Grip Aşısı Ne Zaman Vurulur?

Her sene Eylül ayının gelmesi ile birlikte yaygın olarak konuşulan konu: Grip aşısı, bu sene de Eylül ayına adım attığımız anda gündem konusu olmayı başardı. Grip aşısı ne zaman yapılmalı, grip aşısı ne zaman vurulur, grip aşısı hangi ayda yapılır gibi soruların yanıtlarını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabileceksiniz… Geçtiğimiz sene Dünya Sağlık Örgütü WHO tarafından, o senenin aşılarının bir işe yaramadığı belirtilmişti, peki bu sene grip aşısı yaptırmalı mıyız?

Dünya Sağlık Örgütü WHO, geçtiğimiz seneki aşıların bir işe yaramadığını belirtmişti, ancak bu açıklama yapılana kadar pek çok kişi grip aşısı yaptırmıştı. Kimilerimiz yaptırmış olduğumuz aşıdan mı; yoksa bağışıklık sistemimiz güçlü olduğundan mı bilinmez; ama grip olmadık. Bazılarımız ise gripten kurtulamadık… Bu sene de, grip aşısı hazırlanırken, bu seneye kadar en etkili olan grip virüsleri firmalara bildirildi; ve her sene yeniden hazırlanan grip aşıları bu sene de yenilendi, ve piyasaya sürüldü… Özellikle okula giden çocuklar, kronik hastalığı bulunanlar, 65 yaş üzeri kişiler; ve sağlık çalışanlarının grip aşısı vurulması öneriliyor. ABD’nin ise, koşulsuz herkese grip aşısı uyguladığı belirtiliyor. Kısacası, grip aşısı yaptırmak, ya da yaptırmamak sizin elinizde… Peki grip aşısı ne zaman vurulur?

Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalı?
Grip Aşısı Ne Zaman Vurulur?
Grip Aşısı Hangi Ayda Yapılır?

Normalde Eylül ayı sonbaharın başlangıcı olup, grip dönemi de sonbahar – ilkbahar ayları arasında olduğundan dolayı, grip aşısının ise, grip olunmadan önce vurulmasının gerekliliği bulunduğu için, Eylül ayının başlarında grip aşısı vurulması önerilmekte idi… Ancak mevsimlerin değişmesi nedeni ile, içerisinde bulunduğumuz Eylül ayında hala senenin en sıcak, ve bunaltıcı günlerini yaşamaktayız…

Bu nedenle grip aşısı vurulmak için en uygun zamanın Ekim ayı sonları olduğunu belirten uzmanlar, grip aşısının koruyuculuğunun ortalama altı ay olduğunu, ve eskiden Nisan ayı ile birlikte biten grip döneminin, şimdilerde Mayıs ayında da devam ettiğini belirtmekteler.
İşte bu nedenle, siz biraz da bulunduğunuz yerdeki hava koşullarını göz önünde bulundurarak, sonbaharın gelmesi ile birlikte grip aşısını vurdurmayı tercih etmelisiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası