Baş Ağrısı Neden Oluşur? Baş Ağrısı Nedenleri

Baş Ağrısı Neden Oluşur? Baş Ağrısı Nedenleri

Bu yazımız özellikle baş ağrısı ile mücadele etmek durumunda olanlara… Baş ağrısı ile ilgili yapılan araştırmalar gösteriyor ki, her beş kişiden bir tanesi, düzenli olarak baş ağrısı problemi ile karşı karşıya kalıyor. Baş ağrısı ile düzenli olarak karşılaşan kişiler ise, ne yazık ki, baş ağrısı ne iyi gelir sorusunun yanıtlarını kendi kendilerine soruyor, ve yanıtlıyorlar. Bir baş ağrısı ne iyi gelir yanıtı bulduklarında onu kullanıp, bir sonraki baş ağrısı problemine kadar yaşadıkları sıkıntıları unutuyorlar. Oysa baş ağrısı ikiye ayrılıyor… Birincil baş ağrıları kendiliğinden oluşurken, ikincil baş ağrılarının nedeni bir hastalıktan kaynaklanıyor. Bu nedenle baş ağrısı nedenlerini bilmek, bir nörolojik kontrolden geçmek gerekiyor… Baş ağrısı neden oluşur sorusunun yanıtları arasında yer alan baş ağrısı nedenlerini bulmak isteyenler için ise uzmanlar, bir ağrı günlüğü tutulmasını öneriyor. Baş ağrısı neden oluşur sorusunun yanıtları için tutulan ağrı günlüğü, baş ağrısı nedenleri için doktorunuz tarafından konulacak olan teşhise de olumlu katkılar sağlıyor. O halde baş ağrısı nedenlerini bulmak için tutulacak olan ağrı günlüğünde nelerin yer alması gerektiğine birlikte bakalım:

Baş ağrısı hangi tarihte gerçekleşti, hangi saatte başladı, ve hangi saatte bitti…
Baş ağrısının şiddeti ne kadar etkili idi…
Baş ağrısı ne şekilde gerçekleşiyor, başınıza bir ağrı mı saplanıyor, başınız mı zonkluyor; yoksa, başınızda statik bir ağrı şekli mi söz konusu…
Baş ağrısı öncesinde ne gibi belirtilerle karşılaştınız; örneğin, mideniz bulandı mı?
Baş ağrısının gerçekleşmesinden önce neler yaptınız, neler yediniz, neler içtiniz…
Baş ağrısı ne iyi gelir sorusuna muhtemelen baş ağrısı ilacı aldınız ama, hangi tür ağrı kesicilerden kullandınız, ve kaç tane aldınız…
Baş ağrısı ne iyi gelir sorusunun yanıtı için tükettiğiniz ağrı kesici baş ağrısı ilacı ne kadar işinize yaradı…
Baş ağrısı sonrasında ne kadar rahatladınız, ve rahatlama süreci tam olarak ne zaman gerçekleşti…

Ağrı günlüğünü baş ağrısı neden oluşur sorusunun yanıtları için bulabilirsiniz ama, zaman zaman doktora da başvurmanız gerekebilir… Baş ağrısı tedavisi için ne zaman doktora gitmeniz gerektiğine bakacak olursak: baş ağrısı ile birlikte halsizlik hissediyorsanız, görme bozuklukları, konuşmada zorluklar, kollarınızda ya da bacaklarınızda ağrılar hissediyorsanız, baş ağrısı tedavisi için bir doktordan yardım almanız önerilmektedir.

Bir darbe sonrası baş ağrısı problemi yaşamaya başladıysanız da baş ağrısı ne iyi gelir sorusunun yanıtını kendi kendinize vermemeli, bir doktora gitmeli, ve baş ağrısı tedavisi gerçekleştirmelisiniz.

Yaşadığınız baş ağrısı daha önce hiç karşılaşmadığınız türden ise; ve ani bir şekilde gerçekleşti ise de baş ağrısı tedavisi için doktora gitmeniz önerilmektedir.

Baş ağrısının yanısıra, ateş, ya da boyun ağrısı problemleri de yaşıyorsanız, yine baş ağrısı tedavisi için doktora gitmeniz gerekmektedir.

Baş ağrısının zamanla kötüleşmesi durumunda da bir doktora başvurmanız önerilmektedir.
Baş ağrısı nedenleri arasında, baş ağrısı ilacı olarak kullandığınız ağrı kesicinin de payının bulunduğunu düşünmeniz gerekmektedir. Örneğin, reçeteli ya da reçetesiz olarak kullandığınız baş ağrısı ilacını haftada iki seferden fazla kullanıyorsanız, yüksek doz alımına bağlı baş ağrısı yaşıyor olabilirsiniz. Bunu bir kısırdöngü olarak yorumlayan uzmanlar, ne kadar çok baş ağrısı ilacı, o kadar çok baş ağrısı sonucuna ulaşmış durumdalar. Bunun nedeni tam olarak bilinmese de, vücudun doğal ağrı ile baş etme mekanizmasının, baş ağrısı ilacı tarafından bozulduğuna inanılıyor…

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.