Yaz Aylarında Nasıl Beslenmeli? Yaz Aylarında Beslenme Önerileri

Bu yazımızda sizlere, yaz aylarında nasıl beslenmeli sorusunun yanıtlarını vermeye çalışacağız. Yaz aylarında beslenme önemlidir; çünkü yaz aylarında güneş ışınları bize daha dik, daha uzun süreli gelir; bununla da kalmayan güneş ışınları, bize yaz aylarında daha yakındır. Güneşten almamız gereken D vitaminini göz önünde bulundurarak, 10 ya da 15 dakika güneş altında kalacağımızı da hesap edecek olursak, yaz aylarında beslenmenin öneminin daha fazla arttığını görürüz. Yaz aylarında beslenmemize dikkat ederek, vücudumuzu vitaminlerle; ve minerallerle desteklememizin önemi büyük elbette. O halde şu soru daha fazla önem kazanıyor: yaz aylarında nasıl beslenmeli?

Yaz aylarında nasıl beslenmeli sorusunun yanıtları arasında ilk olarak A vitamininden söz etmemiz gerekmektedir. A vitamininin içeriğinde bol miktarda bulunduğu besinler: süt, yumurta, yeşil biber, ıspanak, turunçgiller, domates… Her sabah bir tane yumurta tüketebilir, yemeklerinizin içerisine bolca domates; ve yeşil biber ilavesi yapabilirsiniz. A vitamini, süt; ve süt ürünlerinde de vardır; dolayısı ile ara öğünlerde ayran içebilirsiniz. Ayranın içeriğinde sadece A vitamini değil, vücudunuzun gereksinim duyduğu çok sayıda vitamin, ve mineral bulunmaktadır.
Yaz aylarında beslenme için C vitamininin tüketilmesi de önemlidir. C vitamini, maydanoz, limon, turunç, asma yaprağı… gibi, hemen hemen tüm sebzeler; ve meyvelerde bulunmaktadır. Ara öğünlerde tüketeceğiniz meyveler ile, vücudunuzun gereksinim duyduğu C vitamini; dolayısı ile de güneşe karşı antioksidanınızı rahatlıkla alabilirsiniz.
Yaz aylarında nasıl beslenmeli sorusunun yanıtlarından bir diğeri de E vitamini ağırlıklı beslenmeden geçmektedir. Bitkisel yağlar, içeriklerinde yoğun olarak E vitamini bulundururlar. Fındık, ceviz, badem gibi kuruyemişlerden günde bir avuç tüketebilir; ve yeşil yapraklı sebzeleri de olabildiğince fazla tüketerek, gereksinim duyduğunuz E vitaminini rahatlıkla alabilirsiniz.
Yaz aylarında beslenmenin sağlıklı olması adına dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi de, çinko alımına önem verilmesidir. Çinko, yumurta, peynir, balık, tam tahıllı besinler başta olmak üzere çok sayıda besinin içeriğinde bulunmaktadır. Haftada bir sefer kurubaklagil tüketimi; ve haftanın iki ya da üç günü balık tüketimi çinko gereksinimini karşılamanıza katkı sağlamaktadır. Bununla birlikte, ekmeklerinizi de tam tahıllı ekmekler arasından tercih etmeniz önerilmektedir.
Yaz aylarında nasıl beslenmeli sorusunun yanıtları arasında selenyumdan da söz etmek gerekir. Selenyum, etlerde, deniz ürünleri ve balıkta, soğan, ve sarımsakta bolca bulunmaktadır. Eğer haftada iki ya da üç gün balık tüketirseniz, vücudunuzun gereksinim duyduğu selenyumu da karşılamış olursunuz, ve bunun sayesinde de vücudunuzu, güneşin kanserojen etkilerine karşı korumuş olursunuz; çünkü selenyum, antikanserojen bir etki göstermektedir.
Yaz aylarında beslenme için magnezyumdan da destek almanız gerekmektedir. Çikolata, kakao, fındık, fıstık, ceviz, yağlı peynir… magnezyum kaynakları arasında sayılmaktadır. Günde bir ya da iki tablet çikolata tüketimi yeşil yapraklı sebzelerle birleştirildiğinde, magnezyum gereksinimi karşılanmış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası