Sağlıklı Bir Ramazan Geçirmek İsteyenler Dikkat!

Kimi insanlar, ramazan ayının gelmesi ile birlikte, oruç tutmayı, kendileri için bir avantaj sayar, ve az yemek yiyeceklerinden dolayı zayıflamak için bir adım atacaklarını sanabilirler. Oysa ki yanılıyorlar… Her şeyden önce şunu hatırlatmalıyız ki, ramazan 2011 Ağustos ayına denk geldi. Bu ise, senenin en sıcak dönemi olarak düşünülebilir. Yaşanan açlık ve susuzluk, metabolizmanın halsiz düşmesine; ve günlük aktivitelerin azalmasına neden olan en önemli etken. Ayrıca, ramazanda zayıflamak isteyenler şunu da hatırlamalılar ki, zayıflamak için metabolizmanın hızlanması; metabolizmayı hızlandırmak için de sık sık bir şeylerin yenmesi gerekiyor. Peki biz ramazanda zayıflamak adına, sık sık yemek mi yiyoruz? Cevabınız hayır’sa, ramazanda zayıflamak gibi hayaller kurmaktan kendinizi alıkoymanız gerektiğini sizlere söylemeliyiz. Üzgünüz, sizi gördüğünüz güzel ruyadan uyandırmak istemezdik; ancak, ramazanda zayıflamak için yapılması gereken bir şey olmadığını; ve zaten öğün sayısının azaldığını düşünen; ve belki de zayıflayanlar, siz de uyanacaksınız gördüğünüz ruyadan; çünkü verdiğiniz kilolar, sağlıklı kaslar; ve kemiklerden… Yani ramazanda zayıflamak eylemini gerçekleştirseniz dahi, sağlıklı zayıflamak eylemini gerçekleştirmiş olmuyorsunuz… Dost acı söyler…

<

Ramazanda zayıflamak için her şeyden önce, günlük aktivitelerinizi arttırmanız gerek. Bununla birlikte, ramazanda zayıflamak için, öğün sıklıklarını dagünlük hayata göre dengelemeniz gerekiyor… Ramazanda zayıflamak için aynı zamanda, sahura da kalkmanız gerekiyor. Sahura kalkmayan kişilerin kan şekerleri, sahura kalkanların kan şekerinden daha erken saatlerde düşmeye başladığından, kan şekeri değeri ilerleyen saatlerde oldukça düşüyor. Ramazanda zayıflamak isteyenler, sahura mutlaka kalkmanın yanında, iftarı hafif geçirmeli; ara öğünler tüketmeli; sonrasında ise akşam yemeği yemeliler… Bu arada içilmesi gereken en az 2.5 litre suyun varlığını da unutmamak gerek elbette.
Ramazanda sağlıklı oruç tutmak, ramazanda zayıflamak; ve daha uzun süre tok kalmak için sahurda ne yenilmesi gerektiğine de kısaca değinelim: öncelikle sahurda bol su içilmesi gerekiyor. Tuzu az olan peynir çeşitleri, kepekli ekmek, tahıl çorbaları, kıymalı sebze yemekleri… Sahurda kesinlikle çok tuzlu, ya da baharatlı gıdalardan uzak durmanız gerekiyor. Bunun yanısıra, sahurda, günün yoğun temposunu size karşılatacak derecede bol su içmenizin de önemi büyük. Kan şekerinizin dengelenmesi için, ballı limonlu ılık su içmeyi de deneyebilirsiniz.
Sağlıklı ramazan, sağlıklı oruç tutmak, daha uzun süre tok kalmak; ve ramazanda zayıflamak için, lifli gıdalara öğünlerinizde daha çok yer vermelisiniz. Hazmı kolay besinleri tercih etmeli; ve daha uzun süre sizi tok tutup, kan şekerinizi dengeleyecek yiyecekleri denemelisiniz. Sebze, meyve, kepek ekmeği en uygunn yiyecekler arasında yer almaktadır. Çok yağlı, çok tuzlu; ve çok şekerli yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durun. Bunun yanında, gerek iftarda, gerekse de sahurda, yavaş yavaş ve çok çiğneyerek yemek yemeniz gerektiği de bilinmeli. Birden mideyi aşırı doldurmak, hem tansiyonunuzu; hem de kan şekerinizi dengesizleştirecek; ve sağlıklı ramazan, sağlıklı oruç kavramlarından sizi uzaklaştıracak; ramazanda zayıflamak hayallerinizi de suya düşürecektir.
Sağlıklı ramazan ve sağlıklı oruç tutmak için, gün içerisinde, özellikle iftar sonrasında, bir ya da bir buçuk saat yürüyüş yapılması; haftada iki seferden fazla tatlı yenmemesi; ve yenilen tatlıların da, iftardan en az iki saat sonra yenilmesi, uzmanlar tarafından yapılan uyarılar arasında yer alıyor…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası