Baş Ağrısını Önlemek İçin Ne Yapılır?

Baş Ağrısını Önlemek İçin Ne Yapılır?

Baş ağrısı, pek çoğumuzun günlük yaşamını olumsuz etkiler, rutin işlerimizi yapamamamıza neden olur. Ancak baş ağrısını önlemenin yollarını bilmemiz halinde, aslında bu sorundan kurtulabiliriz. Dikkat edeceğimiz küçük, ama önemli detaylar sayesinde, baş ağrısını önlemek için ne yapılır ve baş ağrısı nasıl önlenir sorularının yanıtlarına ulaşabiliriz. Sizleri bu yanıtlar hakkında bilgi sahibi yapmak istedik.

Baş Ağrısını Önlemek İçin Ne Yapılır?
Baş Ağrısı Nasıl Önlenir?

■ Öncelikle, baş ağrısının, düşük kan şekerine bağlı gerçekleşebileceğini bilmek gerekir. Kan şekerinin düşmesi, ya çok şeker alımı gerçekleştiğinde; ya da aç kalındığında ortaya çıkan bir durumdur. Bu nedenle, baş ağrısını önlemenin yollarından ilki az şeker tüketmek; diğeri de, günde üç kere, meyve, sebze, protein ve karbonhidrat tüketimi gerçekleştirmek ve bunu düzenli aralıklarla yapmaktır.

Yarım Baş Ağrısı Neden Olur?

■ Stres, baş ağrısının önemli nedenleri arasında yer alır. Bu durumu ortadan kaldırabilmek adına haftada ortalama dört kere, hafif tempolu egzersizler yapabilirsiniz. Bu sayede sadece stresten kurtulmaz, aynı zamanda bedeninizi forma da sokarsınız. Ancak egzersizin aşırısının da tıpkı yüksek stres gibi baş ağrısına neden olabileceğini unutmamalı, ölçünüzü iyi ayarlamalısınız.

■ Vücudun susuz kalması da baş ağrısı nedenlerindendir. Bu nedenle, gün içerisinde yeterli miktarda sıvı tüketimine dikkat etmeniz gerekmektedir. Günde en az 1.5 litre su içmeli, mümkünse miktarı arttırmalısınız.

Adet Döneminde Baş Ağrısı

■ Kafein, uyarıcı etkisi ile bilinen maddeler arasında yer almaktadır. Bağımlılık yaratabilme ihtimali vardır. Bu nedenle, içeriğinde kafein bulunan kahve, çay, asitli içecekler ve bunlara ek olarak alkolden uzak durmalısınız. Aksi takdirde, yoksunlukları, baş ağrısına neden olabilmektedir.

■ Ağrı kesici ilaçların da baş ağrısını tetikleyebileceğini biliyor muydunuz? Bu ilaçları haftada iki kere tüketmenizde belki bir sakınca olmayabilir; ancak daha sık tüketiyorsanız, baş ağrısının nedenini, tüketmekte olduğunuz ağrı kesici ilaçta da arayabilirsiniz.

■ Stresin Baş ağrısının nedenleri arasında yer aldığını belirtmiştik. Stres yönetimi tekniklerini bilmek, gevşeme, meditasyon ve nefes egzersizleri yapmak da bu anlamda, stresi hayatınızdan uzaklaştırmak ve baş ağrısını önlemenin yolları arasında yer alabilir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.