Arı Sokmasına Doğal Çözümler

Arı Sokmasına Doğal Çözümler

Arı sokması problemi yaz aylarında pek çok kişinin, özellikle de pikniklerde başa çıkmak durumunda kaldığı problemler arasında yer almaktadır. Alerjik bir reaksiyon göstermesi halinde hemen tıbbi yardım alınması gerekir, ama durum her zaman bu şekilde olmayabilir. Arı sokmasına ne iyi gelir ve arı sokmasına ne yapılır sorularının yanıtları arasında arı sokmasına doğal çözümler de yer almaktadır. Biz sizlere onlardan söz edeceğiz.

Arı Sokmasına Ne Yapılır?

Arı sokmasının söz konusu olması halinde yapmanız gereken ilk şey, arının iğnesini dikkatli bir şekilde battığı yerden çıkartmak olacaktır. Sonrasında ise bölgeyi su ve sabun ile yıkayarak temizlenmesini sağlamalısınız. Ardından, sizlerle biraz sonra paylaşacağımız arı sokmasına doğal çözümlerin uygulamasını gerçekleştirebilir ve böylece acı hissini azaltabilirsiniz. Ancak alerjik bir durumun söz konusu olması halinde hemen size en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Sivrisinek ısırığına ne iyi gelir sorusunun yanıtları arasında da sözünü etmiş olduğumuz lavanta yağı, arı sokmasına doğal çözümler arasında yer almaktadır. Arının zehir etkisini azaltan lavanta yağını 1 – 2 damla olacak şekilde arı sokmasının söz konusu olduğu bölgeye uygulamanız yeterli olacaktır. Sonrasında kısa zaman içerisinde acının azaldığına şahit olabileceksiniz.

■ Arı sokmasına ne iyi gelir sorusunun yanıtlarından bir diğeri de sirke ve karbonat karışımından yararlanmaktır. Hem sirke; hem de karbonat arının iğnesinde bulunan asit maddesini etkisiz hale getirdikleri için acı hissinin azalmasını olanaklı hale getirirler. Bunun için yapmanız gereken şey, bir miktar karbonatın üzerine biraz sirke, biraz da su ilave ederek macun kıvamını almasını sağlamaktan ibaret. Sonrasında hazırlamış olduğunuz macunu, iğneyi çıkartıp temizlemiş olduğunuz bölgeye uygulamalı ve bu şekilde yarım saat beklemesini sağlamalısınız. Ardından bölgeyi yine sabun ve su ile temizleyebilirsiniz.

■ Arı sokması, biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi genellikle kırsal bölgelerde ve pikniklerde söz konusu olur ve bu sırada yanınızda lavanta yağı, sirke ya da karbonat bulunmayabilir; ama muhtemelen sarımsak vardır. İki diş sarımsağı suyunu çıkartana kadar ezdikten sonra arı sokmasının olduğu bölgenin üzerine bastırabilir ve sonrasında üzerini nemli bir bez ile sarabilirsiniz. Bu şekilde yarım saat bekleyip, sonrasında da bölgeyi sabunlu su ile yıkayarak temizleyebilirsiniz. Böylece sarımsağın doğal antibiyotik etkisi arı zehrinin etkisini azaltacaktır.

■ Arı sokmasına doğal çözümler arasında yer alan bir diğer şey de soğandır ve her zaman, her ortamda bulunabilecek bir malzemedir. Yapmanız gereken tek şey onu ortadan ikiye bölmek ve iç kısmını, arı sokmasına ne iyi gelir dediğiniz bölgenin üzerine bastırmaktır. Bu şekilde bir müddet beklediğinizde, arı sokmasına bağlı acı hissinin azaldığını gözlemleyebilirsiniz. Soğan, pek çok diğer böcek ısırıklarına da iyi gelmektedir.

■ Genellikle yanıklar için kullanıldığını bildiğimiz diş macununu arı sokmasına doğal çözümler arasında da değerlendirebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey diş macununu arının soktuğu bölgeye uygulamak ve bu sırada yarım saat beklemektir. Arının iğnesinde bulunan asit etkisini azaltacak olan diş macunu, arı sokmasına bağlı ağrı ve şişlik gibi yan etkilerin oluşmasını önleyecektir.

■ Arı sokmasına ne yapılır sorusunun yanıtları arasında kullanılan doğal yöntemlerden bir diğeri de, arının oluşumunu sağladığı baldır. Balı arı sokması olan bölgeye sürüp temiz bir gazlı bezle sarın ve sonrasında bir saat kadar bekleyin. Arının zehrini, yine kendi yaptığı bal ile gidermek ne garip, ama bir o kadar da kolay bir çözüm değil mi?

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.