Grip Olmamak İçin Ne Yapmalıyız? Ne Yemeliyiz?

Grip olmamak için ne yapmalıyız? MaviBoncuğum takipçileri olarak bu sene çok zor bir kış geçirmedik. Ancak söz konusu sağlığımız olunca neredeyse gripten hiö kurtulamadık diyebiliriz. Havalar yavaş yavaş ısınmaya başladı ama İnfluenza hala salgın olma etkisini sürdürüyor.

Mevsimsel grip, öksürme ya da hapşırma yoluyla yayılan damlacıklar ya da ellere bulaşan ve ellerden yüzeylere bulaşan damlacıklar yoluyla insandan insana rahatlıkla bulaşabiliyor. Hindistan’a baktığımızda, İnfluenza alt tipi H3N2 virüsü nedeniyle dokuz kişinin hayatını kaybettiğini,yetkililerin açıklamaları ile öğrenebiliyoruz.

İnfluenza aslında yıllık bir hastalık. Ancak içinde bulunduğumuz bahar mevsiminin kötü hava koşulları ve yanlış yaşam tarzı alışkanlıklarımız dolayısı ile bu dönemde grip salgını ile karşılaşmamız kaçınılmaz oluyor. Başkalarına yakın yerlerde öksürme ve hapşırma, kötü kişisel hijyen alışkanlıkları, kapalı yerlerde toplanma… bilinen grip nedenlerinden.

Bahsettiğimiz yanlış alışkanlıklar sadece grip değil,farklı virüslerin bulaşmasını da olanaklı hale getirebiliyor. Ve bu aşamada sadece kendimizi değil, çocuklarımızı ve yaşlılarımızı da gribe karş korumak adına dikkatli olmamız gerekiyor. Peki grip olmamak için ne yapmalıyız?

Bu konuda daha önce sizlerle paylaşmış olduğumuz farklı bilgilerin aktarımını yapalım ve sonrasında sorumuzun yanıtlarını almaya başlayalım.

Şeker hastası grip olursa ne yapmalı?
Grip aşısı ne zaman vurulur?
Sirke ile grip tedavisi

İlginizi çeken başlığın üzerine tıklayarak konuyu gözden geçirebilirsiniz.

Grip Olmamak İçin Ne Yapmalıyız?

Grip olmamak için ne yapmalıyız? Soğuk kış günleri kapıyı çalmadan içeri girdi. Ve ne yazık ki bu durum, grip riskini ani bir şekilde gündeme getirdi. Pek çok kişi grip aşısı olarak grip riskini azaltmayı başardı ancak bir de grip aşısı vurulmamakta inat edenler var.

Grip Olmamak İçin Ne Yemeliyiz

Grip Olmamak İçin Ne Yapmalıyız

”Grip aşısı vurulanlar da grip oluyor” diyen bazı kişiler, sonrasında kutu kutu antibiyotik ve grip ilacı kullanıyorlar; ve bunların sağlığa ne kadar zararlı olduğunu bilmeyenimiz de yok. Antibiyotik kullanımından önce neden şanslarını grip aşısından yana denemiyorlar? Nedendir bu inat? Oldukça ilginç bir merak konusu… Ancak aşıların içeriğinde bulunan Civa nedeniyle onlardan kaçanlara da saygı duymalıyız.

Bir de henüz grip olmamış olanlar var… Grip olmamak için ne yapmalıyız? Grip olmamak için ne yemeliyiz… gibi soruları soranlar için ilerleyen bölümlerde bu soruların yanıtlarını vermeye çalışacağız… O halde hiç zaman kaybetmeyelim.

• Aşı, gripten korunmak için en etkili silahlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle zamanında aşı vurulmalısınız. Bu önlemi, gribi daha ağır atlatma riski bulunan çocuklar, yaşlılar ve kronik hastalığı bulunanlar herkesten önce almalı.

• Ellerinizi sık sık su ve sabunla yıkayın. Ya da alkol bazlı el dezenfektanları kullanarak mikropların yayılmasını önleyin.

• Çksürür ve hapşırırken, mikropların yaylmaması için ağzınızı ve burnunuzu bir mendille ya da dirseğinizle kapatın.

• Grip olduğunuzu fark ettiğinizde insanlardan uzak durarak, onlara bulaşmasını önlemeye çalışın.

• Sağlıklı beslenir ve vücudunuzu susuz bırakmazsanız, enfeksiyonlarla daha kolay savaşabilirsiniz.

• Enfeksiyon ve hastalık riskini arttırması dolayısı ile yüzünüz ve ağzınızdan ellerinizi uzak tutun.

• Kimse ile yiyecek ya da içeceklerinizi paylaşmayın.

• Grip semptomları arasında yeralan öksürük, ateş ya da boğaz ağrısını görmezden gelip hafife almayın.

Grip Olmamak İçin Ne Yemeliyiz?

Grip olmamak için ne yemeliyiz?Sağlıklı yaşam konusunda beslenmenin ne denli önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Vücudumuz için gerekli besinleri yerine koyarak, eksikliğinden kaynaklanan grip sorununun önüne rahatlıkla geçebiliriz. Peki bu besinler hangileri? Yanıtları maddeler halinde verelim.

• Grip olmamak için tüketilmesi gerekenler arasında her şeyden önce kırmızı etten söz etmeliyiz. Fakat kırmızı et tüketimini abartmamanız gerektiğini de bilmelisiniz. Beyaz et ve balık tüketimine de kesinlikle beslenme listenizde yer vermeniz gerektiğini unutmayın.

• Kuru baklagiller de grip olmamak için tüketilmesi gerekenler arasında yer almaktadır. Mercimeği, nohutu, kuru fasülye ya da bulguru bu besinlere örnek olarak verebiliriz. Kış aylarında bolca bulabileceğiniz portakal suyu, limonata, greyfurt suyu gibi içecekler ile birlikte, limon, portakal, mandalina ve greyfurt tüketimine de ağırlık vermekte fayda var.

• Yeşil salata, grip olmamak için ne yemeliyiz sorusunun yanıtları arasında yer almaktadır. Nar suyu, üzüm suyu, domates suyu ve havuç suyu da grip olmamak için ne yapmalıyız sorusunun yanıtları arasında yer alan ve tüketilmesi gereken besinlerdendir. İçeriğinde C vitamini bulunan meyvelerin ve de sebzelerin tüketimi de grip olmamak için büyük önem arz etmektedir.

Grip olmamak için şeker ve tatlı tüketiminden kaçınmanız gerektiğini de belirtmeden konumuzu noktalamayalım. Sağlıklı günler dileriz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.