Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yapmalı?

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yapmalı?

Bağışıklık sistemimiz, bizi kapıdaki kışın bulaşıcı hastalıklarından koruyan bir mekanizma gibi düşünülebilir. Bu nedenle, bağışıklık sistemini güçlendirmenin yollarının da hepimiz tarafından bilinmesi önemlidir. O halde, bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalı sorusunun yanıtı çok önemli… Bizler bu sorunun yanıtları hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Eğer kış aylarını hastalanmadan geçirmek istiyorsanız, bu mümkün. Sadece bağışıklık sisteminin biraz desteklenmesi gerekiyor… İşte bunun yolları:

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yapmalı?

• Her şeyin öncesinde, sağlıklı beslenme hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Sağlıklı beslenme, içeriğinde antioksidanların bulunduğu besinleri tüketmek demektir. Antioksidanlar, hücrelerin zarar görmesine neden olan serbest radikallerin vücuttan atılımını sağlamakta oldukları için önemlidirler. Soğan, sarımsak, turunçgiller, brokoli, ıspanak… gibi sebze, ve meyveler antioksidandır… Sebze – meyve demişken, onların da, olabildiğince çiğ olarak, ve mevsiminde tüketilmesi gerekir. Sadece bu da değil, karbonhidrat, yağ, protein, ve tam tahıllı besinlerin dengeli olarak gün içerisinde tüketilmesi gerekir; çünkü bağışıklık sistemimizin bunların hepsine gereksinimi vardır. Şeker, alkol, ve sigaradan ise uzak durmalısınız; çünkü bağışıklık sistemini önemli ölçüde çürüten bu isimlerdir…

• Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yollarından bir diğeri ise, hepimizin çok sevdiği şeyi yapmak: Uyumak, ama sağlıklı, ve kaliteli şekilde… Peki bunu nasıl anlarsınız? Sabah yataktan kalkmakta zorlanmıyor, kendinizi iyi hissediyorsanız, gün içerisinde konsantrasyonunuz azalmıyor, veriminiz düşmüyorsa, kaliteli; ve sağlıklı uyumuşsunuz demektir. Emin olun günün bu en çok sevdiğiniz eylemi, bağışıklık sisteminiz açısından, su içmek kadar önemlidir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler Arasında Yer Alan Sarımsak

• Kendinize, trafik; ve egzoz dumanlarından uzak bir yer bulun, ve burada, haftada en az üç gün yürüyüş yapın. Açık, ve temiz hava bir yandan, yürüyüş diğer yandan, bağışıklık sisteminizin güçlenmesine önemli katkılarda bulunacaktır.

• Günümüz insanının elinde telefon, karşısında bilgisayar, artık arkadaşlarla kahve sohbetleri dahi web kameraları ile gerçekleştiriliyor, sonra da aynı bilgisayarda çalışılıyor. İş bittiğinde oyun oynanıyor… Yemek de dışardan sipariş edilince, hareket etmeye, sosyalleşmeye pek gerek kalmıyor, ama, bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları arasında mutlak bir hareket etme gerekliliği söz konusu…

• Herkesin bazı sağlık problemleri olabilir, komşunun yaşadığı problem sizinkine çok benziyor olabilir, ve kullandığı ilaç ona iyi de gelmiştir… Peki bu durumda ne oldu? Komşunuz sizin mahalle doktorunuz oldu… Peki doktorlar neden uzun yıllar okuyup diploma alıyor? Neden hastaneler dolup taşıyor? Kesinlikle gereksiz ilaç kullanımı gerçekleştirmeyin… Antibiyotik kullanımından ise, elinizden geldiğince uzak durun, çünkü antibiyotik ilaçlar, vücudunuzdaki zararlı bakterileri öldürürken, bağışıklık sistemini de zayıflatıp, yararlı bakterileri de öldürürler.

Kış Diyeti İle Kilo Almayı Önlemek Ve Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek

• Yapacağınız düzenli egzersizlerle de bağışıklık sistemini güçlendirebilir, hastalıkları engelleyip, kendinizi buna karşı korumaya alabilirsiniz. Virüsler; ve bakterilerle, egzersiz sırasında vücudunuza dolan oksijen sayesinde savaşabilirsiniz.

• Bir robot olduğunuzu düşünüp de kendinizi her şeyi yapmak için programlamayın. Sizin; ve bağışıklık sisteminizin dinlenmeye ihtiyacı var, bunu unutmayın.

• Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yollarından bir diğeri de stres ile başa çıkabilmek… Ama nasıl? Stressiz bir dünya yok, ama stresli olduğumuz zamanlar da daha kolay hastalandığımız kesin, en basiti, uçuklarla başa çıkmak durumunda kalıyoruz… İşte bu nedenle, elimizden geldiğince stresle biz başa çıkmalıyız. Yoksa vücudumuz bunun için kendisi madde üretimi gerçekleştiriyor, ve bağışıklık sistemimizi çökertiyor…

Hasta Olmamak İçin Yapmamız Gerekenler

• Biraz önce hareket etmeniz gerektiğini anlatırken, ne kadar asosyal olduğumuzu da gördük ya, sosyal olabilmek de sağlığımız adına önemli… Bu nedenle, sevdiğiniz insanlarla, sevdiğiniz şeyleri yaparak, kaliteli zamanlar geçirin.

• Elinizden geldiğince pozitif düşünün. Bu hem beden, hem de ruh sağlığınıza iyi gelecek…

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.