Dış Görünüş Nelerden Etkilenir?

Dış Görünüş Nelerden Etkilenir?

Her insan dış görünüşüne dikkat eder. Ve dışarıya, olabildiğince iyi görünmeye gayret eder. Bunu sadece beğenilmek için değil, kendimizi iyi hissetmek için de yaparız. Çoğumuzun başına geliyordur: ruh halimiz iyi olduğunda kendimizi güzel hissederiz. Ruh hali ile ilgili bir sorunda ise aynı kıyafetler, aynı saç modeli; aynı makyajın yakışmadığını düşünebiliriz. Ama şunu unutmamak gerekir ki günlük hayatta, farkında olmadan, dış görünüşümüzü etkileyen davranışlarda bulunuruz. Bu bazen iyi, bazen de kötü yönde bir etkiyi ortaya çıkartır. Şimdi, dış görünüşü etkileyen hareketleri merak ettiniz değil mi? Hemen açıklayacağız.

■ Kimilerimiz bilgisayar başında, kimilerimiz de ders çalışırken elimizi, özellikle yorulduğumuz zamanlarda çenemize götürür, yaslanarak o şekilde bir nevi dinlenmeye çalışırız. Bu durum dış görünüş açısından zararlıdır çünkü kırışıklıklara neden olur. Ancak sadece bu değil, alt çene ile gırtlak arasında yer alan Hyoid isimli dil kemiğinin de zarar görmesine neden olur. Bu nedenle çok tehlikelidir.

■ Özellikle varis sorunu varsa, dış görünüşümüzü etkileyen davranışlar arasında bacak bacak üstüne atmak da yer almaktadır. Uzun süre bacak bacak üstüne atmak kan akışının sağlıklı olmasını engeller ve beraberinde pek çok sağlık sorununu getirir.

■ Dış görünüşü etkileyen hareketler arasında, güneş kremini sadece yüze sürmek de yer almaktadır. Pek çok kişi ise hiç güneş kremi kullanmıyor. Ancak yaşınız ilerledikçe cildiniz güneş ışınlarından daha fazla etkileniyor. Bu durum yaşlanma belirtilerini arttırarak dış görünüşü bozuyor. Bu nedenle boyun, göğüs gibi bölgelere de yüzünüze verdiğiniz kadar önem vermelisiniz.

■ Geceleri yatmadan önce cep telefonu ile vakit geçirmek, cep telefonunun yaymış olduğu mavi ışığın Melatonin hormonunu baskılamasına neden olur ve bu durum sizin uyku düzeninizi bozar. Bununla birlikte bağışıklık sisteminiz zayıflar. Uykusuzluk dış görünüşünüzde, göz altı morluklarına neden olabilir ve yorgun görünürsünüz.

■ Dış görünüşümüzü etkileyen davranışlardan bir diğeri de uzun süre televizyon seyretmek ya da cep telefonu ile zaman geçirmek. Çünkü her ikisi de mavi ışık yayıyor ve mavi ışık, biraz önce belirtmiş olduğumuz Melatonin hormonunu baskılamanın haricinde, cilt altına etki ederek serbest radikalleri harekete geçirir. Bu durum kolajen seviyesinin azalmasına neden olur ki bu da erken yaşlanma belirtileri arasında yer alan kırışıklıkları ve cilt lekelerini arttırır. Ultraviole ışınları filtreleyen kremlerin bu anlamda biraz desteği olacağını belirten Dermatologlar bulunmasına karşın, bunun işe yaramayacağını belirtenler de bulunmaktadır.

■ Düzenli olarak makyaj yapma alışkanlığınız varsa, makyaj malzemelerini iki haftada bir temizleyip yıkayın. Cımbız gibi gereçlerin temiz olduğundan emin olun. Kaşlarınızı aldıktan sonra kıl kökleri enfeksiyona meyilli olurlar. Bu nedenle kaşlarınızı aldıktan sonra bir süre makyaj yapmayın. Mümkünse kaşlarınızı akşam alın ve sabaha kadar dinlenmelerini sağlayın.

■ Parlayan T bölgesini genellikle pudra ile kapatırız. Parlama yağlanmanın sonucunda ortaya çıkar. Yağlı cilde pudra uygulamak demek, gözeneklerin tıkanması anlamına gelmektedir. Bu durum beraberinde sivilcelerin artması durumunu ortaya çıkartır. Pudra kullanmadan önce cildinizdeki fazla yağı alın. Sonrasında pudranızı uygulayın.

■ Dış görünüşü etkileyen hareketler arasında sık sakız çiğnemek de yer almaktadır. Özellikle de kalın ve sert sakızlar çiğniyorsanız, çene yapınıza zarar veriyor ve ağız kenarlarında kırışıklıklara neden oluyorsunuz demektir. Az sakız çiğneyip, çiğnediğiniz sakızları da ince ve yumuşak olanlardan seçmeye özen göstermelisiniz.

■ Sıcak su ile duş almak cildinizin kurumasına neden olur. Enfeksiyon, kaşıntı gibi problemler yaşama olasılığınız artar. Bu nedenle duş almadan önce su sıcaklığını iyi ayarlamalısınız.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.