Cep Telefonu Nerede Taşınmalı?

Cep Telefonu Nerede Taşınmalı?

Günümüzde cep telefonu kullanmayan bir insanı bulursak, onu tarihi olarak değerlendirip müzeye kaldıracak duruma gelmiş bulunuyoruz. İlk çıktığı zamanlar, haberleşmek için kullandığımız cep telefonumuzu şimdilerde bilgisayar, fotoğraf makinesi, ses kaydetme cihazı… gibi pek çok farklı şeymiş gibi kullanıyoruz. Peki yanımızdan hiç ayırmadığımız, cep telefonu olmasaydı ben ne yapardım dediğimiz cep telefonu nerede taşınmalı? İşte cep telefonu taşıma önerilerimiz: Teknolojinin nimetlerinden faydalanayım derken sağlığınızdan olmayın.

Cep Telefonu Nerede Taşınmalı?

■ Cep telefonu taşımada arka cep genellikle çok rahattır. Ancak günümüz akıllı telefonlarının dokunmatik olması ve bu dokunmatik ekranın biz farkında olmadan etkileşime geçmesi, istemediğimiz aramalar yapması, sonrasında istenmeyen durumlara neden olabilir. Arka cepten düşmesi ve kırılması da kolay olan cep telefonunuz, zaman zaman ayaklarınızda ve karnınızda meydana gelen ağrının sebebi de olabilir. Bu nedenle, her ne kadar rahat da olsa, cep telefonu taşımada arka cebi iptal etmelisiniz.

■ Özellikle çanta taşımıyorsanız, cep telefonunu ön cebinizde taşımak da mantıklı gelebilir. Arka cep olmazsa ön cep olur mu? Olmaz. Özellikle de erkekler için sperm kalitesini düşüren cep telefonunu ön cepte taşımak, günümüzün önemli problemleri arasında yer alan kısırlığa da neden olabiliyor. Bu nedenle, özellikle erkekler için, cep telefonunu ön cepte taşımak da elenmeli.

■ Cep telefonunun kansere neden olup olmadığı ile ilgili araştırmalar hala yapılmaya devam ediyor. Ve bazı bilim adamları cep telefonunun kansere neden olduğunu belirtiyor. Ve bazı kadınlar, cep telefonunu, tıpkı para taşırken yaptıkları gibi sütyen içerisinde taşıyabiliyor. Kanser riskini göz önünde bulundurduğumuzda ve göğüs kanserinin yaygınlığını düşündüğümüzde, cep telefonu çamaşırların içerisinde taşınmamalı, hatta göğüse yakın tutulmamalı.

■ Menopoz döneminde kadınların baş belası Osteoporoz. Eğer cep telefonu kalçaya yakın bir yerde taşınırsa, kalça kemiklerinin zayıflamasına neden oluyor. Bu nedenle, kemiklerinize yakın tutmaktansa, cep telefonunuzu kalın bir çanta içerisinde taşımayı tercih etmelisiniz.

■ Telefonla konuşurken, karşı tarafın sesini daha iyi duymak için telefonu yüzünüze doğru yaklaştırdığınızda, telefon ekranındaki bakteriler cildinizle temas ediyor. Bununla birlikte, elektromanyetik radyasyonlar telefonunuzdan cildinize daha rahat aktarılabiliyor ve zararlı etkilerine maruz kalabiliyorsunuz. Bu nedenle, en iyi seçenek kulaklık kullanmak; kulaklık olmadığında da telefondan en az 1.5 santim mesafede olmak.

■ Telefonunuzu şarja takıp, uzun süre de prizde bırakmayın. Bunun size verdiği herhangi bir zarar yok, ama pil ömrünü ve cihazın verimliliğini azalttığı bir gerçek. Bu nedenle, akşamdan fişe takıp, sabah da telefonu fişten çıkartma alışkanlığınızdan vazgeçin.

■ Soğuk ortamlarda, özellikle sıcak soğuk farkının yaşanacağı durumlarda telefonunuzu ya yanınızda taşımayın; ya da onu sıcak tutacak bir kılıf içerisinde taşıyın. Aksi halde, bu durum telefon içerisindeki parçaların zarar görmesine neden olacaktır.

■ Tıpkı soğuk gibi sıcak da cep telefonu için ve diğer tüm elektronik cihazlar için tehlikelidir. Bu nedenle, yaz aylarında cep telefonunu arabada bırakmak ya da sahilde güneşin altına koymak gibi hataları yapmayın.

■ Cep telefonu nerede taşınmalı sorusunun yanıtları arasında bebek arabası da yer almıyor. Bunu bazen acele ile evden hemen çıkmanız gerektiğinde yapabiliyorsunuz. Ancak bebeğinizin hiperaktivitesi, dikkat dağınıklığı gibi davranışsal bozukluklarının nedeni cep telefonu olabilir ve eminiz ki bunu istemezsiniz.

■ Yastığın altında cep telefonu bırakmak da büyük olumsuzluklara neden olabilir. Bildirim geldiğinde cep telefonunuzun ekranı aydınlanır. Bu durum, karanlıkta salgılanan, bağışıklık sistemini ve uykuyu düzenleyen, hücre yenileyici etkileri bulunan Melatoninin az salgılanmasına neden olur. Dolayısı ile sadece uykusuzluk değil, sağlık ile alakalı çok önemli problemler yaşarsınız. Gün içerisinde baş ağrısı ve baş dönmesi problemleri yaşarsınız çünkü gece boyu uzun süre elektromanyetik radyasyona maruz kalmışsınızdır. Bir de telefonu şarja takıp yastığın altına koyanlar var… Zaten şarjda uzun süre kalması ısınmasına neden olan cep telefonu, bunun sonucunda patlama tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bir de yastığın kumaşı dolayısı ile nefes alamaz ve ısınırsa daha kötü sonuçlar ortaya çıkabilir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.