Yazın Nasıl Beslenmeliyiz? Yaz Ayları İçin Beslenme Önerileri

Bu yazımızda sizlere, yazın nasıl beslenmeli, ve yaz aylarında nasıl beslenmeli şeklindeki soruların yanıtlarından söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Yazın nasıl beslenmeliyiz; ve yazın nasıl beslenilmeli… şeklindeki soruların yanıtlarını merak ediyorsanız, hiç zaman kaybetmeden, yaz aylarında nasıl beslenmeli; ve yazın nasıl beslenmeli şeklindeki soruların yanıtlarını sizlerle paylaşmaya başlayalım:


Yaz aylarında nasıl beslenmeliyiz diyenlerin, her şeyin öncesinde bol bol sebze, ve meyve tüketmeleri gerekmektedir. Öğünlerde, mevsim sebzelerinden hazırlanmış salatalar; ya da mevsim sebzeleri ile yapılmış yemekler, ve bunun yanında, öğün aralarında da bol miktarda meyve tüketilmesi önerilmektedir. Tüketeceğiniz sebzeleri ya ızgara şeklinde, ya da az yağlı pişirmeye dikkat etmeniz gerekmektedir.
Yaz aylarında nasıl beslenmeli diyenlerin, haftanın iki günü beyaz et, bir günü ise kırmızı et tüketmeleri önerilmektedir. Beyaz et tercihinin balıktan yana kullanılması daha etkin sonuç verirken, ızgara; ya da fırında, az yağlı olarak pişirilmiş olan et tüketiminin her zaman daha çok tercih sebebi olacağı unutulmamalıdır.
Yazın nasıl beslenmeli diyenlerin, günde iki kase yoğurt, ya da iki bardak süt tüketmeleri, 15 adet kadar ceviz, badem, ya da fındık yemeleri önerilmektedir. Haftada üç kez yumurta; ve iki kez de kuru baklagillerin tüketilmesi gerektiği unutulmamalıdır.
Yazın nasıl beslenilmeli diyenlerin unutmaması gereken en temel detaylardan bir tanesi de, gün içerisinde en az 1.5 litre su içmelerinin gerekliliğidir. Bunun haricinde içilen meyve suyu; ya da kahve gibi içeceklerin, suyun yerini tutmadığı da bilinmelidir.
Kaliteli karbonhidratların tüketilmesinin gerekliliğini ise belirtmeyi ihmal etmemeliyiz. Beyaz ekmek yerine tahıllı eklmek tüketimi gerçekleştirmelisiniz. Pilav yerine bulgur pilavı tüketmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Aksi halde daha çabuk acıkır, ve buna bağlı olarak çok yediğinizden de kilo alma problemleri ile karşılaşabilirsiniz.
Yazın nasıl beslenmeliyiz diyenlerin, güne kahvaltı ile başlamaları, ve üç ana, üç de ara öğün tüketmeleri gerektiğini belirtmeliyiz. Aksi halde kilo kontrolünde bir takım problemlerin yaşanabileceğini bilmelisiniz.
İçerisinde çok yağ bulunan yiyecekler, kızartmalar, ve sakatatlardan uzak durmanız, yağ kullanılması gereken yerlerde, katı yağ yerine sıvı yağ kullanmanız önemle belirtilmektedir. Gerek yemek, gerekse de salatalarınızın içerisine, bu yiyeceklerin hazırlanmasının sonrasında, az miktarda zeytinyağı eklemeyi tercih edebilirsiniz.
Tatlı tüketmek istediğinizde, bunu şireli tatlılar içerisinden değil de, sütlü tatlılar arasından gerçekleştirmeniz gerektiğini unutmayın. Ancak izin veriliyor diye de fazla sütlü tatlı tüketebileceğinizi düşünmeyin.
Çok fazla tuzlu besin tüketmemeniz gerektiğini de bilmelisiniz. Ter ile kaybettiğiniz tuzu elbette almalısınız, ancak alacağınız fazla miktardaki tuzun da ödeme neden olacağını unutmamalısınız.
İçeriğinde alkol, ve kafein bulunan içeceklerin tüketiminden olabildiğince kaçınmanız gerektiğini de unutmamalısınız. Meyve suları, ayran, ya da soda ile bitki çayları, çok istediğinizde ise az miktarda şarap, içecek tercihleriniz arasında yer almalıdır.
Geç saatlerde yemek yememeniz gerektiğini ise kesinlikle unutmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası