B12 Vitamini Ne Kadar Kullanılmalı? B12 Vitamininin Eksikliği Nelere Yol Açar?

Bu yazımızda sizlere B12 vitamini eksikliği nelere neden olur, B12 vitamini ne kadar olmalı, ve B12 vitamini ne kadar kullanılmalı gibi soruların yanıtlarını vermeye çalışacağız. B12 vitamini eksikliği yaşamak istemeyenlerin, B12 vitamini ne kadar olmalı; ve B12 vitamini ne kadar kullanılmalı sorularının yanıtlarını bilmeleri gerekmektedir. Aksi halde B12 vitamini eksikliği ortaya çıkmaktadır. Peki B12 vitamininin eksikliği nelere yol açar?

B12 vitamininin eksikliği nelere yol açar sorusunun yanıtlarına hemen bakmak istersek: B12 vitamini eksikliğinde, vücut tarafından yeterli kırmızı kan hücresi oluşumunun gerçekleşmediğini belirtmemiz gerekir. Bu durumda, B12 vitamini eksikliğinde anemi sorunu ortaya çıkar; ve sinir sisteminde bozulmalar meydana gelir. B12 vitamininin eksikliği nelere yol açar sorusunun yanıtlarına bakmaya devam ettiğimizde, Kemik iliğinde üretilen kan hücrelerinin yapısının, anemiye bağlı olarak bozulduğunu görürüz. Bu durum, hem kırmızı, hem de beyaz kan hücrelerinin şekillerinin bozulmasına, hem de sayılarının azalmasına neden olmaktadır.
B12 vitamini ne kadar olmalı, ve B12 vitamini ne kadar kullanılmalı sorusunun yanıtlarına bakacak olursak, B12 vitamini eksikliğine maruz kalmamak için, B12 vitamininin, yaşı 14’ten büyük olan kişiler için, günde en az 2.4 mcg alınması gerekmektedir. B12 vitamini ne kadar olmalı, ve B12 vitamini ne kadar kullanılmalı sorusunun yanıtları için hamilelik dönemine baktığımızda, 2.6 mcg günlük B12 vitamini kullanımı ile karşılaşırız. Emzirme dönemindeki kadınlar için ise B12 vitamini ne kadar kullanılmalı sorusunun yanıtı 2.8 mcg’dir…

Latest Comments
 1. uysal dumlupınar

  Yorgunluk halsizlik ve unutkanlık belirtileri var. B12 vitamini almamı öneriler. Bu vitamini devamlı almamız bir zararı varmıdır. Ne sıklıkla almam uygundur.

  • Almina

   Merhaba.
   Her şeyin fazlasının olduğu gibi B12 vitamininin de fazlası zararlıdır. Bu anlamda, başlangıçta kullanabilirsiniz; ama, örneğin 1 kutu kullandıktan sonra kan tahlili yaptırarak B12 değerlerinize baktırmalı, doktorunuz gerek görürse devam etmelisiniz.
   Bu arada ben size, mevsiminde de olmamız dolayısı ile bol bol portakal, mandalina, greyfurt… gibi C vitamini kaynaklarını da tüketmenizi öneririm. C vitamini de halsizlik, ve yorgunluk problemleri için B12 vitamini kadar etkilidir. Ama unutkanlık için elbette B12 takviyesi önerilir. Onu da besin tercihleriniz ile düzenleyebilirsiniz aslında…
   Bu arada, sadece B12 değil, içerisinde B12’nin de bulunduğu kompleks B grubu vitaminleri tercih edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası