Beyin Sağlığı Nasıl Korunur?

Beyin Sağlığı Nasıl Korunur?

Beynimiz, vücudumuzun sigortası gibidir. Vücudumuzun pek çok işlevi beyin sayesinde gerçekleştirildiğinden dolayı, beyin sağlığı nasıl korunur sorusunun yanıtı aslında vücut sağlığının korunması anlamına gelmektedir. Beynin yaşlanması nasıl yavaşlar, beyin yaşlanması nasıl önlenir, ve beyin sağlığı nasıl korunur şeklindeki soruların yanıtları için bu yazımızda sizlere farklı alternatifler sunmaya çalışacağız…

Beynin Yaşlanması Nasıl Yavaşlar??

Her şeyin öncesinde belirtelim: Beyin yaşlanması olayı, biyolojik yaşlanmadan farklı olarak gerçekleşmekte olup, beyin yaşlanması, biyolojik yaşlanmadan daha önce başlamaktadır; ve beynin hiç yaşlanmaması gibi bir durum da söz konusu değildir. Ancak bu yaşlanmanın süresi yavaşlatılabilir. Biz size bunun için neler yapabileceğinizi anlatmaya çalışacağız…

Beyin yaşlanmasının yavaşlatılması için, sürekli aynı şeyleri yapmamanız gerekmektedir. Monoton bir yaşam, stabil bir beyin yaşlanmaya müsaittir. Çünkü beyin, öğrenen, deneyen, düşünen… kısacası çalışan bir organdır. Bu nedenle, sizin onu çalıştırmanız, ona iyilik yapmanız anlamına gelmektedir. Yeni şeyler öğrenmek, öğrendiklerinizi denemek, size yanlış gelen şeyleri eleştirmek… beyin yaşlanmasının yavaşlatılması adına önemli şeylerdir. Kitap okuyabilir, sosyal etkinliklere katılabilir, hiç bir şey yapamıyorsanız Halk Eğitim kurumlarının düzenlediği kurslara katılabilirsiniz. Siz yeni şeyler öğrenirken, beyniniz de çalışacaktır.

Beslenmede, beyin sağlığına yönelik bir yiyecek – içecek grubunun bulunmadığını belirten uzmanlar, Akdeniz diyeti ile, sebze – meyve – beyaz et ağırlıklı beslenen kişilerin, damar sağlığını korumaya yönelik beslenmiş olduklarını, ve bunun da beyin sağlığı açısından öneminin bulunduğunu belirtmektedirler.

Beyin sağlığının korunması adına, onun dinlendirilmesi gerektiğini belirtmeyi de unutmamalıyız. Sürekli olarak faaliyet halinde bulunan beyin, vücudumuz ile birlikte, aslında uyku sırasında dahi çalışmaktadır. Ama düzenli; aynı zamanda da kaliteli uyku uyuyan kişilerin beyinleri, bu sırada dinlenmektedir. Temiz, açık havada yapılan yürüyüş beynin dinlenmesine katkıda bulunurken, bunun yanında dinlendirici müzikler dinlemek, dinlendiren sanat dalları ile uğraşmak gibi faaliyetlerin de, beynin dinlenmesine katkıda bulunduklarını belirtmeyi unutmamamız gerekmektedir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.