Yeşil Muz Yenir Mi?

Yeşil Muz Yenir Mi?

Muzun ne kadar faydalı bir meyve olduğunu bilmeyen yoktur ve pek çok kişi de Potasyum içeriği bakımından değerli olan muzu tüketmeyi sevmektedir. Dünyanın önde gelen sporcularının popüler meyvesi olan muz, bunu, sadece iki tane yendiğinde ortalama 1.5 saat egzersiz yapabilme enerjisini kişiye vermesi dolayısı ile başarmaktadır. Peki olgunlaşmamış muz yemek doğru mudur? Yeşil muz yenir mi? Uzmanların yaptığı açıklamaya göre, olgunlaşmamış muzun sağlığımız üzerinde oldukça olumsuz etkileri bulunuyor.

Muz, içeriğinde sadece Potasyum değil, yüksek oranda lif de bulundurmaktadır. Bu nedenle de faydalıdır ve sindirim üzerinde olumlu etkileri vardır. Ama olgunlaşmamış muz yemek sağlıklı değildir. Normal şartlarda psikolojik ve fizyolojik pek çok rahatsızlığı iyileştirmeye yardımcı olan muz, olgunlaşmamış muz şeklinde tüketilmemelidir.

Yeşil Muz Yenir Mi?

Olgunlaşmamış muz yemek, sindirim açısından zor bir süreci beraberinde getirmekte ve midede yediğimiz muzun uzun süre kalmasına neden olmaktadır. Bununla birlikte, yeşil muzların, sararmaları için kullanılan kimyasallar bulunmaktadır. Bu kimyasallar kanserojen içeriklidir. Dolayısı ile sağlık açısından çok zararlıdırlar.

Özellikle ithal edilen yeşil muzlar, yolda bozulmamaları için satıcılar tarafından olgunlaşmamış şekilleri ile ihraç edilmektedir. Bu muzları ithal edenler ise satmak için olgunlaşmalarını beklemez. Karpit adı verilen kimyasallarla yeşil muzları sarartırlar. Hal böyle olunca da söz konusu bu muzların sağlık açısından yararlı olduğunu kimse iddia edemez.

Olgunlaşmamış muz yemek, beraberinde karın ağrısı ve mide bulantısı ile birlikte kusmaları ve ishali getirebilir. Bunun sebebi, içeriğinde çok fazla nişasta bulunduran yeşil muzun sindirilebilmesi için sindirim sisteminin çok fazla çalışmasından kaynaklanmaktadır. Eğer tüm bu bildiklerinize rağmen bana bir şey olmaz diyerek yeşil muz yiyecekseniz, en azından küçük bir tane yemeyi tercih etmelisiniz.

Glisemik indeksi yüksek olan olgunlaşmamış muz yemek, beraberinde özellikle Tip-2 diyabet, obezite ve kardiyovasküler hastalıklara daha açık olmayı getirir. Bu nedenle sadece olgunlaşmamış muz yemek değil, bu gibi hastalıklar için risk faktörleri taşıyorsanız hiç tüketmemek önerilmektedir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.