Yazın Nasıl Beslenmeliyiz? Yaz Aylarında Beslenme

Bir önceki yazımızda sizlere, yaz aylarında nasıl beslenmeli sorusunun yanıtlarını, yaz aylarında beslenme için gerek duyulan vitamin, ve mineralleri anlatarak vermeye çalışmıştık. Bu yazımızda da, yazın nasıl beslenmeliyiz sorusunun yanıtını yaz aylarında beslenme önerileri arasında yer alan farklı bilgilerle vermeye çalışacağız. İsterseniz fazla vakit kaybetmeden, yazın nasıl beslenmeliyiz sorusuna dikkat etmemiz gereken yanıtları sizlere vermeye başlayalım:

Yaz aylarında beslenmenin yeterli ve dengeli bir şekilde gerçekleşmesi gerekmektedir. Yazın nasıl beslenmeliyiz sorusunu soranlar şunu bilmelidirler ki: yaz aylarında beslenme ile, dört ana besin grubunu vücudumuza yeterli şekilde almamız arasındaki bağlantı çok önemlidir. Et ve et ürünleri, süt; ve süt ürünleri, tahıl ürünleri; ve sebzelerle meyve gruplarının dengeli bir şekilde vücuda alınması, vücudun, kendisini güneşe karşı savunmasında oldukça önemli bir faktör oluşturacaktır.
Yaz aylarında nasıl beslenmeli, ve yazın nasıl beslenmeliyiz sorusunun yanıtları arasında yer alan bir diğer nokta da, yeterli sıvı ihtiyacının kaşrılanmasıdır. Güneşin aşırı ısısı dolayısı ile çok fazla su kaybeden vücudun, sinirlilik, konsantrasyon bozukluğu, halsizlik, ya da yorgunluk gibi pek çok belirtisi vardır. Eğer bir de sıvı kaybının ciddiyeti büyükse, o zaman tahribatlar daha fazla olmaktadır. Günde en az iki litre su içilmelidir; ancak bu oran, yaz aylarında üç litreye çıkartılmalıdır ki yeterli sıvı gereksinimi karşılanmış olsun.
Yazın nasıl beslenmeliyiz sorusunun yanıtları arasında, sodadan, ve maden suyundan da söz etmek gerekmektedir. Soda, ve maden suyu doğal ise, günlük mineral ihtiyacının karşılanmasına önemli katkıları olacaktır. Bu nedenle, mide sorununuz, ya da yüksek tansiyon probleminiz yoksa, günde bir şişe doğal maden suyu içmeniz önerilmektedir. Kemik erimesi sorunu ile mücadele eden menopoz sonrası bayanlara da soda, ve maden suyu tüketimi önerilmektedir. Ancak, sodanın içeriğindeki asit miktarının yüksek olduğu unutulmamalı, ve yan etkileri görüldüğünde mutlaka bırakılmalıdır.
Yaz aylarında beslenme sırasında dikkat edilmesi gereken diğer önemli noktalar da şunlardır: Trans yağ kullanmamak, sigara tüketmemek, kızartma ve kavurma tüketmemek, mümkün olduğunca az alkol içeriği tüketmek, kafeinli içeceklerin tüketimini abartmamak…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası