Detoks Nedir?

Detoks Nedir?

Televizyonlarda, sosyal medyada, arkadaşlar arasında… Kısacası detoksu her yerde görebilmeniz mümkün. Ve hepimiz detoksun, zayıflamaya yönelik bir uygulama olduğunu düşünüyoruz. Peki gerçekten böyle mi? Detoks nedir, detoks nasıl yapılır, detoksun yan etkileri nelerdir? Detoks yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Kısacası aklımızda detoks ile ilgili çok fazla soru var. O halde tüm merak edilenleri birlikte öğrenmeye ne dersiniz?

Detoks Nedir?

Temizlenme ve arınma, detoksun kelime anlamını oluşturmaktadır. Aslında vücudumuz her gün detoks mekanizmasını kullanarak çalışır; hatta her an… Nefes verirken detoks yapar, vücudumuzdaki karbondioksiti atarız. Terler, tuvalete çıkar, safra atarak detoksun etkilerini hissederiz. Detokssayesinde, vücudumuzdaki toksinlerden; yani zararlı maddelerden arınırız.

Vücutta biriken toksinlere neden olan maddeleri kısaca şu şekilde özetleyebiliriz: Radyasyon, egzoz dumanı, sigara, hava kirliliği, kafein, alkol, renklendirici ve koku verici gibi gıdaların içeriğinde bulunan katkı maddeleri, tarımsal böcek ilaçları, ilaçlar… Gördüğünüz gibi, neredeyse hiç birinden kaçma gibi bir lüksümüz yok. Eğer bu toksinleri vücudumuzdan yeteri miktarda atamazsak, şu gibi olumsuz etkilerle karşılaşırız. Bağışıklık sistemi yavaşlar ve çok sık hasta oluruz. Ruhsal yapımız sürekli olarak değişir. Bunaldığımızı hisseder, sinirlenir, kendimizi güçsüz hissederiz. Eklem ve kaslarımız gerilir, ağrır, güçsüzleşir. Sürekli uyumak ister, ya da hiç uyuyamayız. Kendimizi iyi hissetmez, bitkinlik, yorgunluk… gibi belirtilerle karşı karşıya kalırız. Bu belirtiler hiç birimize çok da yabancı değil değil mi?

Detoks, eğer doğru zamanda ve doğru şekilde yapılırsa, toksinleri vücuttan atacağı için yararlıdır. Ancak halk arasında yaygın, kulaktan dolma bilgilere göre detoksun uzun süre yapılması gerekir ve yazımızın başında da belirtmiş olduğumuz gibi zayıflatır. Ancak, böyle bir genelleme söz konusu değildir. Bunların tamamı detoksun türüne göre değişkenlik gösterir. Genellikle detokslar sıvı içerikli, bununla birlikte sebze ve meyve ağırlıklı olurlar.

Detoksun bir kaç gün içerisinde vücut ağırlığını düşürdüğü doğrudur. Ancak bu genellikle vücuttaki ödemin atılmasına bağlı olarak gerçekleşmektedir; yani şişkinliğin azalmasından kaynaklıdır. Zaman zaman yağ yakımına da katkıda bulunabilir. Ancak bunları baz alarak devam edilecek bir detoks programı, sonrasında metabolizmanın yavaşlamasına ve kas kayıplarına sebep olur ki sonrasında verdiğiniz kiloları fazlası ile geri alırsınız. Sizin için doğru detoks programı ancak bir uzman tarafından belirlenebilmektedir. İki haftada tek bir gün, ayda en fazla üç gün, altı ayda ir haftalık detoks programları uygulayabilirsiniz. Ancak bu uygulamalar mutlaka doktorunuz tarafından belirlenen şekilde ve zaman diliminde olmalıdır.

Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, detoks ile vücudumuzdaki zararlı maddelerden, yani toksinlerden arınmayı hedefleriz. Dolayısı ile de detoks yaparken, çay, kahve gibi kafein içeren içeceklerden ve çikolatadan uzak durmalı, bir süre sigara ve alkol kullanmamalıyız. Detoksa başlamadan bir hafta önceden başlamak sureti ile hayatınızdan hayvansal ürünleri ve protein ile nişastalı besinleri de çıkartmalısınız. Çünkü bu gibi besinlerin, detoksun etkisini azaltma özellikleri bulunmaktadır. Et, süt, yumurta, şeker, kek, ekmek, makarna… gibi besinlerin hepsine ara verdiğinizden emin olun.

Detoks her ne kadar yararlı bir uygulama olsa ve vücudu zararlı maddelerden arındırsa da, detoksun yan etkilerine maruz kalarak besin eksiklikleri yaşamamak için, diyabet hastaları, çocuklar, yaşlılar, organ yetmezliği problemi bulunanlar, yüksek tansiyon hastaları, hamile ya da bebek emziren annelerin detoks yapmaması gerekmektedir.

Detoks Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

■ Detoks yaparken, günde en az sekiz bardak su içmeli, bunun iki bardağını kahvaltı öncesinde tüketmelisiniz. Sonrasında, öğle yemeğine kadar iki, akşam yemeğine kadar iki bardak daha su içmeli ve yatana kadar da son iki bardağı tüketmelisiniz. Bu miktarın üzerinde su içebilirsiniz, ama altına düşmemelisiniz.

■ Alkali içeriği bulunan bitki çaylarını detoks süresince rahatlıkla tüketebilirsiniz.

■ Sigara ve alkolü, detoksa başlamadan önce bırakmış olmalısınız.

■ Çay, kahve, çikolata gibi kafein içeriği bulunan yiyecek ve içeceklerden detoks süresince uzak durmalısınız.

■ Detoks sırasında, sadece yediğiniz ve içtiğiniz şeyler değil, bulunduğunuz ortam da önemlidir. Bu nedenle ortamı sık sık havalandırmalısınız.

■ Detoks sırasında meyve ve sebze tüketimi gerekmekle birlikte, tükettiğiniz meyve ve sebzelerin taze olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz.

■ Tükettiğiniz suyun olabildiğince alkali olmasına özen gösterin. Alkali suyu ingiliz karbonatı ile kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

■ Sabah içtiğiniz ilk iki bardak suyun içerisine limon da ilave edin.

■ Kahvaltı yapmadan önce derin nefes alma egzersizleri uygulayın ve mümkünse yarım saatlik bir yürüyüş yapın.

■ Kuşluk vaktinde ve ikindi ara öğünlerinde, detoks için özel hazırlanmış sebze sularının tüketimini gerçekleştirin.

■ Akşam yemeğini uyumadan en az üç saat önce yemelisiniz. Mümkünse 19:00 sonrasında yemek yemeyin.

■ Detoks yaparken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de, akşam yemeğinden sonra yapılması önerilen yarım saatlik bir yürüyüştür.

Detoks Nasıl Yapılır?

■ Posa, yani lifin, vücudu toksinlerden arındırdığını, süpürdüğünü belirtelim. Bundan dolayı olabildiğince salata yemeli, bunu yapamıyorsanız bile sofranıza bir demet maydanoz koymalısınız. Ekmeği tam tahıllı olanından seçmeli, sebze suyu yerine sebzeleri olabildiğince kabukları ile tüketmelisiniz. Sabah kahvaltısında maydanoz, nane, domates, salatalık… gibi besinleri tüketirseniz, güne, kendinizi toksinlerden koruyarakl başlamış olacaksınız.

■ A, C, D ve E vitaminleri ile rahatlıkla detoks yapabilirsiniz. Bu nedenle, hangi besinlerde bu vitaminlerin bulunduğunu öğrenin. Sonrasında, süt, yoğurt, günde üç porsiyon sebze ve meyve, öğünlerinizde salata ve haftada üç kere balık tüketimi gerçekleştirin. Bunlara ek olarak güneş ışığından olabildiğince yararlanınç Doğal olarak bu yöntemlerle rahatlıkla detoks yapabilirsiniz.

■ Günlük olarak mutlaka tuvalete çıkıyor olduğunuzdan emin olun. Eğer bunu yapamıyorsanız, ilk olarak işe bu sorunu çözmekle başlayın. Zaten günlük olarak tuvalete çıktığınızda, günlük detoksunuzu gerçekleştiriyor olacaksınız.

■ Detoks sırasında mutlaka düzenli olarak uyuyun. Düzenli uyku kendinizi iyi hissetmenize, bağışıklık sisteminizi sağlıklı tutmanızı sağlayacaktır. Gün içerisinde konsantrasyonunuz artar. Yani detoksu yapma amaçlarınızın hepsine, düzenli uyku ile sahip olabilirsiniz.

■ Yaptığınız işi seviyor olduğunuzdan emin olun. Sadece bu sayede bile detoks yapabilirsiniz. Çünkü sevmediğiniz bir işi yapıyor olmanız sizi yorar, mutsuz eder ve strese girmenize neden olur.

■ Ruh sağlığınızı korumak için insanlarla olan iletişiminize de dikkat edin. Komşularınız, iş arkadaşlarınız ve diğer insanlarla olan ilişkileriniz de en az eşiniz ve ailenizle olan ilişkileriniz kadar önemlidir ve sizi mutlu eder.

■ İçeriğinde antioksidan bulunduran, soğan, sarımsak, pırasa gibi yiyecekleri tüketirseniz, kendinizi sürekli toksinlere karşı koruyor olursunuz. Bu nedenle öğünlerinizde bu yararlı yiyecekleri mutlaka bulundurun.

■ Egzersiz yaparak vücudunuzdaki kan dolaşımını arttırabilir ve dolayısı ile daha fazla oksijen alımını sağlamış olursunuz. Bu nedenle, ne kadar hareket ederseniz, detoks adına o kadar çok şey yapmış olacağınızı unutmayın.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.