Folik Asit Bulunduran Besinler

Folik asitin adını sık sık duyuyoruz; özellikle de bebek sahibi olmak isteyen kadınlara, gebelik öncesinde yeterli miktarda Folik asit tüketmeleri öneriliyor. B9 vitamini olarak düşünebileceğimiz Folik asitin diğer bilinen ismi ise Folat. Peki Folik asit içeren yiyecekler hangileri? Folik asit bulunduran besinler nelerdir? İlerleyen bölümlerde sizlere bu soruların yanıtlarından söz etmeye çalışacağız. Ama öncesinde Folik asitin faydalarından söz edelim. Ardından günlük Folik asit ihtiyacından da söz edeceğiz.

Folik asitin faydaları arasında ilk sırada DNA hücrelerinin tamiri ve yeni DNA üretimi yer almaktadır. Hücrelerin bölünmesine ve gelişimine katkısı bulunan Folik asit, bununla birlikte kırmızı kan hücrelerinin üretimini de destekler. Sinir sistemi ve beynin sağlıklı çalışmasına katkıda bulunur. Alzheimer ve kalp hastalıklarının giderilmesine katkıda bulunur. Folik asitin faydalarından en çok da hamilelik döneminde yararlanılmaktadır. Dışarıdan takviye ile alınmasına gerek bulunmayan folik asit içeren yiyeceklerin sayısı oldukça fazla iken, folik asit bulunduran besinlerin başında da mercimek gelmektedir.

Folik Asit Bulunduran Besinler
Folik Asit İçeren Yiyecekler

Genel olarak Folik asit, sebze, meyve ve tam tahıllı gıdaların içeriklerinde bulunmaktadır.

■ Mercimek: Folik asit bulunduran besinler arasında ilk sırada mercimek yer almakta olup, Demir ve sindirimi yavaş gerçekleşen karbonhidratlar bakımından da mercimek oldukça zengin bir besindir. Pişmiş haldeki yarım kase mercimeğin içeriğinde ortalama 180 mikrogram Folik asit bulunmaktadır. Ve bu miktar genellikle günlük Folik asit ihtiyacının karşılanmasını sağlamaktadır.

■ Ispanak: Folik asit, diğer adı ile Folat, Fransızca’da yaprak ve yeşillik anlamlarına gelmektedir. Bu nedenle, aslında sadece ıspanakta değil, tüm yeşil yapraklı sebzelerde Folik asit bulunduğunu söylememiz yanlış bilgi olmayacaktır. Ancak tüm yeşil sebzeler arasında içeriğinde en çok Folik asit bulunduran ıspanaktır. Taze olmasına ve köklerinin pembe olmasına ise dikkat etmelisiniz. İki kase ıspanakta toplam 218 mikrogram Folik asit bulunur. Ispanak haricinde, sebzeler arasında Folik asit içeren yiyeceklere örnek olarak lahana, kara lahana, brokoli ve marulu da verebiliriz.

■ Kuşkonmaz: Bir kase kuşkonmazın Folik asit içeriği ortalama 79 mikrogramdır. Tüketim için buharda pişirmeniz önerilmektedir.

■ Narenciye: Bir bardak taze sıkılmış portakal suyunun ortalama 80 mikrogram Folik asit içeriği bulunmaktadır. Bir tane büyük portakalda ise ortalama 55 mikrogram Folik asit vardır.

Folik asit bulunduran gıdalar arasında yer alan diğer isimler ise şu şekildedir:

■ Balkabağı
■ Bamya
■ Tahin
■ Ceviz
■ Çay
■ Zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrek
■ Yer fıstığı
■ Soya fasulyesi
■ Mısır
■ Patlıcan
■ Fındık
■ Ayçekirdeği
■ Muz
■ Kivi
■ Papaya
■ Nar
■ Mango
■ Avokado
■ Ciğer
■ Brüksel lahanası
■ Kereviz
■ Kuru otlar
■ Yumurta
■ Domates suyu
■ Buğday ekmeği

Günlük Folik Asit İhtiyacı

■ 0 – 6 ay arası bebeklerde günlük Folik asit ihtiyacı 65 mikrogram
■ 7 – 12 ay arası bebeklerde günlük Folik asit ihtiyacı 80 mikrogram
■ 1 – 3 yaş arası çocuklarda günlük folik asit ihtiyacı 150 mikrogram
■ 4 – 8 yaş arası çocuklarda günlük Folik asit ihtiyacı 200 mikrogram
■ 9 – 13 yaş arası çocuklarda günlük Folik asit ihtiyacı 300 mikrogram
■ 14 yaşından sonra günlük Folik asit ihtiyacı 400 mikrogram
■ Hamile kadınların günlük Folik asit ihtiyacı 600 mikrogram
■ Emziren annelerde günlük Folik asit ihtiyacı 500 mikrogram

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası