şekilde özetleyebiliriz:

– Antep fıstığı: Hafızanın zayıf olmasının nedeni Tiamin eksikliği olabilir. Antep fıstığının içeriğinde ise yüksek miktarda Tiamin bulunmaktadır.

– Buğday tohumu: Hafıza kaybının nedeni yaşa bağlı ise buğday tohumu etkili bir çözüm olabilir. İçeriğinde yüksek miktarda E vitamini bulunduran buğday tohumu bu anlamda günlük olarak tüketilebilir.

– Yaban mersini: Antioksidan bakımından zengin sulu meyveler arasında yer alan yaban mersini kısa süreli hafıza gelişimine katkı sağlamaktadır.

– Havuç: İçeriğinde yüksek oranda Karoten bulunduran havuç, bu sayede iyi bir hafıza güçlendirici olarak karşımıza çıkmaktadır. Tatlı bir içecek hazırlamak için havuç suyu ile kayısı suyunu karıştırabilirsiniz.

– Yumurta: İçeriğinde Lesitin isimli bir madde bulunduran yumurta, bu madde ile beyinde bulunan hafıza sinir hücrelerini beslemeye katkıda bulunmaktadır. Aynı madde ayçiçeği yağı ve soya fasülyesinin içeriğinde de bulunmaktadır. Eczanelerden kapsül şeklinde de temin edilebilir.

Hafızayı en çok ne güçlendirir? Aslına bakarsanız bu sorunun yanıtı en çok beyni çalıştırmak şeklinde verilebilir. Sürekli dinlenen, kendini yenilemeyen bir beyinde hafızanın çalışması ihtimali biraz zayıftır. B vitamini desteğinin de unutkanlığa iyi geldiği herkes tarafından bilinmektedir.

Zayıf Hafıza Nasıl Güçlendirilir?

Zayıf hafıza nasıl güçlendirilir? Beyni çalıştırarak hafızayı güçlü tutmak için yapılması gerekenlerin listesi şu şekildedir:

• Yeni şeyler öğrenmeye devam etmek önemli. Kendinize yeni görevler vermek ve konfor alanının dışına çıkarak yeni durumlara uyum sağlamak, nöroplastisitenin güçlenmesi adına yapılması gereken oldukça önemli aktiviteler arasında yer alıyor. Güçlü bir nöroplastisite, hafıza için çok önemlidir.

• Daha fazla uyumanız gerekebilir. Hafıza üç bölümden oluşmaktadır.

– Yeni bir bilgi edinme, deneyimleme ya da öğrenme

– Konsolidasyon, yeni bilgiyi beyinde bütünleştirme, hafızaya depolama

– Saklanan bilgilere erişerek geri çağırma, hatırlama

Yapılan bilimsel çalışmalara göre, uykunun farklı evrelerinin, konsolidasyon süreci üzerinde önemli etkileri bulunuyor. Uykusuzluk ise hafızayı olumsuz etkileyen faktörler arasında yer alıyor.

Zayıf hafıza nasıl güçlendirilir? Hafızayı güçlendirmenin doğal yolları arasında beynin eğitilmesi de yer alıyor. Bunun için beyin bir kaç oyuna dahil edilebilir ve böylece bilişsel beceriler geliştirilebilir. Ve bu durum hafızayı güçlendirmenin eğlenceli yolları arasında yer almaktadır.

Tetris, bulmacalar, kelime oyunları… Tüm bunların yanında sadece hafıza gelişimi için hazırlanmış mobil uygulamalar da kullanılabilirç

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.