Egzersiz Yapmanın Faydaları Nelerdir? Neden Egzersiz Yapmalıyız?

Zayıflamak isteyenlere, lohusalık dönemindeki kadınlara, sağlıklı yaşamak isteyenlere, vücut geliştirme hedefi bulunanlara… kısacası, hemen hemen herkese egzersiz yapma önerisinde bulunulur. Peki neden egzersiz yaparız? Neden egzersiz yapmalıyız? Egzersiz yapmanın faydaları nelerdir? Yazımız içerisinde sizlere bu soruların yanıtlarından söz edeceğiz. Egzersiz yapmanın faydaları size her ne kadar cazip gelirse gelsin, eğer bir sağlık probleminiz var ise, doktorunuza danışmadan egzersiz yapmamanız gerektiğini de belirtelim; ve bilgilerimizin aktarımını hemen gerçekleştirmeye başlayalım…

Neden Egzersiz Yaparız? Neden Egzersiz Yapmalıyız?

Eğer tansiyon probleminiz varsa, bu problemden, egzersiz yaparak kendinizi koruyabilirsiniz. Çünkü egzersiz yapmanın faydaları arasında, kalbin daha sağlıklı çalışmasını sağlamak, böylelikle de, kuvvetlenen kalbin, tansiyonun yükselmesini önlemesi olanaklı hale getirilmiş olur.

Kalp sağlığınız ile ilgili probleminiz varsa, ya da risk faktörleri taşıyorsanız, yine egzersiz yapmalı; ama bunun için öncelikle doktorunuza danışmalısınız. Egzersiz yaparsanız, atardamarlarınız daha geniş, ve temiz olacağı için kalp hastalıklarından korunursunuz; ve bununla birlikte kan pıhtılaşmasından da kendinizi korursunuz…

Neden egzersiz yapmalıyız sorusunun yanıtları arasında, diyabet hastalıklarından korunmanın da yer aldığını belirtmeliyiz. Günümüzde, diyabetik hastalıklara yakalanan kişi sayısı, ve bu hastalık için ayrılan giderler oldukça fazla. Kişinin yaşam kalitesinin düşmesi ise cabası… Egzersiz sayesinde, vücudunuzun kan şekerini kontrol edebilmesi olanaklı hale geliyor, ve böylelikle, siz, hem diyabetten, hem de beraberinde getirdiği problemlerden kendinizi koruyabiliyorsunuz.

Egzersiz sayesinde kaslarınızın daha sağlam, ve vücudunuzun daha sağlıklı görünmesi de söz konusu oluyor. Vücut geliştirme, daha güçlü kuvvetli olma isteğinde bulunanlara bu nedenle, hem görünüm; hem de sağlık adına egzersiz yapmalarını önerebiliriz. Bu noktada, yapılan egzersizleri bilinçli şekilde uygulamanız gerektiğini de hatırlatalım, aksi takdirde ağrılarla baş etmek durumunda kalabilirsiniz.

Egzersiz yapmanın faydaları arasında, vücudun yağ yakmasından da söz etmek gerekir; ve dolayısı ile kilo kontrolünü de olanaklı hale getirebilirsiniz. Ancak bu noktada hemen belirtelim: egzersizinizi dengeli, ve düzenli beslenme ile tamamlamalısınız…

Metabolizmanın yavaşlaması da kilo kontrolüne engel olan bir diğer durumdur. Eğer egzersiz yaparsanız, yaşınızın ilerlemesi nedeniyle yavaşlamış olan metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Böylelikle, hem vücudunuz daha sağlıklı olur, hem de kilo kontrolünü olanaklı hale getirmiş olursunuz.

Neden egzersiz yaparız diyenlere verebileceğimiz bir diğer yanıt da, egzersizin, kişilerin yaşlanma süresini geciktirmesidir. Vücudunuz daha dayanıklı olurken, kilo kontrolü, gerçekleştirilen kemik yoğunluğu, dengelenen metabolizma hızı… kişinin daha geç yaşlanmasını olanaklı hale getiren faktörler arasında yer almaktadır.

Egzersiz yapmanın faydaları arasında kas esnekliğinin sağlanmasından da söz etmek gerekir. Bu sayede, yapmakta olduğunuz herhangi bir hareket sizin sakatlanmanıza neden olmaz; ve kaslarda meydana gelen ağrılarınız da kas esnekliği dolayısı ile ortadan kalkmış olur.

Günlük hayatta herkesin karşı karşıya olduğu stresten, egzersiz yaparak kurtulabilirsiniz. Hele bir de egzersizinizi, ev; ya da spor salonunda değil de, güneşli havada, doğa ile başbaşa yaparsanız, moralinizin yükselmesi ile birlikte, uykularınızı da daha rahat uyumaya başlarsınız.

Eğer egzersizlerinizi ağırlık çalışmaları ile yaparsanız, kemik erimesi sorunundan kurtulabileceğinizi de belirtmemiz gerekmektedir. Kemik erimesi, özellikle menopoz dönemindeki kadınların başa çıkması gereken önemli problemler arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası