Dehidrasyon Nedir?

Özellikle içerisinde bulunduğumuz sıcak yaz aylarında, pek çok kişiden şu şikayetleri alıyoruz: “Ne kadar çok su içsem, sıvı alımı geçrekleştirsem de, kışın olduğu kadar sık idrara çıkmıyorum” İşte tam da bu noktada devreye dehidrasyon giriyor. Peki dehidrasyon nedir, dehidrasyon nasıl anlaşılır, ve dehidrasyon nasıl önlenir? Dehidrasyon nedenleri nelerdir? Tüm bu merak ettiğiniz soruların yanıtlarını yazımız içerisinde bulabilirsiniz… O halde, dehidrasyon sizin hayatınızda ciddi sorunlara neden olmadan, hakkında bilgi sahibi olmaya başlayalım…

Dehidrasyon Nedir?

Özellikle vücudun susuz kalması, sıvı kaybı şeklinde tanımlanabilen dehidrasyonun, hem farklı pek çok nedeni, hem de farklı olumsuz sonuçları olabileceğini unutmamak gerekir. Örneğin, biraz önce vermiş olduğumuz örnekte olduğu gibi, ne kadar çok su içip sıvı alımı gerçekleştiriyor olsanız da, idrar atılımınız o kadar fazla değildir. Bunun nedeni, alınan sıvının ter yolu ile vücuttan atılmasıdır. Ve bu durum idrar yollarının yeteri kadar çalışmamasına neden olmaktadır. İdrar yolları çalışmayanların böbreklerinde bazı problemler gündeme gelebilir, taş, kum oluşabileceği gibi idrar yolu enfeksiyonlarının alımı da kolaylaşır… İşte bunun gibi pek çok olumsuzluktan kurtulabilmek adına, dehidrasyona karşı gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.

Dehidrasyon Nedenleri Nelerdir?

Dehidrasyon nedenleri arasında genellikle iki unsurdan söz etmek gerekmektedir. Bunlardan ilki, yeteri kadar sıvı alınmamasıdır. İkincisi ise, alınmış olan sıvının vücuttan fazlası ile, ve istem dışı atılıyor olmasıdır. Sağlıklı insanlar, ter, idrar, ya da dışkılama yolu ile günde ortalama 2.5 litre sıvı atar, ama, yedikleri meyveler, içtikleri su, ve aldıkları diğer sıvılar ile, attıkları sıvıyı karşılarlar. Vücudumuzun ortalama %60’ı su iken, bunun %1’inin azalması sonucunda susadığımızı belirten uzmanlar, azalma oranının daha yüksek olması halinde başımıza gelebilecekleri düşünmeyi bize bırakmakta. Öyle ki dehidrasyon bilinç kaybına dahi neden olabilmektedir.

Kusma, ishal, ateşlenme… gibi pek çok unsur dolayısı ile kişiler vücutlarından, gereğinden fazla sıvı atmaktadırlar. Eğer bu unsurlara bağlı iştahsızlık eğilimi de gösterecek olurlarsa, attıkları suyu geri alma şansı bulamazlar. Zaten dehidrasyon nedenleri de bu unsurlardan kaynaklanmaktadır. Bu anlamda bebeklere; ve isteklerini dile getiremeyen yaşlılara dikkat etmek çok önemlidir. Çünkü onlar, su kaybettiklerini bilemez, susadıklarını fark edemez, etseler bile dile getiremezler…

Dehidrasyon Nasıl Anlaşılır?

Dehidrasyon belirtileri arasında ilk olarak ağız; ve dudakların kurumasından söz etmemiz gerekmektedir. Tükürüğü azalan kişinin ağız içinde kuruluk başlamaktadır. Hal böyle olunca ağız içerisinde bir yapışkanlık gözlemlenir. Bu susama belirtisi olarak da nitelendirilebilecek olan dehidrasyon belirtilerinden en hafif olanıdır.

Dehidrasyon belirtileri bebeklerde, bıngıldağın içeri doğru gçökmesi ile kendini belli etmektedir. Bebek, yaşlı, ya da herhangi bir yetişkinin susuz kalması ile birlikte gözlemlenen bir diğer unsur da, idrar renginin koyulaşmasıdır. Aynı zamanda idrarın azalması durumu da söz konusudur.

Dehidrasyon problemi yaşayan kişinin derisi kuruduğu gibi, terlememesi durumu söz konusu olabilmektedir. Susadığını hissedebilen kişi aynı zamanda kendini halsiz, bitkin; ve uykusu gelmiş de hissedebilir. Başta ağrıma; ve dönme belirtileri ile birlikte kalpte çarpıntı; ve karın ağrısı da dehidrasyon belirtileri arasında yer almaktadır.

İleri aşamadaki dehidrasyonda kişinin komaya girmesi dahi söz konusu olabilmektedir.

Dehidrasyon Nasıl Önlenir?

Dehidrasyonu önlemek için her şeyin öncesinde gün içerisinde bol su tüketin; ve kola, alkol, kahve, ve çay dışındaki ayran, meyve suyu, soda.. gibi içecekleri tercih edin. Olabildiğince açık renk, pamuklu, bol kıyafetler giyin, ve güneşe özellikle 10:00 – 16:00 saatleri arasında çıkmayın, çıktığınızda da enerji sarf etmemeye bakın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası