Egzersiz Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Egzersiz Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Egzersiz yaparken dikkat edilmesi gerekenler hakkında yanlış bilgiye sahip olmak ve egzersiz yaparken yapılan hataları bilmeden yapmak, o egzersizi yapan kişiye yarardan çok zarar verebilir. Egzersiz yapmak gerçekten de çok sağlıklı bir şeydir; hele ki günümüzün hareketsiz yaşam şartlarının fazlalığında… Ama yanlış yaptıklarınız, sizin sağlığınızı bozacak kadar önemli etkilere sahip şeyler de olabilir. Peki nedir bu yanlışlar? İşte egzersiz yaparken dikkat edilmesi gerekenler:

Egzersiz Yaparken Yapılan Hatalar

■ Kaslarınız zayıf ise ve hatta kas geliştirmek için ağırlık kaldırma çalışmaları yapıyorsanız, bilin ki hem yaralanmalar, hem de ağrılarla karşılaşılmasına en sık neden olan egzersiz türü ağırlık kaldırmaktır. Kademeli olarak daha büyük ağırlıklara geçmek sizin için en sağlıklı çalışma olacaktır. Birden, olması gerekenden fazla ağırlık kaldırmak ise kaslarınızda ve vücudunuzun farklı bölgelerinde ağrı ve yaralanmalara neden olur.

■ Aynı durum squat için de geçerlidir. Yapabileceğinizden daha yüksek ağırlıklarda squat yapmanız, sizin sakatlanmanıza bile neden olur. Karşılaşılan en sık problemler ise hemoroit ve menisküs yırtıklarıdır.

■ Göğüs hareketleri, pek çok kişi tarafından yapılması tercih edilen en güzel harekettir; bunun sebebi ise güzel görünen göğüs kaslarına sahip olmaktır elbette ama… açıları doğru ayarlamalısınız. Yanlış açılarda yaptığınız göğüs hareketleri istediğiniz gibi bir görünüme sahip olmanızı önleyebilir.

■ Egzersiz yaparken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de yapılan egzersizi bir anda bırakmamanın gerekliliğidir. Vücudun ısınmaya olduğu kadar soğumaya da ihtiyacı vardır. Egzersiz bittiğinde bir anda bırakırsanız ve kalp atışlarınızın yavaşlamasını sağlamazsanız, ellerinizde ve ayaklarınızda kan birikebilir; başınız dönebilir… Dolayısı ile ısınma hareketlerini en sonda yeniden yaparak kalp atışlarınızın yavaşlamasını sağlamalısınız.

■ Egzersiz yaparken yapılan hatalardan bir diğeri de koşulan zeminin yanlış olması… Koşu sırasında düşebilir ya da bileğinizi burkabilirsiniz. Bu gibi bir durumda sakatlanmamak ve kalıcı problemlerle karşılaşmamak adına hem dikkatli olmalı, hem de koşacağınız zemini iyi seçmelisiniz.

■ Her seferinde aynı hareketleri yapmaktan kaçının. Çünkü sürekli yaptığınız hareketleri öğrenen ve onlara alışan vücudunuz zaman içerisinde o hareketleri yaparken daha az kalori yakacak ve istediğiniz kasların yapılmasına engel olacaktır. Bu durum ortalama iki ay içerisinde gelişmektedir. Dolayısı ile her iki ayda bir hareket değiştirmeyi tercih edebilirsiniz. Böylece yaptığınız egzersizden daha etkin sonuç alırsınız.

■ Egzersiz yaparken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de yapılan egzersizlere bir haftalık aralar vermektir. Bunu yaparsanız, sadece bir değil, bir kaç hafta geri düşer; hatta başladığınız noktaya gelirsiniz. Eğer egzersiz yapacak zamanınız olmadığı için bunu yapıyorsanız, çok uzun süreli ya da ağır egzersizler yapmak zorunda olmadığınızı hatırlayın. Hafif hafif ve on dakikalık egzersizler yapın ama performanstan düşmeyin.

■ Egzersiz yaparken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de dinlenmektir. Her gün antrenman yapmayın örneğin. Kas yırtılmaları ve kas ağrılarının ilacının dinlenme olduğunu unutmayın. Bunun için, her gün spor yapmak istiyorsanız bile, bir günü sadece esneme hareketleri ile geçirip diğer günü egzersize ayırın.

■ Arkadaşlarla yapılan egzersizler çok daha fazla tercih edilir ve yapılan çalışmaların daha uzun süre devam etmesini sağlayabilir ama, eğer egzersiz sırasında o arkadaşlarla sohbet ederseniz dikkatiniz dağılır ve sakatlanma riskiniz artar. Sohbet sırasında vücut soğumaya başlar. Daha az yağ yakar ve bununla da kalmaz metabolizmanızın yavaşlamasına neden olur… Dolayısı ile siz en iyisi sohbetlerinizi egzersiz sonrasına saklayın.

■ Egzersiz yaparken yapılan hatalardan bir diğeri de kullanılan spor aletinin ne şekilde kullanılması gerektiğini tam olarak bilmeden onu kullanmaya çalışmaktır. Kullanımı hakkında bilgi sahibi olmadığınız spor aletlerini kullanmayı öğrenmeden önce onlardan uzak durun.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.