Gece Aniden Uyanmanın Nedenleri

Geceleri aniden uyanıyorum diyen pek çok insan bulunuyor ve aslında gece aniden uyanmanın nedenleri ortadan kaldırılmadığında, gece aniden uyanıp uyuyamamak farklı sağlık sorunlarına da neden olabiliyor. Her şeyin öncesinde sabahları uyandığımızda yeterince dinlenemediğimizi fark ediyoruz. Konsantrasyon bozukluğumuz ortaya çıkıyor ve işimize konsantre olamıyoruz… Ve daha pek çok sebep, gece aniden uyanıp uyuyamamak ile bağlantılı olarak ortaya çıkıyor. Peki gece aniden uyanmanın nedenleri arasında neler yer alıyor? İşte geceleri aniden uyanıyorum diyenlerin bilmesi gereken önemli ayrıntılar…

Gece Aniden Uyanıp Uyuyamamak Neden Olur?

■ Gece aniden uyanmanın nedenleri arasında ilk sırada stres yer alıyor. Pek çok sağlık sorununa neden olan stres, mutlaka sorunların yatağa yattığınızda aklınızda olması ile ilgili değildir. Buna ek olarak gün içerisinde yaşadığınız sorunlar da geceleri aniden uyanıyorum demenize neden olabilir. Peki bu duruma nasıl engel olabilirsiniz? Aslında bu duruma engel olmak çok zor. Stresle başa çıkabilmenin yollarını öğrenmelisiniz; ama buna ek olarak var olan stresinizi uykunuza dahil etmemek için de çabalayabilirsiniz. Peki nasıl?

• Uyumadan önce yatağınıza oturun ve en az 5 – 10 dakika uyku öncesi meditasyon yapın. Bunun için meditasyon tekniklerini bilmek zorunda da değilsiniz. Yatağa oturun ve sakinleşip nefes alışverişlerinizi düzenleyin. Sonrasında da alıp verdiğiniz nefesleri dinlemeye başlayın.

• Üzerinize mümkünse kalın bir yorgan örtün; ama değilse de mutlaka bir şeyler örtün.

• Odanın ne çok sıcak ne de çok soğuk olmamasına önem verin. Aynı zamanda sessiz ve karanlık bir odanın sizin uyku odanız olması gerektiğini unutmayın.

• Beyninize, yatağa yattığınızda mutlaka uyumanız gerektiği mesajını verin. Sonrasında da üzerinizi örtüp uykuya dalmayı ekleyin. Ama geceleri aniden uyanıyorum dediğiniz zamanlarda, yıldızları sayıp tavanı izleyerek ne zaman uyuyacağınıza odaklanmayın. Bunun yerine yatağınızdan kalkın ve loş, sessiz bir odada 15 – 20 dakika zaman geçirin. Ardından yatağınıza geri dönün ve yeni yatmış gibi üzerinizi örtüp uyumaya odaklanın.

• Yatağınızın ve yastığınızın vücut yapınıza uygun olmasına dikkat edin. Aynı zamanda temizliğin de çok önemli olduğunu unutmayın. Yatağınız ve çarşaflarınız temiz olmalı…

■ Gece aniden uyanmanın nedenlerinden bir diğeri de gürültüye maruz kalmaktır. Çok derin uykuda gürültü sizi rahatsız etmeyebilir, ama bunun haricinde, eğer derin uyku ile hafif uyku arasında çok sık geçişler yaşıyorsanız, en küçük sesi bile duyarsınız. Bu nedenle geceleri aniden uyanıyorum diyorsanız sesten uzak bir yerde uyumalısınız. Ama böyle bir şansınız yoksa, telefonunuzdan beyaz gürültü açıp, onu dinleyerek uyumayı tercih edebilirsiniz.

■ Gece aniden uyanıp uyuyamamak, birlikte uyunan kişinin hareketlerine bağlı olarak da ortaya çıkabilen bir durumdur. Sadece bu nedenle partner değiştiremezsiniz elbette. Ama iki tane tek kişilik yatağı birleştirerek yatarsanız, onun hareketlerinden etkilenme olasılığınızı azaltarak daha rahat bir uyku uyuyabilirsiniz.

■ Çok fazla gerçekleştiren sıvı tüketimi de sizin geceleri aniden uyanmanıza neden olabilir. Alkollü içecek tüketenlerin daha kolay uyuduğu düşünülebilir, ama aslında alkol, gece zaman zaman uyanmalara ve uyanık kalmalara neden olmaktadır. Buna ek olarak gerçekleştirilen sıvı tüketimleri de tuvalete gitme gereksinimini ortaya çıkartmaktadır. Dolayısı ile yatağa girmeden en az 90 dakika önce bir şey yemek ve içmekten vazgeçmelisiniz ki tuvalete kalkmak zorunda kalmayın. Buna ek olarak alkol de tüketmezseniz, ona bağlı uyanmalar da yaşamamış olursunuz.

■ Gece aniden uyanıp uyuyamamak, her şeye rağmen, haftada üç kere yaşanırsa normal kabul edilebilir. Ancak eğer bu durum sık sık tekrarlanıyor ve siz tüm önlemleri almanıza rağmen yine de geceleri aniden uyanıyorum diyorsanız, bu duruma sebep bir hastalığa sahip olabilirsiniz. Huzursuz bacak sendromu, gece reflüsü ya da uyku apnesi bu hastalıklara örnek olarak verilebilir. Böyle bir durumun şüphesi içerisinde iseniz zaman kaybetmeden bir doktora başvurmanızda fayda var.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.