Yüksek Tansiyona İyi Gelen Besinler

Bu yazımızda sizleri yüksek tansiyon hakkında bilgi sahibi yapmaya, yüksek tansiyon nasıl önlenir; ve yüksek tansiyona iyi gelen yiyecekler nelerdir sorularının yanıtlarını sizlere aktarmaya çalışacağız. Kalp, beyin böbrek, ve göz gibi, hayati önem taşıyan organlara olumsuz pek çok etkisi olmasına karşın, çok da sık karşılaşılan bir sağlık problemi olan yüksek tansiyonu kontrol altında tutmak aslında mümkün. Gelin bunun için yapabileceklerinizi, tüketebileceğiniz besinleri gözden geçirmeye başlayalım…

Yüksek Tansiyon Nasıl Önlenir?

• Yüksek tansiyona iyi gelen besinler arasında ilk olarak sebzelerden söz etmemiz gerekmektedir. Sebzeler, içeriklerinde bulundurdukları vitamin, mineral, ve lifler sayesinde sadece yüksek tansiyon değil, diğer sağlık sorunlarının önlenmesinde de etkili olmaktadırlar. Bu nedenle her gün yeşil yapraklı sebzeler tüketmek, bu anlamda tercihen salata yemek önerilirken, iki üç kase de farklı renk sebzenin haşlanmış, ya da çiğ olarak tüketilmesi önerilmektedir. Domates, patates, ıspanak, ve kabak gibi sebzelerin olabildiğince çok tüketilmesi gerektiğini hatırlatmalıyız.

• Yüksek tansiyona iyi gelen yiyecekler arasında meyveler de yer almaktadır. Tıpkı sebzelerde olduğu gibi, meyvelerin de içeriğinde bol miktarda lif, vitamin; ve mineral bulunmaktadır. Özellikle turunçgiller, ananas, muz, elma, mango, kavun, çilek gibi meyvelerin, yüksek tansiyonu dengelemeye olan katkısı büyüktür.

• Süt ürünlerinin içeriğinde bol miktarda Kalsiyum bulunmaktadır; ve Kalsiyumun damar sağlığına önemli katkıları vardır. Süt, peynir, yoğurt gibi süt ürünlerini az yağlı, ya da yağsız olarak tüketmeniz halinde, Kalsiyumun yüksek tansiyona olan olumlu etkilerinden yararlanabilirsiniz.

• Karbonhidrat tüketiminde kaliteli olanları tercih etmelisiniz. Şeker, beyaz un gibi besinlerin rafine olduklarını unutmamalı, bunların yerine tam tahılları tercih etmelisiniz. İçeriklerinde bulunan lif oranı oldukça yüksek olan tam tahıllar arasında kepekli ekmek, siyah pirinç, yulaf, arpa… gibi isimleri saymak doğru olur.

• Yüksek tansiyona iyi gelen besinler arasında balık da yer alır. Balık içeriğinde protein bulundurmaktadır; ve protein yüksek tansiyona iyi gelir. Kaliteli protein kaynağı tüketmek için, özellikle soğuk su balıklarını tercih etmelisiniz ki mezgit, ton, somon balığı gibi balıklar, kaliteli protein içeriğine sahip isimlerdir.

• Yağ tüketiminde sağlıklı yağlara yönelmek gerekir. Ceviz, badem, fındık, fıstık gibi kuruyemişler, içeriklerinde sağlıklı yağlar bulundurmaları dolayısı ile, yüksek tansiyon hastaları tarafından her gün tüketilebilmektedir.

• Tuz tüketiminin yüksek tansiyon hastaları tarafından gerçekleştirilmemesi gerekir. Bu nedenle, yemeklerinizi baharatlarla tatlandırabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası