Boy Uzatma Egzersizleri Hareketleri Ameliyatı Yöntemleri

Boy Uzatma Egzersizleri Hareketleri Ameliyatı Yöntemleri

Boy uzatma en çok ergenlik döneminde hedeflenen bir şeydir. Gençler kendi aralarında, “senin boyun daha uzun, benim boyum daha uzun” şeklinde tartışmalar yaşarlar. Boyu en hızlı ne uzatır, evde boy uzaması için ne yapılmalı… gibi sorular da tam olarak bu aşamada sorulur.

Gelişimini bazı konularda belirli bir zamana kadar tamamlayan insan, boy uzatma konusunda da 18 – 20’li yaşlara kadar zamana sahiptir. Voleybol ya da Basketbol gibi oyunlar oynuyorsanız boyunuzun uzun olmasını istersiniz. Kız arkadaşınız sizden uzun boyluysa onun boyunu geçmek istersiniz.

Ailenizde sizden uzun boylu kardeşleriniz ya da kuzenleriniz varsa yine onlar gibi olmak istersiniz. Peki tüm bunları başarabilmek için yapılabilecek şeyler var mı? İlerleyen bölümlerde sizlerin bu konuda bilgi sahibi olmasını sağlamaya çalışacağız.

Boy Uzatma Neden Önemlidir?

Boy uzatma önemlidir. Çünkü pek çok kişi boyunun kısa olması dolayısı ile özgüven eksikliği yaşar. Bununla birlikte pek çok aktivite uzun boylu insanlar tarafından daha kolay yapılabilir ki buna Voleybol ve Basketbolu örnek olarak verdik zaten biraz önce.

İnsanlar hayatlarının belirli bazı dönemlerinde boylarının kısa olması dolayısı ile güçlük deçekerler. Şöyle ki pek çok kadın kendinden daha uzun boylu bir erkekle çıkmak ister. Boyu kısa olan erkekler, partnerleri ile birlikte ayna karşısına geçmek istemezler.

Kısa boylu insanlar yüksekten bir şey alırken zorlanırken, boy sıralamasına göre birsıra oluşturulduğunda ise genellikle en önde konumlandırılırlar. Bu durumdan hoşnut olmadıklarını da akılda tutmak önemlidir. Peki boyu en hızlı ne uzatır? Aslında bunun için bazı egzersizler bulunmaktadır. Zıplama da bu egzersizlerden bir tanesidir.

Boy Uzatma Egzersizleri

Boy uzatma egzersizleri genel olarak yaşamınıza hareket katar ve dolayısı ile sağlıklı yaşam konusunda sizi destekler. Genellikle ergenlik döneminin tamamlanması ile boy uzaması durur. Ancak egzersiz yaparak 20’li yaşlarınızda da boyunuzu bir kaç santim daha uzatabilirsiniz.

Boy uzatma egzersizleri konusunda görüş ayrılığına düşen uzmanların bulunduğunu da belirtmeden geçmemeliyiz. Ancak eğer yapmış olduğunuz egzersizler sizin işinize yaramayıp boyunuzu uzatmasa bile duruşunuzu düzeltir; daha dik durursunuz.

Kalori yakmanızı olanaklı hale getirir; dolayısı ile zayıflama sürecinize katkıda bulunur. Tüm bunlara ek olarak, bu egzersizleri birspor salonunda ya da açık alanda yaparsanız sosyalleşirsiniz. Hayatınıza yeni arkadaşlar katmak sizi mutlu edecektir. Kimseye boy uzatma adına egzersiz yaptığınızı söylemek zorunda değilsiniz.

Peki hangi egzersizi nasıl yaparsanız ne kadar işinize yarar?

• Bara asılma, yapabileceğiniz egzersizler arasında ilk sırada yer alıyor. Bunun için ihtiyacınız olan bir adet barfiks barı. Yapmanız gereken ise günde ortalama 4 sefer bu bara asılmak. Her seferinde 15 – 20 saniye durmalı, ağırlığınızı kollarınıza vermeli, kollarınızı ve omurganızı dik tutmalısınız.

Boy Uzatma

Boy Uzatma Egzersizleri

Bu esnadaisterseniz dizlerinizi bükebilirsiniz. Yapacağınız bu hareket ile yer çekiminin eklemlerinize uygulayacağı kuvvet azalacak, kaslarınız esneyerek boyunuzun daha uzun görünmesini sağlayacaktır. Kollarınızın omuzlarınız genişliğinde açık olmasına özen göstermelisiniz.

İp atlama da yapabileceğiniz bir diğer boy uzatma egzersizidir. Pek çoğumuz çocukken ip atladığımız için bu egzersizin nasıl yapıldığını bildiğimizi düşünürüz. Ancak genel olarak bir araştırma ile daha başarılı sonuçlar alabilir, bacak kaslarınızı gevşeterek daha kolay uzamalarını sağlayabilirsiniz.

İp atlamanın daha farklı yararları da bulunmaktadır. Boy uzatmaya çalışırken bu faydalardan dayararlanabilirsiniz.

Boy Uzatma Hareketleri

Boy uzatma hareketleri arasında yüzme de yer almaktadır. Tüm vücut kaslarının çalışmasını sağlayan yüzme egzersizi ile suyun kaldırma kuvvetinden yararlanmak sureti ile çok daha rahat hareket edebilirsiniz. Havuzda ya da denizde yüzmenizin de herhangi bir önemi bulunmuyor.

Aslında istediğiniz şekilde de yüzebilirsiniz. Fakat daha etkili bir yüzme stiline ihtiyacınız varsa bunun için kurbağalama şeklinde yüzme yöntemini tercih etmenizi önerebiliriz.

• Jump Squat egzersizi zıplama egzersizi çeşitlerinden bir tanesidir. Uygulamak için ayaklarınızı omuzlarınız genişliğinde açmalı ve squat pozisyonu almalısınız. Ardından topuklarınızdan destek alarak kendinizi yukarı doğru itmeli ve bunu yaparken dizlerinizin bükülü olmamasına özen göstermelisiniz.

Boy Uzatma

Boy Uzatma Hareketleri

Bacak kaslarınızı gevşeten, esneten bu hareketle en etkili boy uzatma hareketleri arasında yer alan zıplama egzersizini de yapmış olursunuz. Ki isterseniz diğer zıplama tekniklerini de deneyebilirsiniz.

Boy Uzatma İlacı Var Mı?

Boy uzatma ilacı son dönemde internet ortamında çok sık reklamı yapılan ilaçlar arasında yer alıyor. Ancak uzmanlar uyarıyor: mucizevi bir boy uzatma ilacı yok. Ancak yaşınız 51’i geçmemiş ise doktor kontrolünde bazı takviye ilaçların kullanımını gerçekleştirebilirsiniz.

Bu aşamada şu bilgiyi de mutlaka değerlendirmelisiniz: Alerji Ve İmmunoloji doktorları genellikle takviye ilaçların kullanımını önermezler. Çünkü bu ilaçların etken maddeleri vücut için gerekli olsalar da,o maddelerin hap haline getirilmesinde kullanılan bileşenlerin ne olduğu meçhuldür.

Doktor kontrolünde alınan takviye ürünlerde dahi böyle bir durum söz konusu iken internet ortamından temin ettiğiniz takviyelerin ne gücüne güvenebilirsiniz ne de ne gibi yan etkileriolacağını bilemezsiniz. Ve geriye dönüşü zor yada imkansız olumsuz durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Dolayısı ile bu konuda çok temkinli olmalısınız. İnternetten alışveriş hakkında bilgilenmek adına konumuzu okuyabilirve en azından nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Boy Uzatma Ameliyatı

Boy uzatma ameliyatı, gerek sağlık sorunları, gerek estetik kaygılar dolayısı ile yapılan birortopedik cerrahi operasyondur. Hedef bacak boyunu uzatmaktır. İstenmesihalinde kola da uygulanmaktadır. İşlem sırasında ilk olarak uzatılması istenen kemik ikiye ayrılır.

Ardından da ikiye ayrılmış uçlar arasına harici ya da dahili fiksatör yerleştirilerek kemiğin; dolayısı ile de boyun uzaması sağlanır. Kesilen alan her gün çok az miktardagenişletilir ve burada yeni kemik üretimi sağlanır. Bu işlem fiksatör tarafından sağlanır. Dolayısı ile her gün cerrahi uygulandığı düşünülmemelidir.

Boy uzatmaameliyatı sırasındavücudun herhangi bir bölgesinden kemik alınması durumu söz konusu değildir.

Boy Uzatma Yöntemleri

Boy uzatma yöntemleri her ne kadar uygulansa da her şeyin öncesinde boyun, ergenlik döneminde daha hızlı uzadığı unutulmamalıdır. Ayrıca bu durum genetik faktörlere, beslenmeye, yapılan aktivitelere ve çevreye bağlı olarak da değişmektedir. Peki boy nasıl uzar? Doğal olarak neler yapmak gerekir?

• Düzenli uyku çok önemli. Çünkü vücutdokularını uyku sırasında yeniden üretir ve büyütür. Bu nedenle çocuklar ve gençlerin günlük 8 – 11 saat arasında kaliteli ve derin uyku uyumaları önerilmektedir. Yetişkinler için de kaliteli uykunun önemi çok büyüktür.

Boy Uzatma

Boy Uzatma Yöntemleri

Boy uzatma yöntemleri arasında yer alan bir diğer unsur da düzenli sporve egzersizyapmaktır. Bu anlamda neler yapabileceğinizden daha önce söz ettik. İsterseniz daha detaylı araştırmayı internet üzerinden de yapabilirsiniz.

• Yoga, egzersize göre daha az yorucu biraktivitedir. Vücudun gelişerek büyüme sürecinin hızlanmasına katkıda bulunması adına önemlidir. Bu nedenle düzenli olarak yapmanızı önerebiliriz.

• Güçlübir sırt ve düz bir omurga, boy uzatmaadına doğru duruş ile sağlanabilen bir vücut pozisyonudur. Bunu nasıl sağlayabileceğinizi internet üzerinden araştırabilir, duruş bozukluğu nasıl engellenir sorusunun yanıtlarını öğrenebilirsiniz. Sağlıklı bir yatak ve yastık seçimi de bu anlamda çok önemlidir.

• Beslenmenin de boy uzatma konusundaöneminden daha önce söz etmiştik. Büyümeyi engelleyen besinler arasında gazlı içecekler, şekerli besinlerve doymuş yağlar ilk sıralarda yer almaktadır. Küçük çocuklar gelişme süreçlerinde bu besinlerden uzak durmalıdır.

Buna ek olarak büyüme ve gelişmeyi destekleyen vitamin ve minerallerin kullanıldığından emin olmak da çok önemlidir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.