Besin Zehirlenmesi Ve Zehirlenme Nedenleri

Besin Zehirlenmesi Ve Zehirlenme Nedenleri

Besin zehirlenmesi, hemen hemen herkesin başına gelebilen, ve genellikle hafif bir şekilde atlatılabilen bir problem olmakla birlikte, besin zehirlenmesinin ölümcül olabildiği durumların da bulunabileceğini unutmamak gerekmektedir. Besin zehirlenmesinin nedenleri, ve zehirlenme nedenleri arasında, besinlerin hijyenik ya da uygun saklama koşullarında saklanmaması gibi unsurları sayabilmekle birlikte, besin zehirlenmesinin nedenlerinin, bazen, uygun şartlar korunsa da ortaya çıkabileceğini unutmamak gerekmektedir. Besin zehirlenmesinin nedenleri, ve zehirlenme nedenleri arasında daha çok yer alan besinler bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere, zehirlenme nedenleri, ve besin zehirlenmesinin nedenleri arasında yer alan bir takım besinlerden söz etmeye çalışacağız.

Balık: Özellikle çiğ balık, zehirlenme nedenleri arasında yer almaktadır. Besin zehirlenmesinin nedenleri arasında yer alan çiğ balığın içeriğinde scombroid bulunmaktadır. Ve balık nedeniyle gerçekleşen besin zehirlenmesine histamin zehirlenmesi adı da verilmektedir. Zehirlenme nedenleri arasında yer alan balık kaynaklı zehirlenme, herkesin başına gelmesi muhtemel bir besin zehirlenmesi türüdür.
Et: Besin zehirlenmesinin nedenleri arasında yer alan et, çiğ, ya da az pişmiş olursa besin zehirlenmesine neden olmaktadır. Başta e koli olmak üzere pek çok bakteri, çiğ etin içeriğinde bulunmaktadır. Et tüketiminde tercih meselesi olan az pişmiş, ya da çok pişmiş et tüketiminde, besin zehirlenmesinin etkisinin, sağlığınız üzerinde yaratacağı olumsuzlukları unutmamanız gerekmektedir.
Domates: besin zehirlenmesinin nedenleri arasında yer alan domates, tek başına iken zehirlenme nedenleri arasında sayılmaz, ancak, domatesin, diğer yiyeceklere bakteri taşıyabileceği unutulmamalıdır. Çiğ domates tüketiminde, domatesi önce çok iyi yıkamalı, sonrasında ise kabuklarını soyarak tüketmelisiniz…
Dondurma: Besin zehirlenmesinin nedenleri arasında yer alan dondurma, yaz aylarının masum diyet tatlısı olarak nitelendirilmektedir. Zehirlenme nedenleri arasında yer alan dondurma içeriğinde bulunan pastorize edilmemiş süt, ya da çiğ yumurta, besin zehirlenmesi riskini arttıran en önemli faktörler olarak karşımıza çıkmaktadır. Besin zehirlenmesinin nedenleri arasında yer alan dondurmayı ortadan kaldırmak adına, güvenilir markalar tarafından üretilen dondurmaların tüketimine önem vermelisiniz…
Midye: Zehirlenmenin nedenleri arasında yer alan midye, ve beraberinde tüm deniz ürünlerinin, çiğ ya da az pişmiş şekilde değil, tam pişmiş olarak tüketilmesi önerilmektedir. Kontamine etkisi bulunan midyenin, hepatit A; ve norovirüs gibi etkileri de bulunmaktadır.
Peynir: Besin zehirlenmesinin en sık görüldüğü yiyecekler arasında yer almaktadır, çünkü peynir, bakteri üretimi için oldukça müsait ortamlar sunmaktadır. Peynirin hijyenik koşullarda üretilmesi çok önemlidir.
Yeşil yapraklı sebzeler: Tere, roka, ıspanak, maydanoz… ve bunun gibi yeşil yapraklı sebzeler, hayvan artıklarına, ya da uygun olmayan saklama koşullarına maruz kalmak üzere, başta e koli olmak üzere pek çok besin zehirlenmesi türüne neden olabilmektedirler. Yeşil yapraklı sebzelerin, bol su ile yıkanması, ve daha sonra da bir süre sirkeli suda bekletilmesi önerilmektedir.
Yumurta: zehirlenme nedenleri arasında yer alan yumurta, en çok salmonellaya neden olmaktadır. Yumurta tüketiminde çok iyi pişmiş yumurtaların tercih edilmesi gerekmektedir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.