Duş Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Duş Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Duş alırken dikkat edilmesi gerekenler olduğunu söylersek size yanlış bilgi vermemiş oluruz. Duş alırken nelere dikkat etmeli ve duş alırken nelere dikkat edilmeli sorularının yanıtlarına uymaz iseniz, hem cilt; hem de saç sağlığınıza zarar verecek davranışlar geliştirebilirsiniz. Bazılarımız için duş almak temizlik; bazılarımız için ise keyiftir. Ancak alacağımız keyif, göreceğimiz zararın önüne geçmemelidir. O halde hemen duş alırken dikkat edilmesi gerekenleri gözden geçirmeye başlayalım.

Duş Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

■ Duş alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sırada çok sıcak su kullanmamak yer alıyor. Pek çok kişi duş sırasında sıcak su kullanımını tercih ediyor, çünkü suyun sıcak olması rahatlamanın ve gevşemenin de anahtarı. Ama Cildin kurumasına neden olan sıcak suyun saçların yağlanması üzerinde de önemli olumsuz etkileri var. Dolayısı ile duş sırasında ılık su kullanmaya özen gösterin.

■ Çok uzun süre duşta kaldığınız zaman cildinizin buruşuk görünümü size çocukken muhtemelen komik geliyordu. Ancak artık o komik görünümün pek de sevimli bir durum olmadığını hatırlamalısınız. Cildinizin buruşması demek, onun nem kaybetmesi anlamına gelmektedir. Dolayısı ile duş alırken nelere dikkat etmeli dediğiniz noktada, duştan olabildiğince çabuk çıkmanız gerektiğini de unutmamalısınız.

■ Her duş sonrasında, cilt tipiniz ne olursa olsun, cildiniz nem kaybı yaşar. Bu durumun önüne geçebilmek adına duş aldıktan sonra, cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile cildinizi nemlendirmeniz gerekir. Ancak bu durum sizin üşenmenize neden oluyorsa, durulanmanızın sonrasında tüm vücudunuza bebe yağı sürün. Ardından bir kere daha durulanın ve sonrasında duştan çıkabilir; böylece nemlendirme işlemini de duş sırasında gerçekleştirmiş olacağınız için üşenmezsiniz.

■ Duş alırken ayaklarınıza rahatlıkla pedikür yapabilirsiniz. Bunun için yanınızda ponza taşı bulundurmak ise tek gereksiniminiz. Ayaklarınızı yıkarken ponza taşı ile de ölü derilerinden rahatlıkla arındırabilirsiniz.

■ Duş alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de doğru kese kullanımıdır. Ölü derileri vücudumuzdan arındırmak için kese kullanımı Türk toplumumuzda oldukça yaygın şekilde gerçekleşmektedir. Ancak yumuşak ve dairesel hareketlerle uygulanması gereken keseyi çok sert ve bastırarak yaparsanız vücudunuza zarar vereceğinizi de unutmamalısınız.

■ Kese yerine lif kullanıyorsanız, onu duş sonrasında içerde değil, kuru ve serin bir yerde saklamalısınız. Aksi halde bu lifler, bakterilerin en rahat üreyebilecekleri yerler arasında sayılmaktadır. Ölü derilerinizin üzerinde bulunduğu lifiniz ısı ve nemle birleşirse ki banyo içerisinde hem ısı hem de nem bol miktarda bulunur, lifiniz her ne kadar antibakteriyel de de olsa çok fazla bakteri üretimi gerçekleştirir ve bu durum sizin için sağlıklı değildir.

■ Duş alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtları arasında yer alan bir diğer detay da saçlarınızı her gün yıkamamanızın gerekliliğidir. Saçlarınız da tıpkı cildiniz gibi duş sırasında nem kaybeder. Her gün yıkanan saç yağlı ise daha yağlı; kuru ise daha kuru bir hal alır. Dolayısı ile saçlarınızı her gün yıkamayın.

■ Son durulama suyunuzu yavaş yavaş soğutun. Çünkü duş sırasında sıcaktan dolayı açılan gözeneklerinizin açık halde kalması cildiniz için iyi değildir. Suyun soğuması gözeneklerinizin küçülmesine yardımcı olur. Ama suyu birden de soğutmamalısınız. Aksi halde damarlarınızın çatlamasına neden olabilirsiniz.

■ Duş alırken dikkat edilmesi gerekenlerden sonuncusu ise vücudunuzu çok sert kurulamamanızın gerekliliğidir. Çünkü nem kaybettiğini artık bildiğiniz cildiniz bu sırada çok hassas olmaktadır. Havlunuzu tampon hareketler yapmak sureti ile kullanarak cildinizi kurutmayı tercih etmelisiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.