Balığın Faydaları Nelerdir?

Balığın Faydaları Nelerdir?

Zengin içeriği ile balığın sağlığa faydalarını bilmeyen yoktur. Hem çocuklar, hem de yetişkinler tarafından, haftada en az 2 kere tüketilmesi gereken balığı çok rahat bulabileceğimiz kış mevsiminde, hem çeşit bolluğu, hem de taze balıklar ile karşılaşırız. Peki balığın faydaları nelerdir? Sizlere ilerleyen bölümlerde balığın faydaları arasında yer alan, belki de bilmediğinğiz detaylardan söz edeceğiz.

Balığın Faydaları Nelerdir?

■ Balığın en bol bulunduğu mevsim kış aylarıdır. Bu nedenle balık pazarına gidip de taze balık bulmamak neredeyse imkansız gibidir. Bu fırsatı değerlendirir ve haftada en az iki kere balık tüketirseniz, balığın faydaları arasında yer alan bağışıklık sistemini güçlendirme etkisinden yararlanabilirsiniz. İçeriğinde bulundurduğu sağlıklı yağ asitleri ile balığın soğuk algınlığı ve enfeksiyonlara karşı koruduğu, yapılan araştırmalarla ortaya konmuş durumdadır.

■ Yağlar, doymuş ve doymamış olmak üzere ikiye ayrılır. Balığın içeriğinde bulunan doymamış yağ asitleri arasındaki Omega-3 insan sağlığı için çok yararlıdır. Kalp ve damar hastalıklarından korumakla kalmaz, gözde sarı nokta hastalığının oluşma riskini de azaltır. Özellikle soğuk su balıkları arasında yer alan somon, uskumru, ton balığı gibi balıklarda daha fazla bulunan Omega-3 yağ asitleri diğer hayvanlarda bulunduğundan çok daha fazla balıkta yer almaktadır.

■ Balığın sağlığa faydaları arasında zeka gelişimine olan katkısından da söz etmek gerekmektedir. Bu nedenle hamileliğin özellikle ilk üç ayında balık tüketilmesi anne adaylarına önerilmektedir. İçeriğindeki İyot dolayısı ile çocuklara balık tükettirildiğinde yapılan zeka testlerinde, hem zeka puanları artmakta; hem de çocuklar daha kolay öğrenmeye başlamaktadırlar. Eğer gebeliğiniz sırasında düzenli balık tüketirseniz bebeğinizin bebeklik dönemindeki algılama, tutma, kavrama yetenekleri de yüksek olacaktır. Bununla birlikte, balığın faydaları arasında, görme ve beyinsel fonksiyonların daha etkin olmasının yer aldığını da belirtmeden geçmemeliyiz; çünkü balık içeriğinde DHA bulundurur.

■ İçeriğindeki Omega-3 yağ asitleri sayesinde kanda bulunan trigliserid adı verilen yağların atılmasını ve kötü kolesterolün düşürülmesini sağlayan balığın faydaları arasında iyi kolesterolün arttırılması da yer almaktadır. Böylece kalp sağlığını koruyan balık, yüksek tansiyonu düşürerek felç ve kalp yetmezliği riskini azaltır. Kanın pıhtılaşmasını önlemesi dolayısı ile daha akışkan olmasını sağlar ki böylece vücuttaki ağrıların azaltılması dahi söz konusudur.

■ Balık, özellikle de balık kılçığı, içeriğinde bol miktarda Kalsiyum bulundurmaktadır. Her balık kılçığı ile yenmez belki ama küçük balıklar için bu durum sıkıntı olmayacaktır. Dolayısı ile kemik gelişimine faydası bulunan balığın faydaları nelerdir sorusunun yanıtları arasında, özellikle menopoz döneminde ve yaşlılıkta görülen kemik erimesinin önlenmesinden söz etmek gerekir. Küçük çocuklar için ise sağlıklı kemikler ve dişler yine balık tüketimi ile mümkündür.

■ Hücrelerin onarılması ve sağlıklı dokuların oluşturulması için kaliteli proteinlere gerek bulunmaktadır. Balık, içeriğinde kaliteli protein bulunduran sayılı besinler arasında yer almaktadır. Bu sayede yaşlanma belirtileri dahi azaltılmaktadır.

■ Özellikle içeriğinde Omega-3 bulunduran balıkların, depresyona karşı koruduğu belirlenmiştir. Günlük olarak pek çok kişi yoğun stres altındadır. Buna yaşanan sorunlar, iş, hareketsiz yaşam… gibi pek çok unsurun neden olduğunu biliyoruz. Eğer kişiliğiniz de yatkınsa stres sizde depresyona neden olabilir. Günümüzde her 10 kişiden 8’inin, depresyon ile mutlaka tanışmış olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmış bulunmaktadır. Önlenmediği, tedavi edilmediği takdirde ise depresyon çok daha ciddi psikolojik sorunlara neden olur. Bu nedenle balığın sağlığa faydalarından bu anlamda da yararlanmak gerekir.

■ Omega-3’ün, insülin işlevini arttırarak diyabete karşı da koruma etkisi gösterdiğini belirtmeliyiz. Özellikle gençlerde yaygın olan Tip2 diyabete karşı koruyan balığı, diyabet hastası iseniz ya da diyabet hastası olmaya yönelik risk grubu içerisinde yer alıyorsanız mutlaka tüketmelisiniz.

■ Balığın kendi yağı ve Omega-3 yağ asitleri hafıza kaybının önlenmesinde önemli etkiye sahiptir. Alzheimer, özellikle yaşlılık hastalığı olarak bilinmekte olup, insan ömrü uzadıkça karşılaşılma oranı artan bir hastalıktır. Balığın faydaları arasında alzheimerden korumak da yer almaktadır. Bu nedenle haftada en az iki kez, özellikle de buğulama ya da ızgara yöntemi ile pişirilen balıkları tüketmek gerekmektedir.

■ Özellikle romatoid artrit ağrılarının azaltılmasında, Omega-3 yağ asitlerinin antiinflamatuar etkisi ile etkili olan balığın faydaları arasında, eklem ağrıları ve diğer ağrıların giderilmesi ya da en azından azaltılması da yer almaktadır. Bunun nedeni, hasarlı dokuların onarılmasından kaynaklanmaktadır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.