D Vitamini Eksikliği

D Vitamini, vücudumuz için hayati önem taşıyan vitaminlerden bir tanesidir. Günde 15 dakika güneş gören vücudumuz D vitamini üretimini kendisi için gerçekleştirebilir. Ama bazı durumlarda D vitamini eksikliği ile karşı karşıya kalabiliriz. Peki D vitamini eksikliği neden olur? D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde bu soruların yanıtlarını bulabileceksiniz.

D Vitamini Eksikliği Neden Olur?

Bizim, aslında zararlı olduğunu düşündüğünüz UltraViyole B ışınlarının belli bir miktarı, vücudumuzun D vitamini üretebilmesi adına gereklidir. Fakat biz her ne kadar, gün içerisinde 15 dakika güneş görebilsek de, D vitamini eksikliği problemi ile karşılaşabiliriz. Bunun sebebi, tükettiğimiz besinlerde yeterli miktarda D vitamini bulunmamasından kaynaklanmaktadır. D vitamini eksikliğinin bir diğer nedeni de, yeteri kadar güneş ışığı almamamızdır.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Öncelikli olarak şunu belirtmemiz gerekir ki, 1 – 2 gün içerisinde, D vitamini eksikliği belirtilerini hemen fark edemezsiniz. Bunun için uzun bir zamana gereksinim vardır. Peki o zaman da geçtiğinde ne gibi belirtilerle karşılaşırsınız?

■ İshal ve kabızlık gibi sindirim sistemi problemleri
■ İdrar yolu ve daha çok da mesane sorunları
■ Baş ağrısı, başta terleme
■ Yüksek tansiyon
■ Kilo almakla ilgili yaşanan problemler
■ Eklemlerde ağrı, kaslarda yaşanan problemler, kramplar ve kas güçsüzlüğü
■ Halsizlik
■ Depresyon
■ Kemiklerde ağrı

D Vitamini Eksikliği Nasıl Tedavi Edilir?

Biraz önce sözünü etmiş olduğumuz belirtilerden bir tanesini dahi hissederseniz, hemen doktora başvurmalısınız. Tedavi sürecinden önce gerekli tetkikleri yaptıracak olan doktorunuz, sonrasında da size, dozunu kendi belirleyeceği tablet ve iğnelerin kullanım önerisinde bulunacaktır. Önemli bir problem olan D vitamini eksikliğini kesinlikle göz ardı etmemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası