D Vitamini Nedir? D Vitamini Nelerde Bulunur?

Bu yazımızda sizlere D vitamini ile ilgili bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. D vitamini nedir? D vitamini ne işe yarar? D vitamini nelerde bulunur? D vitamini eksikliği ile ilgili pek çok konuda, yazımız sayesinde bilgi sahibi olmanızı olanaklı hale getirdiğimizi belirtmemiz gerekmektedir. O halde, sizleri daha fazla bekletmeden soralım: D vitamini nedir? D vitamini ne işe yarar? D vitamini eksikliği kendisini nasıl belli eder? D vitamini nelerde bulunur? İşte tüm bu soruların yanıtları yazımızda:

D vitamini nedir? D vitamini, güneş ışınlarının bir kısmının vücudumuza temas etmesi sonucunda, vücudumuzun özellikle deri kısmında bulunan bazı kimyasal maddeler bir vitamin halini alır; işte bu vitamine D vitamini adı verilmektedir. D vitamini haricinde hiç bir vitamin, vücudumuza bu şekilde etki etmemektedir. D vitamini nedir sorusunun yanıtı ile birlikte elde ettiğimiz bilgide, D vitamininin, güneş ışınları ile alındığını belirtmiş olsak da, D vitamini nelerde bulunur sorusunun yanıtlarının da var olduğunu belirtmemiz gerekmektedir, yani D vitamini alımını, gıda tüketimi ile de gerçekleştirebilmekteyiz.
D vitamini ne işe yarar sorusunun yanıtlarını da doğru bir şekilde bilmek gerekmektedir. D vitamini ne işe yarar denildiğinde ilk olarak kalsiyum eksikliğinden söz etmemiz gerekmektedir. Kemik gelişiminde yaşanan sorunlar; ya da kemik sağlığında meydana gelen problemler, D vitamini ne işe yarar sorusunun yanıtı olarak gündeme gelir; ve D vitamini, bu problemlerin giderilmesini olanaklı hale getirir. D vitamini ne işe yarar sorusunun yanıtlarından bir diğerinin de, dişlerin sağlamlaşması olduğunu belirtmemiz gerekmektedir.
D vitamini eksikliği durumunda mutlaka yaz aylarında güneş banyosu yapılması gerekmektedir. Güneş banyosu nasıl yapılır derseniz, bunu size muhtemelen, sizde D vitamini eksikliği olduğunu söyleyen doktorunuz belirtecektir; ama biz yine de kısaca, güneş banyosu nasıl yapılır sorusunun yanıtını vermek istersek: güneş banyosunda ilk gün, beş dakika güneşte kalmanız, ve vücudunuzda, olabildiğince fazla bölgeyi güneş ışınlarına açmanız gerekmektedir. İkinci gün bu süre on dakikaya, üçüncü gün ise on beş dakikaya çıkartılmalıdır. Her gün beş dakika arttırılması gereken bu sürenin, kırk beş dakikadan sonra arttırılmadan sabit tutulması gerekmektedir. Bu arada, yazın yapacağınız güneş banyosunun, sabah saat 10:00 – öğleden sonra ise 16:00 aralığında gerçekleştirilmemesi, belirtilen saat aralığının öncesi, ya da sonrasında gerçekleştirilmesi gerektiğini unutmamalısınız.
D vitamini nelerde bulunur? Havyar, balık yumurtası, yumurta sarısı, sardalya, uskumru, torik, palamut… içeriğinde bolca D vitamini bulunduran besinler olarak karşımıza çıkmaktadır. İçeriğinde D vitamini bulunan besinlerin yağ içerisinde kızartılıp pişirilmemesi gerekmektedir. D vitamini içeriği tüketmek isteyenler, bu besinleri haşlayarak tüketmelidirler; çünkü D vitamini sudan etkilenmeyen vitaminler arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası