Yaz Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaz Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaz beslenmesi, yaz aylarında sağlığını korumak, sıcak havalara bağlı sağlık sorunları ile uğraşmak istemeyenler için çok önem verilmesi gereken konular arasında yer alır. Çünkü can boğazdan gelir. Peki yaz beslenmesi nasıl olmalı? İlerleyen bölümlerde sizlere, yaz beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenlerden söz ederek, bazı önerilerde bulunacağız.

Yaz Beslenmesi Nasıl Olmalı?

■ Yaz beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenlerden ilki, kesinlikle unutulmaması gereken, terleme ile birlikte yaşanan sıvı kaybıdır. Bu sıvı kaybını vücut adına tamamlayabilmek için bol miktarda su içilmesi gerekir. Buna ek olarak mineral kaybının da yaşandığı unutulmamalı ve süt ürünlerinin tüketimine de özen gösterilmelidir. Bu noktada, tüketilecek olan süt ürünlerinin az yağlı ve kalorili olması gerektiği de unutulmamalıdır.

■ Özellikle zayıflamak istiyorsanız, yaz beslenmesinde tükettiğiniz tahıl içerikli yiyeceklerin, size farkında olmadan yağ tükettirdiğini de unutmamalısınız. Makarna, pirinç, bulgur… gibi tahıl içerikli yemeklerin içerisine bol miktarda yağ ilave edersiniz ve bu durum da sizin kilo verme çabanıza ters düşmektedir. Dolayısı ile çavdar ve buğdaya ağırlık vermeli; kansızlık probleminiz yoksa kepek ekmeği yemeyi tercih etmelisiniz.

■ Yaz beslenmesi nasıl olmalı sorusunun yanıtları arasında yer alan bir diğer detay da, günde kaç öğün tüketilmesi gerektiği. Genellikle diyetisyenler, zayıflamak isteyenlere, günde en az altı öğün tüketmeleri gerektiğini söylerler. Çünkü metabolizma ancak bu şekilde hızlı çalışır. Ancak zayıflayan kişilerin bazıları, günde 2 öğün tükettiklerini söyler. Diyetisyenler ise bu durumun, metabolizmanın yavaş çalışma nedeni olduğunu belirtirler. Aslında bu durumun sebebi, tamamen kişinin kendi fizyolojisine göre değişkenlik göstermektedir.

Yaz beslenmesinde öğün sayısı ile ilgili olarak söyleyebileceğimiz tek şey şudur: Her öğünde mutlaka bir bardak süt ürünü tüketmelisiniz. Örneğin: kahvaltıda bir bardak süt, öğle yemeğinde bir kase yoğurt… şeklinde. Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi, ter ile birlikte ortaya çıkan mineral kaybının ortadan kaldırılması için, süt ürünlerini tüketmek çok önemlidir.

■ Yaz beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenlerden söz ederken biraz önce, tahıl içeriğine sahip yiyeceklerin pişirilmesi sırasında çok fazla yağ kullanımı gerçekleştiğinden söz etmiştik. Bu sorunu ortadan kaldırmak adına pirinç, bulgur ya da makarna yerine, tam tahıllı ekmek tüketmeyi tercih etmenizi öneriyoruz. En azından ekmeğin içerisinde yağ bulunmuyor. Aksi halde kilo kontrolünde sorun yaşayacağınızı unutmamalısınız.

■ Yine biraz önce belirtmiş olduğumuz, terlemeye bağlı mineral kaybını önleyebilmek adına sadece süt ürünlerinin tüketimi yeterli değildir. Bu durumu size örnek vererek daha sağlıklı bir şekilde açıklamaya çalışacağız. Ayran tüketip, içerisine tuz eklerseniz, vücudunuzun kaybettiği Sodyum’u geri kazanmış olursunuz. Potasyum kaybınızı ise bol sebze ve meyve tüketerek telafi edebilirsiniz. Gazlı ve şekerli içeceklerden uzak durmalı; şeker hastası değilseniz taze sıkılmış meyve sularına yönelmelisiniz. Yaz beslenmesinde kahve ve çay tüketecekseniz, bunların şekersiz olmasına da önem vermelisiniz.

■ Yaz beslenmesi nasıl olmalı sorusunun yanıtlarından bir diğeri ise gıda zehirlenmelerine karşı alınması gereken önlemlerdir. Bildiğiniz gibi yaz aylarında gıda zehirlenmeleri çok fazla artış gösterir. Bu durumu önlemek için vücudunuzun savunma mekanizmasını güçlendirmelisiniz. Bunun için de bol bol süt ürünleri, sebze, meyve ve salata tüketmeniz önerilmektedir. Çünkü içeriklerinde bol antioksidan, vitamin ve mineral bulundururlar. Salata yapacağınız yeşillikleri sirkeli suda yıkayarak, üzerlerinde bulunan zararlı maddelerin arınmasına ise dikkat etmeniz çok önemlidir.

■ Yaz beslenmesinde meyve tüketiminin ne denli önemli olduğunu az çok anlamış olmalısınız. Ancak şeker hastalığınız varsa, içeriğinde bol miktarda şeker bulunduran üzüm, kiraz, karpuz, kavun… gibi meyveleri tüketirken dikkatli olmalısınız. Karbonhidrat ölçümü yaptırmak, sizin için çok sağlıklı olacaktır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.