Çok Su İçmek İçin Ne Yapmalı?

Çok Su İçmek İçin Ne Yapmalı?

Artık neredeyse hepimiz, su içmenin faydaları ve su içmenin önemi hakkında az – çok bilgi sahibiyiz. Sağlıklı yaşamın anahtarı olan su, aynı zamanda bizim olmazsa olmazımız. Bu nedenle daha çok su içmek için ne yapmalı sorusunun yanıtlarını bilmemiz çok önemli. Daha çok su içmek için suyunun içerisine limon, salatalık, meyve dilimleri atanlar da var; yanında sürekli bir şişe su taşıyanlar da… Her ne şekilde olursa olsun çok su içmek önemli. Suyun tadını sevmiyorum ise su içmemek için geçerli bir bahane değil. O halde hem su içmenin önemi; hem de çok su içmek için ne yapmalı sorusunun yanıtlarını sizlerle paylaşmaya başlayalım.

Su İçmenin Faydaları
Su İçmenin Önemi

■ İnsanlar için hayati sıvının kan olduğunu biliyoruz, ancak suyu da unutmamamız gerekiyor. Şöyle ki, uzun bir süre aç yaşanabilir, ama susuz yaşanamaz. Susuz yaşanabilecek en uzun süre bir kaç gündür. Vücut ağırlığımızın ortalama %65’i sudur. Bunun %1’lik bir oranı azaldığında kendimizi halsiz hissederiz ve başımız ağrır. Eğer vücudumuzdaki suyun %20’sini kaybedersek, hayati risk altındayız demektir. Bu nedenle, su içmenin faydalarından ilki, hayatı sağlıklı şekilde devam ettirebilmektir.

■ Su içmenin öneminden söz ederken, tüm sistemlerimizin çalışmasının suya bağlı olduğunu da belirtmeden geçmemeliyiz. Şöyle ki, yediğimiz şeyleri sindiren sindirim sisteminin, hücrelerin, organların… dahi çalışması suya bağlıdır. Toksinler ve diğer zararlı maddeler vücudumuzdan su ile atılır. Yaşamın devamlılığı su ile sağlanır. Bu nedenle, günlük yeterli miktarda su tüketimini gerçekleştirmemiz çok önemlidir.

Aldığımız her bir kalori için, belirli bir miktar su tüketmemiz gerekmektedir, ancak bizler gün içerisinde kaç kalori aldığını dahi hesaplamakta zorlanan ve bu nedenle diyet yapamayan, dolayısı ile kilo alan bireyleriz. O halde vücut ağırlığımıza göre, içtiğimiz su miktarını belirlemeliyiz ki bu yöntem bizim su tüketimimiz için daha önemli bir teknik olacaktır. Vücut ağırlığımızın ortalama %4’ü kadar su tüketimi gerçekleştirmeliyiz. Diyelim ki 60 kilosunuz, gün içerisinde 2.4 litre su içmek sizin için yeterli miktar olacaktır.

Gün içerisinde yeterli miktarda su tüketip tüketmediğinizi anlamanın bir diğer yolu da idrar rengine bakmaktır. Çünkü bazen hava sıcaklığı, kullandığımız giysiler ve ortam koşulları da daha çok su içmek için gerekli nedenler arasında yer alabilirler. Eğer gün içerisinde ortalama sekiz kere idrara çıkıyorsanız, idrarınızın rengi beyaz, açık ya da soluk sarı ise siz yeterli su tüketimini gerçekleştiriyorsunuz demektir. Kısaca, sağlıklı olmak için bu detayları göz ardı etmemeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Çok Su İçmek İçin Ne Yapmalı?

■ Sabah saatlerinde güne mutlaka bir bardak su ile başlayın. Bu noktada şunu hatırlayın: En az uyumadan önceden uyandıktan sonraya kadar geçen zaman içerisinde vücudunuza hiç su girmedi. Bunun bir de uyumadan önceki zamanı var. Ve toksinleri vücudunuzdan atmak, arada kalan susuz zamanda kaybedilen suyu geri kazanmak için vücudunuzun suya ihtiyacı var. Bu nedenle, güne en az bir bardak su ile başlamalısınız.

■ Her yemekten sonra en az bir bardak su için. Bu noktada şunu hatırlayın: Yemeğinizle birlikte, az ya da çok, ama mutlaka tuz alımı gerçekleştiriyorsunuz ve tuz vücudunuz için zararlı bir madde olduğundan dolayı, her ne kadar yemekleri lezzetlendirse de, vücuttan atılmalıdır. Bu noktada su işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Yediklerinizi sindirmek adına da yemeklerden sonra en az bir bardak su içmek önemlidir.

■ Metabolizmanız siz uyurken de çalışır ve bunun için suya gereksinim duyar. Bu nedenle, yatmadan önce en az bir bardak su için. Çünkü uyku sırasında metabolizmanız çalışır; ama sizin uyurken su içmek gibi bir şansınız bulunmamaktadır. Bu nedenle uyumadan önce en az bir bardak su içmek çok önemlidir.

■ Bunun dışında, ne zaman su içtiğinizin hiç bir önemi yoktur. Önemli olan suyu gün içerisinde eşit aralıklarla tüketmektir. Akşama kadar hiç su içmeyip, akşam içeceğiniz iki litre suyun sizin işinize yaramayacağını unutmamalısınız. Bu nedenle idrar renginizi takip edin. Yeterli suyu almak sizin için önemli olan tek şeydir. Yaptığınız egzersizler, artan hava sıcaklıkları, yediğiniz şeyler su ihtiyacınızı arttırabilir. Buna göre yön vermeniz yeterli olacaktır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.