Tatlı Yemek Zararlımı? Tatlı Yemek İstiyorum

Ramazan bayramı 2013’ün gelmesi ile birlikte ikram edilecek olan tatlılar; ve şeker ile çikolatalar, pek çoğumuzun aklına şu sorunun gelmesine neden oluyor: tatlı yemek zararlımı, çok tatlı yemek zararlımı, tatlı yemek istiyorum… Tüm bu düşünceler sizin de aklınızı karıştırıyorsa, hiç zaman kaybetmeden, tatlı yemek istiyorum diyenler için, tatlı yemek zararlımı, çok tatlı yemek zararlımı sorularının yanıtlarından söz edelim:

Tatlı yemek zararlımı? Tatlı yemek istiyorum diyenler, eğer tam yemeğin sonrasında; ya da tok karna tatlı yemeyi düşünüyorsanız, bunu aklınızdan çıkartmalısınız. Unutmayın, sizin kan şekeriniz zaten yemek yediğiniz sırada yükseliyor, sonrasında, yiyeceğiniz tatlı ile de yükselecek olan kan şekeriniz, buna bağlı olarak yüzünüzün kızarmasına, kendinizi kötü, ya da uykusuz hissetmenize, hatta ayaklarınızın şişmesine neden olabilir. Bu nedenle, tatlı yemek istiyorum diyorsanız, en azından tok karna tatlı yememeniz gerektiğini bilmelisiniz.
Tatlı yemek istiyorum diyenlerin, çok tatlı yemek zararlımı sorularına yanıt olarak şunu belirtmemiz gerekir ki, yemeklerden en az iki saat sonra yemeniz önerilen tatlıları yavaş yemeli, ve çok çiğnemelisiniz. Aksi halde, kan şekerini yükseltme gibi bir duruma neden olacak olan tatlı, kan şekerinizin daha hızlı yükselmesine neden olacaktır.
Tatlı yemek istiyorum diyenler, eğer bunun zararlarına daha az maruz kalmak istiyorlarsa, tatlı ile birlikte dondurma; ya da kaymak tüketimi de gerçekleştirebilirler. Bu sayede, protein içeriği yüksek olan kaymak, veya dondurma, kan şekerinin daha dengeli bir şekilde yükselmesini olanaklı hale getireceğinden, sizin tatlı yerken daha sağlıklı olmanızı sağlayacaktır. Yiyeceğiniz kaymak; ve dondurmanın da çok fazla olmamasına özen göstermeyi unutmamalısınız.
Tatlı yemek istiyorum diyenlerin yapmaları gereken bir diğer şey, porsiyonlarını küçük tutmak. Hamur tatlılarının çok ağır; ve zararının daha fazla olduğunu unutmamalı; hafif olan sütlü, ya da meyveli tatlıları denerken de kesinlikle aşırıya kaçmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası