Yumurta Akı Hakkında Bilgiler

Yumurtanın, hem Protein; hem de B vitamini deposu olduğunu hepimiz biliyoruz. Biliyoruz ki yumurta tokluk hissi verir; dolayısı ile zayıflamak isteyenler tarafından tüketilmelidir. Biliyoruz ki Protein içeriği dolayısı ile sporcular çok tüketir… Bunları biliyoruz da, ama çoğumuz, yumurta akı hakkında bilgilerin tamamına sahip değiliz. Örneğin pek çok kişi yumurta akını tüketmektense yumurtanın sarısını tercih ediyor. Ama yumurta akının faydalarını bilseniz, bu şekilde düşünmez; çocuklarınıza da öyle alıştırmazdınız. O halde yapmamız gereken ilk şey, yumurta akı hakkında bilgilere sahip olmak.

Yumurta akı, bildiğimiz gibi protein kaynağı ve bu anlamda kümes hayvanları, yağsız et, balık… gibi besinlerle aynı kategoride yer alıyor.

Bir yumurtada ortalama altı gram Protein bulunmaktadır. Ve bunun yarısından fazlası yumurta akında yer alır.

Yumurta Akının Faydaları

■ İçeriğinde yüksek miktarda Albümin bulunduran yumurta akı, bu sayede vücudun virüslerle savaşmasına yardımcı olmaktadır.

■ Yumurta akının faydaları arasında, cilde olan etkilerinden de söz etmek gerekir. Protein içeriği dolayısı ile cildi sıkılaştıran, kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olan yumurta akı, aynı zamanda yağlı cilt probleminin giderilmesini de sağlamaktadır.

■ Bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunan yumurta akı, bununla birlikte Selenyum içeriği dolayısı ile pek çok kanser türüne karşı da koruyucu özellik göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası