Duruş Bozukluğu Nasıl Düzeltilir?

Duruş Bozukluğu Nasıl Düzeltilir?

Duruş bozukluğunu düzeltmek için egzersiz yapmak sandığınızdan çok daha kolay bir kaç esneme hareketini içerisinde barındırıyor. Duruş bozukluğu ne yazık ki günlük rutin işlerimiz ya da yaşadığımız stresler dolayısı ile ortaya çıkabiliyor. Bu durumun gerçekleşmemesi; duruş bozukluğu başlamış olsa bile ilerlememesi için bazı esneme egzersizleri yapılabilir. Peki duruş bozukluğu nasıl düzeltilir?

Duruş bozukluğu, skolyoz, omurga eğriliği ya da boyun sertliği gibi problemlere neden olduğunda, duruş bozukluğunu düzeltmek için egzersizler yeterli olmayabilir ve doktor kontrolü ile rahatlama sağlanabilir. Ancak hafif bir duruş bozukluğunu rahatlatmak hiç de zor değildir. Bunun için bir kaç esneme egzersizi yeterli olacaktır. Peki duruş bozukluğu nasıl düzeltilir? İç organları, sindirim sistemini hatta nefes alışverişlerini olumsuz etkileyebilen duruş bozukluğunu rahatlatmak için yapılabilecek esneme egzersizlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

Duruş Bozukluğunu Düzeltmek İçin Egzersizler

■ Ayakta, dik bir şekilde durun ve bacaklarınızı kalçalarınızın hizasında açarak yere kadar paralel şekilde indirin. Sonra boyun kaslarınıza zarar verip boyun ağrınızı arttırmamaya özen göstererek, yani dikkatli bir şekilde, elinizle çenenizi geriye doğru itin. İçinizden 3’e kadar sayın ve sonrasında bırakın. Duruş bozukluğu nasıl düzeltilir sorusuna yanıt olan bu egzersiz ile boyun kaslarınızı rahatlatmış olacaksınız. Ancak dikkatli olmamanız halinde durumun tersine dönme ihtimali bulunduğunu da aklınızdan çıkartmayın.

■ Bir önceki hareketinizde duruş bozukluğu için çenenizi geriye doğru itip boynunuzu yukarı doğru aldırdınız; şimdi ise kollarınızı kaldıracaksınız; ama geriye doğru. Peki bunu nasıl yapmalısınız? Yine aynı şekilde ayakta dik durup bacaklarınızı da kalçanız genişliğinde açmalısınız. Sonrasında iki kolunuzu geriye doğru atıp, ardından da iki elinizin parmaklarını birbirine kenetleyin. Ve sonra kollarınızı yukarı doğru kaldırıp, bu esnada iki göğsünüzün birbirinden ayrıldığını hissetmeye çalışın. Ancak bu işlemi yaparken de kaslarınızı fazla zorlamayın ve ağrı hissettiğinizde hareketi yapmaya ara verin. Duruş bozukluğunu düzeltmek için egzersizler yaptığınız sırada bu hareket size üst bedeninizi dikleştirme olanağı sunacaktır.

■ Duruş bozukluğu nasıl düzeltilir sorusunun bir diğer yanıtı için bu sefer bir duvarın karşısına geçin ve bir kolunuzu duvara doğru uzatıp avuç içinizi bastırın. Bu şekilde bir süre bekleyin. Sonra elinizi duvardan çekmeden kolunuzun olduğu tarafa doğru dönün ve kolunuzdaki baskıyı biraz daha arttırın Bu şekilde 1’den 10’a kadar sayın ve kolunuzu duvardan çekin. Aynı işlemi bu sefer de diğer kolunuz için uygulayın. Bu hareket duruş bozukluğunuz üzerinde, kollarınızı esnetme ve omuzlarınızı rahatlatma taktiği ile işinize yarayacaktır.

■ Duruş bozukluğunu düzeltmek için yapabileceğiniz son egzersiz ise kalça kaslarınızı gevşetmeye yönelik. Bunun için ilk olarak sert bir yere oturun. Sonrasında bacaklarınızı kelebek biçiminde yapıp, ayaklarınızın altını birleştirin. Dizlerinizi vücudunuza olabildiğince yakın konumda tutun ama bunu yaparken ağrıya sebep olmaması gerektiğini de unutmayın. Sonrasında da dirsekleriniz yardımı ile dizlerinize basınç uygulayarak aşağı doğru indirmeye çalışın; ama yine zorlamadan yapın.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.