Baş Ağrısının Nedenleri Neler Olabilir?

Hepimizin baş ağrısına neden olan faktörler farklı olabilir. Kimilerimizin sık sık başı ağrır, doktora gider, MR çektirir, gerekli tetkikleri yaptırır; ama sonuç olarak bir şey bulamayız. Kimilerimiz ise, önce baş ağrısına neden olan faktörleri araştırıp, sonrasında gerekli testleri yaptırmayı tercih edebilir. Yazımız içerisinde sizlere, baş ağrısının nedenleri neler olabilir sorusunun yanıtları arasında yer alan alışkanlıklardan söz edeceğiz. Ancak neden ne olursa olsun, baş ağrısının, hafife alınmaması gereken bir unsur olduğunu da unutmamalısınız…

Baş Ağrısının Nedenleri Neler Olabilir?

• Baş ağrısına neden olan faktörlerden ilki uykusuzluk… Gün içerisinde en az 7 – 8 saatlik düzenli uykuya, ve bu uykuyu da mümkünse düzenli olarak geceleri uyumaya dikkat etmelisiniz.

Yarım Baş Ağrısı Neden Olur?

• Çağımızın önemli sorunlarından biri stres, ve kanser dahil pek çok problemin, baş ağrısının da nedenleri arasında yer almakta. Eğer sizin de herkes gibi stresli bir yaşantınız varsa, yüzün, yoga yapın; ya da yürüyüş ile kendinizi rahatlatmaya çalışın.

• Kan şekeri düşüklüğü açlığa bağlı olarak gelişir; ve bu da baş ağrısına neden olan faktörler arasında yer almaktadır. Bu etkeni ortadan kaldırabilmek adına, günde 5 öğün yemeği, 3 – 4 saatlik aralıklarla tüketmeye çalışmalısınız.

Adet Döneminde Baş Ağrısı

• Duruşunuz da baş ağrısına neden olabilir. İster ayakta durun, ister oturun, kambur duruş sergiler, dik durmazsanız, hem omuz, hem de boynunuzda gelişebilecek yüksek gerilim, baş ağrısına neden olabilir.

• Su hayattır… Baş ağrısına neden olan faktörler arasında susuzluk da yer almaktadır. Mevsim kış olabilir, siz su ihtiyacı hissetmeyebilirsiniz; ama yine de gün içerisinde 1.5 – 2 litre su tüketerek, vücudunuzu susuzluktan korumalısınız.

Hangi Yiyecekler Baş Ağrısı Yapar?

• Susuzluğa neden olan bir diğer faktör de, çok fazla çay, ve kahve tüketimidir. İçeriğinde kafein bulunan bu iki sevilen içecek, her ne kadar bize iyi geliyor gibi olsa da, uyarıcı etkisi dolayısı ile baş ağrısını gündeme getirebilir.

• Pek çok şeye olumsuz etkisi olan alkolün de, her şey gibi, fazlası zarar… Her şeyin öncesinde uykusuzluğa neden oluyor. Bu nedenle, fazla alkol tüketimi gerçekleştirmemenizde, sağlığınız için büyük fayda var…

Baş Ağrısına İlaçsız Çözüm Önerileri

• Aparatif olması, sadece pratik olması dolayısı ile çok fazla tüketilen fast-food yiyecekler de içeriklerinde aspartam, ve tiramin bulundurur. Bu, işlenmiş gıdaların içeriğinde bulunan maddeler, baş ağrısının önemli nedenlerindendir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası