Günlük Hayatta Radyasyondan Nasıl Korunabiliriz?

Günlük Hayatta Radyasyondan Nasıl Korunabiliriz?

Bu yazımızda sizlere, radyasyondan nasıl korunabiliriz sorusunun yanıtları arasında yer alan radyasyondan korunma ile ilgili bilgileri aktararak, radyasyondan korunma yollarını anlatacağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de radyasyondan nasıl korunabiliriz diyenler arasında yer alıyorsanız, zaman kaybetmeden radyasyondan korunmayı, ve radyasyondan korunma yollarını sizlere günlük yaşantımız dahilinde anlatmaya çalışalım…

Radyasyondan nasıl korunabiliriz diyen kişilerin, her şeyin öncesinde, elektrikli cihazlardan olabildiğince uzak durmaları gerekmektedir. Mesafeniz ne kadar fazla ise, etkilenme riskinizin de o kadar az olacağını unutmamanız gerekmektedir. Mikrodalga fırın kullanımı gerçekleştiriyorsanız, ondan, diğer tüm elektrikli cihazlarda olduğundan daha fazla; en az 50 santim mesafede durmanız gerekmektedir. En mantıklısı çalıştırmak, ve hemen sonrasında uzaklaşmaktır.
Radyasyondan korunma adına, televizyondan da uzak durmanız gerekiyor, hem ön, hem de arkasından en az iki metre mesafede bulunmanız gerektiğini unutmamalısınız Traş makinesi kullanımı gerçekleştirmeniz halinde ise, elektrikli değil de şarjlı olarak kullanmayı seçmeniz gerekmektedir.
Radyasyondan korunma yolları arasında yer alan bir diğer detay ise, cep telefonunu nasıl kullanmamız gerektiğini bilmektir. Her şeyin öncesinde, telefonunuzun az çektiği yerlerde onu kullanmamaya, kullanmak zorunda olduğunuzda ise, çok az kullanmaya dikkat etmeniz gerekmekte. Kullanım sırasında kulaklık kullanımı özellikle önerilmekte, ve kullanımı dışında da cep telefonunun kapalı tutulması gerektiği belirtilmektedir. Özellikle yaşı 16’dan küçük olanların cep telefonu kullanmamaları, kullanacaklarsa da en çok on dakika kullanmaları gerekmektedir. Bu yaşa kadar baş, ve sinir sistemi gelişimini sürdürdüğü için, cep telefonu en çok bu süreçte zararlı etki göstermektedir. Ayrıca, beş yaşın altındaki çocukların eline, oynamaları için, hiç bir şekilde cep telefonu verilmemelidir.
Saç kurutma makinesi kullanımı da özel bilgi gerektirmektedir. Öncelikle baştan olabildiğince uzak tutulmalı, sonrasında da, aralıklı olarak kullanımı gerçekleştirilmelidir. Uzun süreli kullanımdan ise kesinlikle kaçınılmalıdır. Elektrikli battaniyenin fişi, yatağa yatılmadan önce çekilmeli, elektrikli cihazların yerine olabildiğince pilli olanların kullanımı seçilmelidir.
Dizüstü bilgisayarınızı, olabildiğince önceden şarj ederek kullanın. Kullanmadığınız elektrikli cihazların fişlerini çekin, ya da mutlak surette kapatın…

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.