Yeşil Patates Zararlı Mı?

Hepimiz, filizlenmiş patatesin zararlı olduğu hakkında artık bilgi sahibiyiz ve elimizden geldiğince de yememeye çalışıyoruz. Ancak bir süre beklemiş olan patatesi, pazar tezgahlarından, yeşillenmiş patates olarak alabiliyoruz ki bu durum aslında normal gibi geliyor; çünkü bir süre beklemiş olan patatesin renk değiştirmesi durumu söz konusu oluyor. Peki yeşil patates zararlı mı? Yeşil patates zehirler mi? Sorunun yanıtlarını ve yeşillenmiş patates ile ilgili bilgileri sizlere aktarmaya çalışacağız.

Yeşillenmiş patatesin, sarıdan yeşil renge dönmesinin sebebi, ya güneşin altında beklemiş olması; ya da yüksek neme maruz kalmasından kaynaklanmaktadır. Söz konusu patatesin yeşil renk alması, klorofil seviyesinin arttığını göstermektedir.

Klorpfili bulunan her bitkide yeşillenmelerin olması durumu söz konusudur ve normal kabul edilebilir bir durumdur. Ancak yeşillenmenin seviyesi yüksek ise ve özellikle de söz konusu yeşillenme, patatesin kabuğunun alt kısmında gerçekleşiyorsa, bu durum klorofilden çok Solanin isimli maddenin arttığını göstermektedir. Bu nedenle normal kabul edilemediğini belirtmemiz gerekir.

Patatesin fazlası ile yeşillenmesine neden olan Solanin maddesi, ilk olarak bitkinin kabuğunda başlayıp, sonrasında da içlerine doğru yayılarak devam eder. Bu durumun zaman içerisinde, zehirlenmeye neden olabileceğini belirtmek gerekir. Yeşil patates zehirler mi sorusuna bu nedenle, eğer yeşillik seviyesi fazla ise olumlu yanıt verebiliriz.

Yeşil Patates Zararlı Mı?

Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, Solanine bağlı zehirlenme durumu söz konusu ise yeşillenmiş patates zararlıdır. Bu zararları şu şekilde sıralayabiliriz: Mide bulantısı, kusma, baş ağrısı; zehirlenmenin şiddeti fazla ise de halüsinasyon, koma, felç…

Kısacası, elinizden geldiğince, çok yeşil patates tüketimi gerçekleştirmemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası