Yaz Aylarında Beslenme Mide Sağlığı Nasıl Korunur?

Yaz aylarında beslenme hakkında bilgiler MaviBoncuğum takipçileri tarafından araştırılmaya başlandı. Çünkü artık hava sıcaklıklarında ciddioranda artışlar yaşanmaya başladı. Bu dönemde yediğimiz ve içtiğimiz her şey, başta sindirim sistemimiz olmak üzere genel vücut sağlığına zarar verebilir.

Yediğinizya da içtiğiniz bir şeyin sonrasında mide bulantısı, mide yanması, mide ağrısı, baş dönmesi, baş ağrısı… gibi sorunlar yaşamak ister misiniz? Tüm bu saydığımız problemler ve daha fazlası günlük yaşam kalitenizde düşüşlere neden olabilir.

Bu nedenle yediğiniz ve içtiğiniz şeylere dikkat etmelisiniz. Yaz aylarında beslenme hakkında daha önce de sizlerle detaylı bilgi paylaşımında bulunmuştuk. Bu paylaşımlara aşağıdaki başlıkları tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yazın nasıl beslenmeliyiz?
Yaz aylarında nasıl beslenmeli?

Yaz Aylarında Beslenme

Yaz aylarında beslenme ,yaz aylarının başı itibari ile nasıl olmasının öğrenilmesi gereken önemli bir konu. Çünkü sindirim sistemi ve mide – bağırsak sistemi sıcak havalarda yanlış beslenme nedeniyle bozulabilir. Ve bu durumlar mevsimsel sorunlar arasında yer alır.

Yaz Aylarında Mide Sağlığı Nasıl Korunur
Yaz Aylarında Beslenme

Aşırı sıcaklar nedeniyle mide rahatsızlıkları, su kaybı, ishal… gibi problemler ortaya çıkabilir. Bu nedenle sağlıklı yiyecekler yemeli ve hava sıcaklıkları yükseldiğinde kendinize, kendinizi sindirim sistemi problemlerinden uzak tutmak için özel ilgi göstermelisiniz.

Peki bu aşamada yaz aylarında beslenme nasıl olmalı? Bu sorunun yanıtlarını maddeler halinde verelim.

• Her şeyin öncesinde vücudunuzu susuz bırakmamalısınız. Bunun için taze sıkılmış meyve suları, Hindistan cevizi suyu gibi su ve su bazlı içecekleri tüketmeyi kendiniz için zorunluluk haline getirin. Aşırı terleme nedeniyle vücudunuz çok fazla su kaybeder. Bu nedenle günde 8 – 10 bardak su içmelisiniz.

Lor ve tuzlu ayran gibi alternatifler de hem vücudunuzu serinletir hem de içeriklerindeki vitamin ve mineraller nedeniyle vücudunuzu yazın etkilerinden korurlar.

• Paketlenmiş meyve suları, enerji içecekleri, soğuk kahve, gazlı içecekler… gibi soğuk tüketilen içeceklerin içeriklerinde yüksek oranda şeker bulunmaktadır. Ve şeker yaz sıcaklarında çok tercih edilmemesi gereken bir besindir. Bu nedenle bu tür içeceklerden uzak durmalısınız.

• Tükettiğiniz yiyeceklerin türleri ve miktarlarının sindirim süreciniz üzerinde çok önemli etkileri bulunmaktadır. Yaz aylarında sindirim sisteminizi sağlıklı tutmak adına düzenli aralıklarla hafif yiyecekler tüketmelisiniz.

Sindirimi kolay olmayacak, şişkinlik ve asite neden olacak yağlı yiyeceklerden ve kızartmalardan uzak durmalısınız.

• Rezene şurubu içmenin sağlığınız açısından çok önemli faydaları bulunmaktadır. Midenizi temizleme etkisi bulunan rezene sindirim sistemi sorunlarını önler. Mideısısını düşürür. Ayaklarda yanma ve sivilce sorunlarının önüne geçer.

Yaz Aylarında Mide Sağlığı Nasıl Korunur?

Yaz aylarında mide sağlığı nasıl korunur? Aslında biraz önce paylaşmış olduğumuz yaz aylarında beslenme önerileri ile mide sağlığınızı ciddi oranda koruma altına almış olursunuz. Buna ek olarak düzenli egzersiz de yapmanız halinde sindirim sisteminiz yaz sıcaklarında daha dayanıklı olacaktır.

Yaz aylarında mide sağlığı nasıl korunur? Koşu, tempolu yürüyüş ve yoga her yaş grubu ve cinsiyet için önerilmektedir. Yapacağınız her türlü fiziksel aktivite sindirim sisteminizi destekleyecektir. Karın ağrısını hafifleten egzersizin stresi azaltma özelliği de vardır.

Vermiş olduğumuz önerileri uygulamanıza rağmen sindirim sistemi problemleri yaşıyorsanız, bu durumda mutlaka bir doktora başvurarak ne yapabileceğinizi öğrenmelisiniz.

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.