Böbrek Taşı Nasıl Önlenir?

Böbrek taşı problemi ile karşı karşıya kalan kişiler, böbrek taşı ağrısının hiç bir ağrıya benzemediğini, inanılmaz zor zamanlar yaşadıklarını anlatmaktadırlar. Bu şekilde problem yaşamış olan yakınları bulunanlar, böbrek taşı problemi ile karşı karşıya kalmamak adına, bu yakınlarından sık sık uyarı da alırlar. Peki böbrek taşı nasıl oluşur, kimlerde görülür, nasıl önlenir? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde tüm bu soruların yanıtlarını

Böbrek Taşı Nasıl Oluşur?

İdrar içerisinde de, vücudumuzda olduğu gibi, bazı maddelerin belirli miktarda bulunması gerekir, fazla olmaları halinde böbrek taşı oluşumuna neden olurlar ki bu maddeler arasında ürik asit, oksalat; ve kalsiyum gibi maddelerden söz edilebilir. Kristaller oluşturan bu maddelerin zaman içerisinde böbrekte çöküntü yapmaları sonucunda ortaya böbrek taşı çıkabilir.

Böbrek Taşı Kimlerde Görülür?

Özellikle böbrek taşının, daha önceki zamanlarda da bu problemi yaşamış olan kişilerde sık görüldüğünü belirtmemiz gerekir. Pek çok alışkanlık, kullanılan ilaçlar, ve yaşanan hastalıklar böbrek taşına neden olabilir, ancak en önemlisi, bu problemi daha önce yaşamış olmaktır. Bu kişilerin çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Ürik asit oranı idrarında fazla olanlar, gut hastası kişiler, sık sık ishal olan, ve bu nedenle, yaşadığı mineral kaybı dolayısı ile idrarında fazla miktarda asit bulunanların da böbrek taşı problemi ile karşı karşıya olduklarının bilinmesi gerekmektedir.

Böbrek yapısında bozukluklar olanlar, idrar yolu enfeksiyonları ile sık sık karşılaşanlar, böbreğinde herhangi bir rahatsızlığı bulunanlar, yeteri kadar su tüketmeyenler, Akdeniz iklimi gibi sıcak bölgelerde yaşayanlar… böbrek taşı riski ile karşı karşıya olan kişilerdir. Özellikle menopoz dönemi sonrasında kemik erimesi problemi yaşamamak adına Kalsiyum takviyesi alanlar, ya da içeriğinde Kalsiyum bulunan ilaç kullanımı gerçekleştirenler, beslenmesine dikkat etmeyip, yetersiz; ve dengesiz beslenenler, ailesinde böbrek taşı hikayesi bulunanlar, bağırsak hastalıkları yaşayan kişiler, metabolik hastalıkları bulunan kişiler… böbrek taşı riski ile karşı karşıyadırlar, ve bu kişilerin, problem yaşamamak adına dikkatli olması beklenmektedir.

Böbrek Taşı Nasıl Önlenir? —>

1 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası