Yoğurdun Faydaları

Yoğurt, aslında hepimizin hayatında, öyle ya da böyle, bir şekilde mutlaka var. Yoğurt yiyor, yemesek bile, içerisinde yoğurt bulunan, mantı gibi yiyecekleri tüketiyor, ayran içiyoruz. Peki yoğurdun faydaları hakkında yeterince bilgi sahibi miyiz? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizlere, yoğurdun faydaları nelerdir sorusunun yanıtlarından söz edeceğiz. Bu bilgilerin sonrasında büyük ihtimalle, her gün yoğurt tüketmek isteyeceksiniz.

Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

■ Her şeyin öncesinde, sözünü ettiğimiz yoğurt, ev yoğurdudur. Süt yoğurda dönüşürken bir bakteriye gereksinim duyar. Bu yararlı bir bakteridir. Adı probiyotiktir. Probiyotiklerin, sağlıklı olmak isteyen her insan tarafından düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Çünkü, besinlerin sindirilmesi için kullanılan bakteri de, sütün yoğurda dönüştürülmesi sırasında kullanılan bakteri ile aynıdır. Bu nedenle, yoğurdun faydalarından ilki, sağlıklı bir sindirim sistemidir. Bağırsak sağlığı ile ilgili bir probleminiz varsa, mutlaka beslenmenize yoğurdu dahil etmelisiniz.

■ Sindirime yardımcı olduğunu biraz önce belirtmiş olduğumuz yararlı bakteriler, sadece bağırsak sağlığına değil, tüm vücudun sağlığına yararlıdırlar. Bu nedenle, evet, yoğurt yiyerek vücudunuza bakteri girişi sağlarsınız; ama bu bakteriler sizin bağışıklık sisteminizi güçlendiren faydalı bakterilerdir. Hastalıklara karşı sizi koruyan yoğurt, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara karşı daha dirençli olmanızı sağlar.

■ Pek çok kadında, vajina yeterince asidik olmadığı için, candida enfeksiyonu görülür. Aslında bu sadece bir örnektir. Ama yoğurt, vajinanın asit seviyesini arttırır; yani pH derecesini düşürür ve enfeksiyon oluşumunu önler. İçerisinde maya mantarı bulunduran yoğurdun faydaları arasında, vücudun enfeksiyonlara karşı direncinin yükselmesinden mutlaka söz etmemiz gerekmektedir.

■ Düşük tansiyonun vücuda olan zararlarından genellikle söz edilmez. Çünkü zararlı olan yüksek tansiyondur. Ve tansiyon denilen şey, yağlı ve kalorisi yüksek yiyeceklerin tüketilmesi ile her an yükselmeye hazır bir olgudur. Günde 2 – 3 porsiyon az yağlı yoğurt tüketirseniz, yüksek tansiyon sorununun önüne geçebilirsiniz. Sadece yoğurt da değil, aynı görevi tüm süt ürünleri gerçekleştirmektedir.

■ Özellikle menopoz dönemindeki kadınların vücutlarında bulunan östrojen miktarı azdır. Bu durum kemik erimesine neden olur. Bu sorunu önleyebilmek adına, bolca Kalsiyum desteği almak gerekir. Yoğurt, içeriğinde yüksek miktarda Kalsiyum bulundurmaktadır. Bu nedenle, yoğurdun faydaları arasında kemik erimesinin önlenmesinden söz etmek gerekir.

■ Zaman zaman hepimizin başına gelen şeydir: Yemek yer; ama kısa zaman sonrasında kendimizi yine aç hssederiz. Bu durum, yemeklerimizin içeriğinde genellikle karbonhidrat bulunmasından kaynaklanır. Sağlıklı beslenme bize bunu önermez. Protein ve lif ile doyan bizler, ancak bu sayede kendimizi yeterince tok hissederiz. Yoğurt, içeriğinde bolca protein bulundurur. Protein ile birlikte alınan yemeklerin hem doyuruculuk özelliği vardır; hem de daha uzun süre tok kalınması, protein sayesinde sağlanır. Bu nedenle, hem kolay doyar, hem de uzun süre acıkmazsınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası