Sağlıklı Beslenme Ve Gripten Korunmak İçin Neler Yapmalıyız

Sonbahar mevsimini sert hava değişimleri ile yaşadığımız bu günlerde, hepimizin aklında tek bir soru var: gripten korunmak için neler yapabiliriz? Gripten korunma yolları nelerdir? Gribe yakalanmamak için ne yapmalıyız? Ve bu sorular uzayıp giderken, sağlıklı beslenme cevabı, hepimizin sorularına yanıt niteliğindedir. Hangi besinin, hangi bitkinin neye iyi geldiğini bilerek gripten korunmak mümkün. İşte gripten korunmak ve gribe yakalanmamak için sağlıklı beslenme önerileri:

<

Hastalıklara yakalanmamızın en önemli nedenlerinden biri çinko eksikliğidir. Çinko eksikliği problemi yaşayan bir kişinin, psikolojik, nörolojik; ve fiziksel bakımdan sağlık sorunları yaşaması muhtemel. O halde çinko eksikliğinin, bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olduğunu söyleyebiliriz. Peki çinko eksikliğini giderebilmek için neler yapmamız gerekmektedir? Kırmızı et ve et kaynaklı besinlerden beslenebiliriz. Karaciğer de kırmızı et kaynaklıdır mesela… Bunun yanında, kabuklu deniz canlıları da çinko deposu niteliğindedir. Süt ürünleri, peynir, kurubaklagiller gibi yiyeceklerin de çinko kaynağı olduğu söylenebilir. Bunlarla birlikte, ceviz, fındık, fıstık; özellikle de kabak çekirdeği tüketerek, çinko eksikliğinden kurtulabilmek mümkün olabilir.
Gripten korunmak için neler yapabiliriz; gribe yakalanmamak için neleri tercih edebiliriz diyen kişiler de, gripten korunmak için bitki çaylarının önemini kesinlikle unutmamalıdırlar. Bitki çayları arasında seçim yapmak gerekirse, antioksidan etkisi güçlü olan kuşburnu, ıhlamur, böğürtlen, ahududu gibi bitkilerin çayları; bir de içlerine limon karıştırırsanız, gripten korunmak için sağlıklı beslenmenize oldukça önemli katkılar sağlayacaktır.
Sağlıklı beslenme listenizde mutlaka nara da yer vermelisiniz. Nar, hem antioksidan etki göstermektedir; hem de tümör oluşumunu ve büyümesini önlemeye yardımcı olmaktadır. Bundan dolayı, narı, ilaç niyetine de kullanabilirsiniz.
Gripten korunmak için, soğuk algınlığına karşı bir şeyler yapmak isteyenler için bal da, sonbahar mevsiminde ve kış aylarında önerilmektedir. Balın çok tercih edilmesinin sebebi, ısı değişimlerine karşı vücudu soğuk algınlıklarından koruyucu özelliğinin bulunmasıdır. Bal, yaraların iyileşmesini sağlamakta, vücudu enfeksiyonlara karşı da korumaktadır. Ağızda, boğazda; ve solunum yollarında meydana gelen rahatsızlıkların giderilmesinde de baldan faydalanılması önerilmektedir.
Hastalıklardan korunmak; ve vücudun savunma sistemini aktif hale getirmek için mutlaka C vitamininden de destek almak gerekmektedir. C vitamininin alınabileceği besinler, limon, portakal, mandalina, maydanoz, tere, roka, yeşil biber, karnabahar… gibi besinlerdir. Bu besinlerin, içeriklerindeki C vitamini değerini azaltmamak için, kullanımından hemen önce hazırlanması, doğranması gerektiğini unutmamak gerekir. C vitamininin günlük olarak alınması gereken bir vitamin olduğu da akıllarda tutulmalıdır. Yani bol C vitamini alıp, bir süre hiç C vitamini almamanın, sizin için herhangi bir faydası olmayacaktır. C vitamini vücutta depolanmaz. A vitamini de antioksidan özelliği bulunan bir vitamindir; ve A vitamininin de düzenli olarak alınması önerilmektedir. Balıkta bol miktarda bulunan A vitamini, aynı zamanda, turuncu, sarı; ve yeşil meyve ve sebzelerde yer almaktadır. Sağlıklı beslenmek; ve hastalıklardan korunmak isteyen kişilerin, et, süt ürünleri, meyve ve sebzeler ile, tahıl tüketimini düzenli bir şekilde gerçekleştirmeleri gerekmektedir.
Sağlıklı beslenmede yoğurt ve kefirin de önemli bir payı bulunmaktadır. Yoğurt ve kefir, bağışıklık sistemini güçlendirir ve korurken; bunun yanında vücudun enfeksiyonlara karşı da korunmasını sağlarken, aynı zamanda da tümörlere karşı etkin özellik göstermektedir.
Sağlıklı beslenmek isteyenlerin listelerinde yer alması gereken bir diğer yiyecek de sarımsaktır. Sarımsağın içeriğinde çok miktarda vitamin, mineral, ve amino asit bulunmaktadır. Ve diyebiliriz ki, kansere karşı etkili bir silah arıyorsanız, sarımsaktan güç almalısınız…
Sağlıklı beslenme listesinde yer verilmesi gerekenlerden bir diğeri ise maydanozdur. Maydanoz, içeriğindeki vitamin ve mineraller ile, vücut için önemli pek çok katkıda bulunmaktadır. Günde bir tutam maydanoz yerseniz, vücudunuzun gereksinim duyduğu C vitamininin çoğunu karşılamış olursunuz. Maydanozun faydaları arasında, görme sistemini düzenlemesi, kılcal damarların düzenli çalışmasını sağlaması; ve tiroid bezlerinin sağlıklı çalışması gibi pek çok şeyden söz etmek gerekmektedir.
Antioksidan etkisi gösteren vitaminlerden bir diğeri de E vitaminidir. E vitaminini en fazla, fındık, ceviz; ve badem gibi yiyeceklerden alırsınız. Balık, balık yağı, zeytin yağı gibi besinlerden ise omega-3 ve omega-9 yağ asitlerini alırsınız. Bu besinler sizin sağlıklı beslenmenize büyük oranda katkı sağlayacak; ve dolayısı ile, gripten korunmak için ne yapabiliriz, gribe yakalanmamak için nelere başvurabiliriz soruları için bağışıklık sistemine büyük katkı sağlayacaklardır.
Sağlıklı beslenme listesinde yer alması gerekenler arasında kayısıyı da saymak önemlidir. Kayısı içeriğinde yoğun A vitamini; ve Betakaroten içermektedir. Görmeyi iyileştirme, büyüme ve üreme fonksiyonlarında etkili olma, bağışıklıık sistemini kuvvetlendirme, kemik ve diş sağlığına katkıda bulunma gibi pek çok olumlu etkiye sahip kayısı, aynı zamanda kansere karşı da etkili meyvelerden bir tanesidir; ve ara öğünlerde tüketilmesi önerilmektedir.
Sağlıklı beslenme listesinde, kiviye de yer verilmesi önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası