Balığın Sağlığa Faydaları

Balığın Sağlığa Faydaları

İçeriğinde yüksek miktarda Omega-3 bulunduğu için haftada en az iki kere tüketmemizin önerildiği balık, sağlık için çok yararlı ve sadece Omega-3 değil, pek çok önemli vitamin ve mineral de içermekte. Yazımız içerisinde sizlere, balığın sağlığa faydaları ve balığın sağlığa yararları ile ilgili bilgilerden söz etmeye çalışacağız. Söz konusu etkilerden yararlanmak adına, haftada en az 300 – 350 gram balık tüketmeniz gerektiğini debelirtelim…

Balığın Sağlığa Yararları
Balığın Sağlığa Faydaları

Her şeyin öncesinde, balığın içeriğinde yüksek miktarda Protein, A, D ve K vitamini bulunduğunu belirtelim. B6 ve B12 vitaminlerini de içeriğinde barındıran balığın pek çok mineral barındırdığını da belirterek, balığın sağlığa faydalarını aktarmaya başlayalım…

Balık Ve Yoğurt Beraber Yenir Mi?

■ Kış aylarında, gripten korunmak için tüketebileceğiniz balığın, virüs, bakteri ve parazitlere karşı kalkan görevi üstlendiğini, bu nedenle bağışıklık sistemini güçkendirdiğini belirtelim.

■ Omega-3 ve diğer doymamış yağ asitleri bakımından zengin olan balık, göğüs, prostat ve kolon kanserine karşı da koruma kalkanı oluşturmaktadır. Bu nedenle, balığın sağlığa yararları arasında, kanserden koruyucu etkisinin bulunduğunu da belirtmeden geçmemeliyiz.

Balık Yağı Zayıflatırmı?

■ Cilt hastalıklarına karşı koruma etkisi ile bilinen balık, egzama, sedef gibi hastalıkların önüne geçebilmek adına tüketilmelidir.

■ İçeriğinde Omega-3 yağ asitleri bulunduran balık, bu sayede inflamatuar ve bağışıklık sistemini güçlendiren özellik göstermektedir. Bu özellikleri dolayısı ile iltihap oluşumunu önleyen balığın, iltihaplı eklem hastalıkları arasında yer alan romatoid artrit ve osteoartrit sorunlarının daha az görülmesine katkıda bulunmaktadır.

Balık Nasıl Temizlenir? Balık Temizlemek Neden Önemlidir?

■ Akciğerleri güçlendiren balık, yeterli miktarda tüketilmesi halinde yaşlanma halinde, akciğer hastalıklarının daha az görülmesine katkıda bulunur. Çocuklarda astım belirtilerini ve astımı önler.

■ Beyin üzerinde çok olumlu etkileri bulunan balığın sağlığa faydaları arasında, çocuklar için dikkat eksikliği ve konsantrasyon bozukluğunun önlenmesi etkisi, yetişkinler için ise unutkanlık, bunama gibi sorunları ortadan kaldırması yer alıyor.

■ Sağlıklı içeriği sayesinde saçların kolay uzamasını sağlayan, kırılarak kurumasını önleyen balık, daha parlak ve canlı saçlara sahip olmanızı olanaklı hale getirmektedir.

Bu Aylarda Hangi Balıklar Yenir? Mayıs Haziran Temmuz

■ Kalp damar hastalıklarının riskini azaltan balık, kötü kolesterolü düşürerek kan dolaşımını hızlandırmakta, felç oluşumunu da önlemektedir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.