Dumbell Nasıl Kullanılır? Kol Kası Nasıl Yapılır?

Pek çoğumuz günlük yaşamın temposu içerisine spor salonlarına gitmeyi; ve vücut geliştirmeyi de ekliyor. Büyük çoğunluğumuzun ise ne yazık ki değil spor salonlarına gitmeye, egzersiz yapmaya dahi zamanı yok. Ama güçsüz, ve çabuk yorulur nitelikteyiz. Bu nedenle de, kol kası nasıl yapılır, kol kası nasıl gelişir, kol kası nasıl güçlendirilir şeklinde soruların yanıtlarını evde bulmaya çalışıyoruz. Diyelim ki bir spor mağazasına gittik. Dumbell aldık. Peki dumbell nasıl kullanılır? Bu yazımızda sizlere, evde kol kası geliştirme adına, dumbell nasıl kullanılır, kol kası nasıl yapılır, kol kası nasıl gelişir, kol kası nasıl güçlendirilir… gibi soruların yanıtlarından söz etmeye çalışacağız…

Dumbell Nasıl Kullanılır? Kol Kası Nasıl Yapılır? Kol Kası Nasıl Gelişir? Kol Kası Nasıl Güçlendirilir?

Her şeyin öncesinde şu detayı unutmayın: dumbell, yarım kilo ile elli kilo arasında değişiklik gösteren farklı ağırlıklarda üretilmiş bir spor malzemesidir. Eğer siz, dumbell kullanımı gerçekleştirmeye yeni başladı iseniz, kullanacağınız dumbell’in, sizi zorlamayacak ağırlıkta olmasına dikkat etmelisiniz. Haftada üç gün gerçekleştirmeniz önerilen çalışmaları, belirli bir zaman sonra, daha ağır dumbell’ler ile gerçekleştirebilirsiniz. Hareket seçiminde de, önce sizi zorlamayacak olan hareketler ile başlamalı, ardından hareketlerinizi ağırlaştırmalısınız… Böylelikle, herhangi bir sakatlanmaya meyil vermemiş olursunuz…

Evde kol kası geliştirmeye yönelik olarak ilk defa dumbell kullanacak olan herkesin, rahatlıkla yapabileceği şey, bir yere oturmak, dizlerini dirseklerine dayayıp bu şekilde kuvvet alarak, dumbell’leri yüzüne doğru kaldırmaktır. Daha önce vücut geliştirme adına hiç bir şey yapmamış birisi dahi bu anlamda başarılı olabilecektir.

Yapılabilecek bir diğer hareket ise, sert bir zemin üzerine uzanarak, dirseklere kadar kaldırmamak sureti ile, dirsekten sonra, doksan derecelik açı oluşturacak şekilde, dik bir halde, dumbell’leri yukarı doğru kaldırmaktır. Bir süre sabit olarak gerçekleştirmeniz gereken bu hareketi, daha sonra ise, bir eli sağa, diğerini sola, sonrasında ise elleri tam tersi yönlere hareket ettirerek gerçekleştirebilirsiniz. Bu iki hareket, sadece evde kol kası geliştirme için değil, göğüs üstü kaslarını da geliştirmek için kullanılmaktadır.

Evde kol kası geliştirme adına gerçekleştirebileceğiniz bir diğer işlem de şu şekildedir: ayakta durur, ve kollarınızı yere paralel şekilde uzatırsınız. Önce sağ elinizdeki dumbell’i yirmi sefer yere doğru indirirsiniz, sonrasında da aynı hareketi sol eliniz için gerçekleştirirsiniz. Son olarak ise, her iki elinizi aynı anda yirmi sefer yere indirmeniz, dumbell kullanımı için yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası