Yumurtanın İçeriği Ve Tüm Yumurtanın Faydaları

Yumurta, aslında pek çok yiyeceğin yapılışında kullanılan, sabah kahvaltılarımızın vazgeçilmez besin ögesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak, yumurtayı sadece bu kadarla sınırlamamalı, sadece karnımızın doymasını sağlayan bir yiyecek olarak düşünmemeliyiz. Anne sütü sonrasında, insan vücudunun gereksinim duyduğu tüm besinleri içerisinde barındıran yegane yiyecek olarak tanımlarsak yumurtayı, yine yanlış yapmamış oluruz. Özellikle sporcular, vücut geliştirme ile ilgilenen kişilerin tükettiği yumurtayı, hem kendisi, hem kabuğu, hem de zarından yararlanarak hepimizin tüketmesi gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere, her yönü ile yumurtanın faydalarından söz etmeye çalışacağımızı belirtmemiz gerekmektedir.

Yumurtanın İçeriği Ve Yumurtanın Besin Değeri

Yumurtanın içeriğine baktığımız zaman, karşımıza ilk olarak protein çıkar… Kaliteli protein… İnsan vücudunda kesinlikle üretimi gerçekleştirilmeyip, dışarıdan alınması gereken protein… İşte yumurta ile alınan bu proteinin çok büyük bir kısmı vücutta kalmakta; ve gerektiği şekilde kullanılmak üzere organlara iletilmektedir.

Yumurtanın besin değeri ile ilgili bilgiler almaya devam ederken, içeriğinde bulunan vitaminlere baktığıomızda, yumurta sarısında bulunan A vitamini, B grubu vitaminler, D vitamini, E vitamini başta olmak üzere, hemen hemen tüm vitaminleri yumurtanın içeriğinde görebilmemiz mümkündür. Ancak C vitamini, yumurtada yer almayan nadir vitaminler arasında yer almaktadır.

Çinko, ve demir ise, yumurtada bulunan mineraller arasında yer almaktadırlar. Yağ oranı bakımından ise oldukça fakir olan yumurtanın, 1/3’lük kısmı doymuş, geri kalan kısmı ise doymamış yağ asitlerinden oluşmaktadır. Yumurtanın içeriğindeki yağ oranını netleştirmek istersek, bir büyük yumurtada 4.5 gram civarında yağ bulunduğunu belirtebiliriz…

Yumurta Kolesterol Yapar Mı? Yumurta Kolesterol İlişkisi, Yumurta Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Yumurta Nasıl Saklanmalı? Yumurtanın Faydaları, Yumurta Kabuğunun Faydaları, Yumurta Kabuğu Nasıl Yenir? Yumurta Zarının Faydaları —>

1 2 3 4

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası