Alerjik Kaşıntı Nasıl Geçer?

Alerjik kaşıntı genellikle alerjik temas egzeması olarak isimlendirilmektedir; ve alerjik kaşıntı durumlarında kaşıntıya yanmanın da eşlik ettiğinin belirtilmesi önemlidir. Bu durumlara, içeriğinde Nikel bulunan bazı takılar, özellikle dikenli olan bazı bitkiler, Kumaşları renklendirmekte kullanılan kumaş boyaları, lastik eldiven, ya da diğer farklı giysiler, ve kozmetik ürünlerin içerisinde bulunan bazı kimyasal maddeler neden olabilmektedir.Peki alerjik kaşıntı nasıl geçer, alerjik kaşıntı nasıl gider, alerjik kaşıntı nasıl giderilir? Sorularımızın yanıtlarını birlikte gözden geçirelim…

Alerjik Kaşıntı Nasıl Giderilir?
Alerjik Kaşıntı Nasıl Geçer?
Alerjik Kaşıntı Nasıl Gider?

Her şeyin öncesinde, kendinizi alerjik kaşıntıdan korumak istiyorsanız yapmanız gereken, özellikle bahar aylarında polenlerden uzak durmanızın gerekliliğidir. Bu anlamda yapmanız gerekenleri gözden geçirmek istersek: Açık havaya olabildiğince çıkmamalı, evinizin pencerelerini mümkün olduğunca açmamalı, araba ile bir yere giderken camlarınızı açık tutmamalısınız. Bunun yanında, giyeceklerinizi yıkamanızın sonrasında, polenlerin yapışmaması için onları açık havada kurutmamalı; ve evinizde bitki yetiştirmemeye özen göstermelisiniz.

Yastıklarınızın kuş tüyü olmamasına dikkat edin. Yastık, çarşaf… gibi eşyalarınızı, haftada en az bir kere, en az 54 derece sıcaklıktaki su ile yıkayın. Çocuklarınıza tüylü oyuncaklar yerine tahta, ya da plastik oyuncaklar alın. Evinizde hayvan beslememeye çalışın, eğer besliyorsanız da olabildiğince sizden uzak kalmalarını sağlayın. Evde halı kullanmamaya özen gösterin; ama eğer kullanacaksanız da emiş gücü çok yüksek olan bir süpürge ile süpürmeyi unutmayın.

Kitap ya da biblo gibi toza maruz kalabilecek olan eşyalarınızı kapaklı dolapların içerisinde saklayın. Döşemelerin silinebilir olmasına özen gösterip, mobilyalarınızın da toz tutmayan cinsten olmasına dikkat edin. Eğer çok gerekli görürseniz toz tutucu hava temizleme cihazlarından yardım almaya çalışın. Kapı kenarı, ve pencere pervazı gibi yerlerde çok fazla toz birikeceğinden buraları sık sık silin; ve alerjik kaşıntıya neden olduğunu tahmin ettiğiniz yiyecekleri yemekten kaçının. Arı kovanlarının yakınından bile geçmeyin.

Gideceğiniz yerlere yakın bir sağlık kuruluşu olduğundan emin olun, ve gereken durumlarda buralardan yardım alabileceğinizi bilin. İlaç kullanmanız gereken durumlarda doktorunuza kesinlikle alerjik temas egzeması probleminizin olduğunu belirtin. Stresten uzak durun, ve yoğun çalışma temposundan kendinizi korumanız gerektiğini de aklınızdan çıkartmayın, kısacası, dinlenmenin de sizin için bir gereksinim olduğunu bilin.

Tüm bunlara karşın alerjik kaşıntınız bir kaç gündür devam ediyorsa, vücudunuz nedenini bilmediğiniz bir şekilde kaşınıyorsa, sarılık, nefes alamama, ciltte iltihaplanma… gibi şikayetleriniz de varsa, mutlaka zaman kaybetmeden bir dermatoloğa başvurmayı ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası