B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri Ve B12 Vitamini Eksikliğinin Nedenleri

Bu yazımızda sizlere, B12 vitamini ile ilgili olarak bilmeniz gerekenlerden kısaca söz etmeye çalışacağız. B12 vitamini eksikliği belirtileri ile başladıktan sonra, B12 vitamini eksikliği nedenlerinden söz ederek, daha sonra da B12 vitamini nelerde bulunur sorusuna yanıt vermeye çalışacağız. Kısaca, B12 vitaminini size yakından tanıtacağız… İsterseniz vakit kaybetmeden B12 vitamini ile ilgili bilgilerimizi vermeye başlayalım:

B12 vitamini eksikliği belirtileri arasında ilk olarak uykusuzluktan söz etmemiz gerekir, ama, B12 vitamini eksikliği belirtileri arasında ilk sırada yer alan uykusuzluk, bunun dışında pek çok başka sorunun da belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır. B12 vitamini eksikliği belirtileri arasında sinirlilikten de söz etmemiz gerekir. Ellerde, ve ayaklarda meydana gelen hissizlik de B12 vitamini eksikliği belirtileri arasında sayılmaktadır. Denge kaybının da B12 vitamini eksikliği belirtileri arasında yer aldığını belirterek, karında meydana gelen gazın, ve şişkinliğin de B12 vitamini eksikliği belirtileri arasında yer aldığını belirtmemiz gerekmektedir. B12 vitamini eksikliği belirtilerinden bir diğeri de mide bulantısı, ve bunun yanında kusma. İshal ya da kabızlık hali ile birlikte aşırı kilo kaybı da B12 vitamini eksikliği belirtileri arasında yer almaktadır. B12 vitamini eksikliği belirtilerinin sonuncusu ise, dilde görülen kırmızılıktır.
B12 vitamini eksikliğinin nedenlerine baktığımızda, ilk olarak yeterli ve dengeli beslenmemenin B12 vitamini eksikliğinin nedenleri arasına girdiğini belirtmemiz gerekmektedir. B12 vitamini eksikliğinin nedenlerinden bir diğeri de sindirim sisteminde meydana gelen problemlerdir. Vegan beslenme tarzı ile birlikte, hayvansal besin tüketmemek de B12 vitamini eksikliğinin nedenleri arasında sayılmaktadır. B12 vitamini eksikliğinin nedenlerinden bir başkasının da çölyak hastalığı, ve crohn hastalığı olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Yağ aldırmak da B12 vitamini eksikliğinin nedenleri arasında yer alırken, suda eriyen bir vitamin olma özelliği taşıyan B12 vitamininin emiliminin, yaş ilerlemesi ile birlikte de azaldığını, ve B12 vitamini eksikliğinin nedenleri arasında yer aldığını belirtmemiz gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası