Çok Üşüyorum Neden Acaba Mı Diyorsunuz?

Kış geldi, havalar soğudu. Kar, yağmur… Hepsi bir araya gelince bizler, “Çok üşüyorum…” demeye başladık… Sitemiz üzerinden sık sık şu soruları alıyoruz: “Çok üşüyorum neden?” “Çok üşüyorum neden acaba?” “Çok üşüyorum ne yapabilirim?” Havalar soğuk olunca, aslında üşümek oldukça sağlıklı bir durum… Ama bazılarımız, baharda da, hatta kalın da giyinsek, güneşin altında da olsak, ellerimiz buz gibi oluyor, ayaklarımız sanki ıslakmışçasına üşüyor… Bu durum ne yazık ki, yaşam kalitemizi düşürüyor, nasıl giyineceğimizi dahi şaşırır hale geliyoruz. Çok üşüyenler için bu yazımızda, öncelikli olarak çok üşümenin nedenlerini aktaracağız, sonrasında da çok üşüyorum ne yapabilirim sorusunun yanıtını vereceğiz…

Çok Üşüyorum…
Çok Üşüyorum Neden?
Çok Üşüyorum Neden Acaba?

Her şeyin öncesinde, eğer kadınsanız, çok üşümenin nedenlerinden ilkine doğuştan sahipsiniz demektir. Bunun nedeni, vücudunuzda erkeklere oranla daha az kas; ve daha çok yağ ile birlikte, kadınlık hormonu östrojenin bulunmasıdır. Tüm bunlar, cinsiyetinizle birlikte doğuştan size verilmiş genetik özellikler olduğu için, bu konuda biraz şanssız olduğunuzu düşünebilirsiniz.

Çok üşümenin nedenlerinden bir diğeri de sağlıksız, yetersiz, ve dengesiz beslenmedir. Günlük gereksiniminiz olan vitamin, mineral, ve diğer besin ögelerini alamadığınız bir beslenme programınız, ya da zayıflama diyetiniz varsa, bu durum sizi hem zayıflatır, hem de çok üşümenin nedenleri arasında kendisine bir yer edinir.

Yaşınız da çok üşümenize neden olabilir. Diyelim ki kadınsınız. Çok üşürsünüz; bunun nedenini biraz önce anlattık; hele bir de genç kız iseniz; ya da menopoz öncesi, kadınlık hormonu östrojenin en etkin olduğu yaşlarınızda iseniz daha da çok üşürsünüz. Menopoz dönemi, ya da hamilelik gibi durumlarda ise, üşümenizin şiddeti azalır. Örneğin menopoz döneminde, östrojen hormonu seviyeniz düştüğü için destek ilaçlar kullanmanız gerekebilir. İşte düşük östrojen, üşümeyi önleyen bir avantaj göstermektedir.

Aramızda mutlaka, yemek yedikten sonra çok üşüyorum diyenleriniz de var. Bunun da bir nedeni var elbette.. Daha çok, zayıfsanız, yemek yedikten sonra çok üşüyorum dersiniz. Çünkü, mideniz, yemeğin sonrasında, sindirime destek olması adına kan alır; vücudunuzda bulunan diğer organların kanı bu sayede azalır. Azalan kan, vücudun üşümesine neden olur. Sindirim işlemini tamamlayan kan sonrasında diğer organlarda olması gereken yere gider; ve yemek yedikten sonra çok üşüyorum yakınması ortadan kalkar.

Tansiyonunuz düştüğünde, ya da çıktığında da çok üşüme problemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Her iki durumda da kanın yavaş akması durumu söz konusudur çünkü. Böyle olunca da, organlara ulaşması zor bir hal alır. Özellikle eller, ve ayaklar, düşük tansiyon, ve yüksek tansiyonlu kişilerde çok üşüyen uzuvlar olarak bilinmektedir.

Kullandığınız ilaçlar da çok üşümeye neden olabilir. Eğer bir ilaç, sizin vücudunuz ile uyum sağlamıyorsa, ve yan etkileri arasında çok üşüme varsa, bu konuyu doktorunuzla konuşmalı; ve ilacın değiştirilmesi talebinde bulunmalısınız.

Biraz önce zayıflığın, çok üşümenin nedenleri arasında yer aldığını belirttik… Ama, şişmanlık da çok üşümeye neden olabilir. Şöyle ki, eğer çok şişman iseniz, bu kiloyu vermekte zorlanıyorsanız; her türlü diyet; ve egzersizi zayıflamak için denedi; ama başarılı olamadıysanız, aynı zamanda da üşüyorsanız, tiroid ile ilgili bir probleminiz bulunabilir. Bu durumu doktorunuzla görüşmeniz gerekecektir.

Bağışıklık sisteminin zayıf olması da çok üşümeye sebep olan bir diğer etkendir. Eellerim çok üşüyor, ayaklarım çok üşüyor diyenlerdeki bağışıklık sistemi zayıflığı, genel olarak üşüyen kişilerden daha fazladır. Bu kişilerin vücudunda bir parazit bulunabilir, hal böyle olunca, enfeksiyonlara da daha açık hale gelirler…

Raynaud fenomeni de çok üşümenin nedenleri arasında yer alan bir diğer etkendir. Durum şu şekilde gerçekleşir: Diyelim ki vücudumuz soğuğa maruz kaldı… Normal kişilerde, bu soğuk ile başa çıkmak için kan iç organlara doğru hareket eder, ve vücudu içten ısıtmaya çalışır. Ama raynaud fenomeni olan kişilerde, kan soğuk ortamlarda iç organlara o kadar hızlı bir şekilde gider ki, deriden çekildiği hissedilir. Bu durum da, ellerin, ve ayakların aşırı derecede soğumasına sebebiyet verir…

Çok Üşüyorum, Çok Üşüyorum Ne Yapabilirim? —>

1 2

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası