Beynimi Güçlendirmek İçin Ne Yapmalıyım?

Beynimi Güçlendirmek İçin Ne Yapmalıyım?

Beynimi güçlendirmek için ne yapmalıyım ve beynimi nasıl güçlendirebilirim sorularının yanıtlarını; beyin sağlığı için ihtiyacınız olan bilgilerin tamamını burada bulabilirsiniz. Beyin sağlığı için onun sürekli olarak aktif tutulması gerekmektedir. Bunun için oyunlar oynamak, etrafı izlemek; egzersizler yapmak gerekir. Peki neyi bu anlamda nasıl yapmalıyız? İşte beynimi güçlendirmek için ne yapmalıyım, ya da beynimi nasıl güçlendirebilirim diyenlere öneriler:

Beynimi Nasıl Güçlendirebilirim?

■ Beyin sağlığı için her şeyin öncesinde oyun oynamak öneriliyor. Ne kadar güzel bir öneri değil mi? Sizce çocuklar neden çok fazla oyun oynuyor? Beyin gelişimi çok hızlı ilerleyen çocukların beyinleri çok oynadıkları için mi gelişiyor, yoksa beyinlerini geliştirmek için içgüdüsel olarak oyuna mı yöneliyorlar bilinmez; ama beynimi güçlendirmek için ne yapmalıyım dediğiniz noktada çocukları örnek alıp oyun oynayın. Günde 15 – 30 dakika arası oyun oynamanız yeterli. Bunun için saatlerce bilgisayar başında kalmayı zaten tercih etmeyin. Peki ne tür oyunlar oynayabilirsiniz? Bulmaca çözebilir, sudoku gibi sayısal zekanızı da çalıştıran oyunlara yönelebilirsiniz. Bilgi yarışmalarına katılabilir; sorunları çözmeye yönelik oyunları tercih edebilirsiniz. Beyniniz her şekilde aktif olarak çalışacaktır.

■ Beyin sağlığınız için meditasyon yapın. Meditasyon sadece beynimi nasıl güçlendirebilirim diyenlere yardımcı olmakla kalmaz; pek çok sorunu çözer ve bunun için teknik bilmek zorunda da değilsiniz. Sadece on dakika oturun. Hiç bir şey düşünmeden nefesinizi dinleyin. Bu şekilde zihninize her şeyin yolunda olduğu mesajını verirsiniz. Bu mesajı alan zihniniz rahatlar; kendini temizler ve daha sağlıklı bir şekilde çalışmaya kaldığı yerden devam eder. Meditasyonu olabildiğince sessiz ve karanlık bir odada tek başınıza yapmaya çalışın.

■ Sadece karnınızı doyurmak için değil, beyin sağlığınız için de beslenin. Bunun için yediklerinize biraz dikkat etmeli; vitamin ve mineral bakımından zengin besinleri tercih etmelisiniz. Örneğin somon gibi yağlı balıklar, fındık, ceviz gibi kuruyemişler, keten tohumu, zeytinyağı gibi bitkisel destekli gıdalar, beyninizin güçlenmesine önemli etkiler sağlar.

■ Beyin sağlığınız için yapmanızı önerdiğimiz egzersizleri sadece beyin egzersizleri olarak algılamayın. Bunun için vücut bağlamında da kas geliştirme egzersizleri yapın. Beyniniz her öğrendiği yeni kas hareketi ile dengede kalabilmek için çabalayacak ve bunun için de gelişerek güçlenecektir. Bu noktada sürekli aynı egzersizleri tekrarlamaktansa yeni şeyler denemeli; en azından değiştirerek egzersiz yapmalısınız ki beyniniz de sıradan çalışmasın.

■ Beynimi güçlendirmek için ne yapmalıyım dediğiniz noktada yeni bir şey öğrenmeye çalışın. Araba sürmek, bisiklet sürmek, yemek yapmak, yeni bir dil… Her ne olursa olsun, sizin edineceğiniz her yeni beceri, beyninizin daha fazla çalışmasını ve gelişmesini sağlayarak güçlenir ve dolayısı ile unutkanlık, dalgınlık… gibi sorunlara karşı onu korumuş olursunuz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.